Procesowi sprzedaży nieruchomości może towarzyszyć ogromny stres, setki pytań, wątpliwości oraz istotnych decyzji, które często trzeba podejmować szybko, aby nie stracić korzystnej oferty. Sprawdź, od czego zacząć:
31 października 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Będzie mieć znaczący wpływ na pracę pośredników nieruchomości.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła na początku października decyzję o podwyżce stóp procentowych. Czy wpłynie ona na ilość udzielanych kredytów hipotecznych oraz sytuację na rynku nieruchomości?
Wybór odpowiedniego mieszkania do wynajęcia bywa nie lada wyzwaniem. Ceny lokali różnią się m.in. w zależności od dzielnicy, w jakiej znajduje się nieruchomość, standardu jej wykończenia oraz roku budowy bloku.
Jeśli poszukujesz mieszkania samodzielnie, na portalach ogłoszeniowych, już na początku procesu sprecyzuj swoje oczekiwania. Dzięki zastosowaniu w wyszukiwarce odpowiednich filtrów nie będziesz musiał przeglądać setek niedopasowanych do Twoich potrzeb nieruchomości i od razu skupisz się na tych właściwych. Jaka liczba pokoi Cię interesuje (2 pokoje, 3 pokoje?). Czy odpowiedni będzie salon z aneksem kuchennym, czy raczej całkowicie osobna kuchnia? Czy dopuszczalna jest wyłącznie Warszawa, czy również jej okolice? Czy mieszkanie, które składa się z kilku pokoi przechodnich jest dla Ciebie do zaakceptowania?
Wybór odpowiedniego lokum, nawet tylko na wynajem, będzie uzależniony od Twoich preferencji i sytuacji osobistej. Dlatego na rynku wynajmu najemcę znajdą zarówno wykończone w wysokim standardzie 4 pokoje, niewielka kawalerka, która składa się tylko z salonu z aneksem, jak i 2 pokojowe mieszkanie o powierzchni 48 m czy też 50 m - 60 m.
Często wybieranym rodzajem nieruchomości (również w dużych miastach, takich jak Warszawa) jest dwupokojowe mieszkanie, które składa się z salonu z aneksem oraz sypialni.
#mieszkania wynajęcie warszawa
#mieszkanie wynajęcie warszawa
Poszukuję mieszkania do wynajęcia Warszawa
Możesz określić swoje oczekiwania już na wstępie i dzięki opcji "Zapisz wyszukiwanie", dostępnej na wielu portalach nieruchomości otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach bezpośrednio na swój adres e mail.
Kiedy już wybierzesz wstępnie kilkanaście pierwszych mieszkań, zwróć uwagę na dokładność opisu. Powinien on zawierać jak najbardziej szczegółowe informacje, m.in. na temat średniej wysokości opłat za energię elektryczną i wodę, wyposażenia mieszkania, dostępnych sprzętów AGD, pobliskiej infrastruktury komunikacji miejskiej (przystanki autobusowe i tramwajowe itd.). Dobrze jest sprawdzić ilość pobliskich sklepów, restauracji, szkół i przedszkoli.
Bardzo okrojony opis, typu: "mieszkanie do wynajęcia, Warszawa Ochota, 3 pokoje" może oznaczać, że właściciel niewiele wie o lokalu lub też, że przeznaczone do wynajęcia mieszkanie posiada ukryte wady.
Wynajęcie mieszkania w Warszawie będzie znacznie prostsze, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości. Otrzymasz oferty skrojone na miarę Twoich oczekiwań, w wybranym budżecie. Im więcej informacji przekażesz pośrednikowi (nawet tak podstawowych jak oczekiwana liczba pokoi), tym lepiej będzie on mógł wyselekcjonować powiadomienia o nowych ofertach i przekazać Ci tylko te rzeczywiście dopasowane do Twoich potrzeb.
Za samo zaprezentowanie mieszkania pośrednik nie może pobierać prowizji. To ważne - jeśli agent nieruchomości chce od Ciebie pobierać wynagrodzenie za samo pokazanie dostępnych mieszkań, najczęściej oznacza to próbę oszustwa. Profesjonalne agencje nieruchomości pobierają prowizję dopiero za wykonaną, skuteczną pracę - zapłacisz ją więc po zakończonej transakcji wynajmu. W przypadku części nieruchomości prowizja od najemcy nie jest pobierana w ogóle - taka informacja znajdzie się w opisie nieruchomości.
Decydując się na mieszkanie na wynajem w Warszawie, koniecznie zadbaj o sporządzenie umowy. Strony umowy najmu mają określone obowiązki do spełnienia. Wynajmujący mieszkanie musi wydać najemcy przedmiot najmu, tj. mieszkanie, w stanie przydatnym do wcześniej umówionego użytku. Wynajmujący powinien utrzymać mieszkanie w tym samym stanie przez cały czas trwania zawartej umowy. Do jego obowiązków należy także zapewnienie sprawnie działających instalacji oraz urządzeń związanych z nieruchomością.
Decydując się na mieszkanie na wynajem w Warszawie, warto pamiętać o kilku kwestiach. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego mieszkania do wynajęcia, sprawdź koszty całościowe lokalu (czy jest to wyłącznie czynsz, czy także media, opłaty dodatkowe, jak np. Internet, telewizja kablowa), stan techniczny mieszkania oraz jego instalacji.
Kaucja stanowi zabezpieczenie należności wynikających z umowy najmu. Jej wysokość ustalana jest indywidualnie, nie może ona jednak przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu najmu za daną nieruchomość.
W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń zatytułowanych „Wynajmę mieszkanie, Warszawa”. Zanim zdecydujesz się jednak na wynajem interesującego Cię lokalu i podpiszesz umowę, sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na najemcy. Jest ich całkiem sporo:
Jak widać, wynajem mieszkania w Warszawie wiąże się z szeregiem obowiązków zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Aby proces podpisania umowy najmu przebiegł sprawnie, warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, który wyjaśni wszelkie ewentualne wątpliwości, z jakimi wiąże się wynajem mieszkania w Warszawie.
Wynajem mieszkań w Warszawie wiąże się z kilkoma rodzajami opłat. Na całość kosztów zazwyczaj składa się: czynsz dla właściciela mieszkania, czynsz administracyjny, kaucja (zwrotna), media, potencjalne koszty naprawy mieszkania oraz instalacji, dodatkowe koszty, np. wynajem garażu czy miejsca postojowego.
Osoby, które decydują się na wynajem mieszkania w Warszawie i okolicach, na ogół skupiają się wyłącznie na wysokości kaucji oraz czynszu. Należy podkreślić, że nie są to wszystkie składniki ponoszonych kosztów. Doświadczenie i wiedza profesjonalnego pośrednika nieruchomości pomoże w dopasowaniu całkowitych kosztów wynajmu do naszych założeń budżetowych.
Jeśli mieszkanie Warszawa to za duży koszt, warto rozważyć mieszkania na wynajem poza samą stolicą, ale w niewielkiej odległości od niej i z dobrą komunikacją. Takie mieszkania do wynajęcia będą tańsze, a często są zlokalizowane w pobliżu stacji PKP i SKM. Mieszkanie na wynajem oddalone nieco od stolicy może wiązać się z o wiele niższymi opłatami, podczas gdy powierzchnia (mierzona w m 2) i liczba pokoi, a także standard, będą na porównywalnym poziomie. Wszystko zależy jednak od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli na przykład nie musimy codziennie dojeżdżać do pracy, wybór mieszkania na wynajem poza Warszawą będzie dobrym pomysłem.
#wynajem mieszkania okolice Warszawy
#mieszkania okolice Warszawy wynajem
#wynajem mieszkania Warszawa i okolice
#wynajęcie mieszkania Warszawa i okolice
Poszukiwanie mieszkania na wynajem w mieście takim jak Warszawa może być trudne. Należy dokładnie sprawdzać zawartość ogłoszeń i porównywać ceny ze standardami rynkowymi dla danego typu nieruchomości. Można również poszukiwać mieszkania na wynajem z pomocą agencji nieruchomości. Doświadczony agent weryfikuje wtedy nieruchomość poddawaną pod wynajem.
Kolejną kwestią, która ułatwia poszukiwania mieszkania na wynajem, jest określenie swoich wymagań. To bardzo zawęża pole wyszukiwania i sprawia, że dokładnie wiesz, na co zwracać uwagę. Zmniejsza to także liczbę lokali odrzuconych ze względu na nieodpowiadające parametry, takie jak liczba pokoi czy zbyt mały metraż.
Co więc warto przemyśleć, poszukując dla siebie mieszkania do wynajęcia? Istotna jest głównie wspomniana wyżej liczba pokoi. Będzie ona zależna od tego, czy chcesz mieszkać sam (wtedy 1 pokój będzie w sam raz), z rodziną, dziećmi, czy partnerem. Inaczej też będzie się rozkładać liczba pokoi, gdy w mieszkaniu zamieszkają niespokrewnieni ze sobą ludzie - każdy będzie potrzebować przestrzeni dla siebie. 2 pokoje będą odpowiednie dla pary, ale już dla kilku współlokatorów mogą okazać się niewystarczające. W przypadku większej liczby lokatorów warto rozważyć domy do wynajęcia.
Jaką powierzchnię powinno mieć wynajmowane przez Ciebie mieszkanie? Dobrze jest określić wymagania dotyczące metrażu (np. mieszkanie o powierzchni 50 m, 48 m - 60 m) już na początku poszukiwań. Czy mieszkanie powinno być do wynajęcia od zaraz? W pełni umeblowane i wyposażone? Na którym piętrze w budynku ma się znajdować?
#Mieszkanie na wynajem w Warszawie
#Mieszkanie w Warszawie na wynajem
Zdecyduj, jakie dzielnice Cię interesują. Lokalizacja, w której mieszkanie znajduje się powinna zapewniać Ci dobry dojazd do pracy, uczelni, komunikację z centrum Warszawy, odległość od stacji metra, przystanków komunikacji miejskiej, a także na to, co znajduje się w okolicy mieszkania na wynajem. W przypadku mieszkań do wynajęcia popularne są następujące dzielnice:
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Śródmieście,
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Mokotów,
• Mieszkanie do wynajęcia w Warszawie - Warszawa Wola, Warszawa Ochota
• Mieszkanie wynajem Warszawa Praga Południe, Praga Północ
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Ursynów,
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Bemowo,
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Żoliborz,
• Mieszkanie Warszawa wynajem Wilanów,
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Ochota,
• Mieszkanie na wynajem Warszawa Bielany,
• Mieszkanie do wynajęcia w Warszawie - Warszawa Ursus,
• Mieszkania Warszawa wynajem Stare Miasto.
Czy ważna jest dla Ciebie obecność miejsca parkingowego lub garażu oraz to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie do wynajęcia? Czy potrzebujesz windy? Czy mieszkanie jest umeblowane, a może potrzebne są własne meble? Jaki jest rozkład pomieszczeń, czy w mieszkaniu znajduje się oddzielna kuchnia, aneks kuchenny, a może salon jest połączony z aneksem? Czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska? Jaki jest rok budowy budynku? Dobrze też wiedzieć, czy dane mieszkanie na wynajem to zupełnie nowe mieszkanie czy już w nim ktoś kiedyś mieszkał. W przypadku mieszkań w najlepszych lokalizacjach trzeba się liczyć z wyższą ceną.
Na dużej części portali ogłoszeniowych możesz użyć opcji "Zapisz wyszukiwanie". Dzięki temu powiadomienia o nowych ofertach możesz otrzymywać bezpośrednio na swój adres e mail.
#Mieszkania Warszawa na wynajem
#Mieszkanie Warszawa na wynajem
Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania, przy przejmowaniu mieszkania do wynajęcia warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Będą w nim wymienione wszystkie najważniejsze sprzęty znajdujące się w mieszkaniu (szczegółowość listy zależy od tego, na co umówią się strony umowy).
W przypadku większej wartości sprzętów i mebli można również zrobić zdjęcia - po zakończeniu umowy najmu łatwiej będzie zweryfikować ich stan.
Zadbaj o protokół zdawczo-odbiorczy niezależnie od tego, jaka jest liczba pokoi w mieszkaniu do wynajęcia. Oczywiście, przy większym, np. 60 m mieszkaniu, wartość sprzętów jest najczęściej wyższa. Nawet jednak przy małym mieszkaniu, które składa się tylko z salonu z aneksem kuchennym, sporządzenie protokołu może bardzo ułatwić proces późniejszych rozliczeń z właścicielem i zwrotu kaucji.
Wzór protokołu można łatwo znaleźć w Internecie. W przypadku współpracy z biurem nieruchomości otrzymasz go także od swojego agenta.
#Mieszkania Warszawa do wynajęcia
#Mieszkanie Warszawa do wynajęcia