Aktualności

Jak sprzedać nieruchomość przebywając za granicą?

Od wielu lat, Polacy masowo wyjeżdżają za granicę pozostawiając swoje nieruchomości pod opieką rodziny bądź znajomych. Czasami decydują się na dłuższy pobyt lub osiedlenie w innym kraju, i wówczas pojawia się pomysł sprzedaży mieszkania lub domu w Polsce. Z relacji osób, które tak postąpiły wynika, że był to dla nich nie lada problem. Tymczasem sprawa nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda.

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Ta forma budynków powstała po raz pierwszy w Holandii po I Wojnie Światowej. Następnie od lat trzydziestych XX wieku budownictwo z wielkiej płyty zagościło we Francji, Skandynawii i Niemczech. Ze względu na nieopłacalność budowy (koszty transportu ciężkiego) zrezygnowano tam z tej technologii w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Wymeldowanie przy sprzedaży mieszkania lub domu

Wśród dokumentów, których przy podpisaniu przyrzeczonej umowy sprzedaży, a więc faktycznym przeniesieniu własności wymaga Notariusz, jest zaświadczenie wydawane w Urzędzie Gminy o niezameldowaniu żadnych osób pod wskazanym adresem.

Sprzedaż domu - z pośrednikiem czy bez?

Sprzedaż domu pod wieloma względami nie jest rzeczą łatwą. Do najważniejszych czynników, które o tym decydują należą: jego aktualny stan, wiek, wielkość działki i cena. Występuje jeszcze jeden ważny czynnik – lokalizacja. Dom do generalnego remontu na niewielkiej działce, położony na Starym Żoliborzu lub Starym Mokotowie, teoretycznie sprzeda się szybciej i drożej niż np. nowoczesna willa na Bemowie. Są miejsca bardziej i mniej prestiżowe, nie tylko ze względów historycznych ale także ze względu na zamieszkujące tam grupy osób (aktorzy, prawnicy, politycy, itp.). Oczywiście każdej transakcji towarzyszy cena i ta potrafi być w wielu przypadkach ostatecznym argumentem, czy dom zostanie sprzedany czy nie.

Światowe standardy współpracy z biurem nieruchomości

W zachodnich krajach Unii Europejskiej, jak również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie standardem jest współpraca właściciela nieruchomości tylko z jednym biurem nieruchomości. Dlaczego? Powodów jest wiele, a do najważniejszych z nich należy fakt, że właściciel nie czuje się specjalistą w tym zakresie oraz, że nie musi zajmować się całym procesem sprzedaży lub wynajmu, począwszy od odbierania telefonów, rozmów z klientami, prezentacjami, a skończywszy na negocjacjach. Zlecenie wykonania kompleksowej usługi wyspecjalizowanej firmie zdejmuje z niego te wszystkie obowiązki, nie angażuje prywatnego czasu i przede wszystkim znacznie eliminuje powstawanie niezręcznych sytuacji.