Zgodnie z rozporządzeniem Ministra finansów, osoby, które w 2018 r. sprzedały dom lub mieszkanie i nie zdążyły do końca 2020 r. przeznaczyć środków na zakup kolejnej nieruchomości, wciąż mogą uniknąć 19% podatku, kupując nowy lokal do końca 2021 r.
Coraz większą popularność zyskuje najem mieszkań przez firmy na rzecz swoich pracowników. Czy przepisy Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów chronią w takim przypadku osoby fizyczne (pracowników), skoro sama umowa najmu podpisana jest z osobą prawną?
Częstym życzeniem klientów, którzy zgłaszają się do biur nieruchomości jest, aby pośrednik pobierał prowizję tylko od jednej ze stron transakcji, najlepiej jeśli to będzie „ta druga strona”. Jak takie oczekiwanie ma się do roli i zadań pośrednika? Odpowiada Aleksander Skirmuntt, Audytor Działu Sprzedaży.
Dla przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej w obszarze handlu kluczową kwestią jest wynajem odpowiedniej powierzchni handlowej. Wybór tego typu przestrzeni nie może być przypadkowy. Wsparcie agenta nieruchomości może pomóc w wyborze oferty dostosowanej do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Wybierając lokalizację dla lokalu handlowego, warto przemyśleć perspektywy danego miejsca. Otoczenie powinno być dopasowane do profilu działalności firmy (np. dla lokali usługowych i gastronomicznych dobrze sprawdzą się duże kompleksy mieszkalne lub biurowe). Warto również zwrócić uwagę na perspektywy danej lokalizacji (np. czy rozpoczyna się tam duża inwestycja mieszkaniowa).
Każda z lokalizacji będzie odpowiednia dla innego typu handlu. Przykładowo, dla sklepu z odzieżą dziecięcą, dobrym wyborem będzie wynajem powierzchni handlowej w Warszawie w obrębie nowo wybudowanego osiedla, gdzie mieszka wiele młodych rodzin z dziećmi. Z kolei w przypadku restauracji, idealną lokalizacją będzie okolica pełna biurowców, np. Warszawa Mokotów.
Jakie jeszcze dzielnice warto wziąć pod uwagę, chcąc wynająć lokal użytkowy?
• Warszawa Śródmieście,
• Warszawa Praga Południe,
• Warszawa Mokotów,
• Warszawa Wola,
• Warszawa Praga Północ,
• Warszawa Ursynów,
• Warszawa Białołęka,
• Warszawa Wilanów,
• Warszawa Bemowo,
• Warszawa Żoliborz,
• Stare Miasto, Nowy Świat,
• Saska Kępa.
Istnieją biznesy, dla których bardziej odpowiedni będzie lokal znajdujący się na obrzeżach miasta - w cichej, zielonej okolicy. Może to być na przykład salon SPA. Wiele zależy od charakteru danej działalności oraz tego, jak firma chce być postrzegana.
Warto zastanowić się także nad tym, czy zależy Ci na lokalu wolnostojącym, znajdującym się na piętrze, czy na parterze. Umiejscowienie powierzchni handlowej jest priorytetową kwestią. Lokal wolnostojący ma wiele zalet, wiąże się jednak często z wyższymi kosztami.
Alternatywą jest wynajem powierzchni handlowej w Warszawie na parterze np. w nowo powstałym apartamentowcu. Będzie to korzystne szczególnie dla działalności, których klientami są często przypadkowi przechodnie (np. tzw. sklepy „codzienne”). Lokalizacja przy głównej ulicy zapewnia idealną możliwość wyeksponowania oferty.
Dla działalności usługowej w biurze warto wybrać lokale położone na wyższych piętrach. To doskonała lokalizacja dla firm prawniczych, tłumaczeniowych, biur rachunkowych itp. Należy jednak zadbać o to łatwy dostęp dla klientów, wyraźne oznaczenia trasy oraz sprawnie działający domofon.
Decydując się na lokal do wynajęcia, należy określić niezbędną powierzchnię: 50 m2, 80 m2, a może jeszcze więcej? Przemyśl, czy interesuje Cię rynek wtórny, czy wolisz lokal w stanie deweloperskim.
Odpowiedzenia powierzchnia handlowa w Warszawie, wybrana przy uwzględnieniu potrzeb klientów, będzie budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.
W interesie przedsiębiorcy leży zapewnienie dobrego dojazdu do firmy wszystkim zainteresowanym.
Na wstępnie analiz niezbędnych do wynajęcia właściwej powierzchni handlowej, należy przeanalizować budżet, który możesz przeznaczyć na wynajem lokalu, a następnie poszukać ofert, które spełniają wszelkie kryteria właściwe dla Twojego przedsiębiorstwa. W razie potrzeby możemy skorzystać z usług biura nieruchomości, co nie tylko skróci czas poszukiwań, ale także zminimalizuje ryzyko wybrania niewłaściwej powierzchni handlowej. Warto zaufać profesjonalistom, zamiast działać na własną rękę.
W przypadku lokali użytkowych (lokal usługowy, lokal handlowy albo lokal handlowo-usługowy) w Warszawie, zniechęcić może Cię koszt wynajmu. Warszawa jako stolica wciąż się rozwija, co często jest niestety powiązane z wysokimi kosztami wynajmu. W takim wypadku warto rozważyć lokal użytkowy do wynajęcia poza samą Warszawą, w jej okolicach, wciąż w województwie mazowieckim. Taki lokal handlowy do wynajęcia, lokal użytkowy czy lokal usługowy w okolicy stacji SKM lub przystanków autobusowych również będzie dobrą inwestycją. W przypadku takich nieruchomości warto sprawdzić, czy w okolicy powstają nowe nieruchomości, mieszkania, domy czy biura. Mogą one zwiększyć atrakcyjność lokalizacji.