Zmiany w prawie budowlanym

Z całą pewnością zmiany jakie od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono w prawie budowlanym nie są spektakularne, ale mogą być dość istotne dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem własnego „m”.

 

Najbardziej medialna zmiana, to zakaz budowy mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m². Głównym celem tej nowelizacji jest przeciwdziałanie budowaniu na terenach pod zabudowę mieszkaniową aparthoteli z mikroapartamentami. Czy te ograniczenia pomogą, czas pokaże.

Zmiany wprowadzone z początkiem roku 2018 dotyczą nie tylko minimalnego metrażu, ale określają np. umiejscowienie pralki w mieszkaniu. Do chwili obecnej przepisy nakazywały aby pralka znajdowała się w łazience. Od 1 stycznia 2018 roku o tym gdzie będzie ona zamontowana zadecyduje już sam właściciel. Z całą pewnością jest to korzystana zmiana z punktu widzenia osób posiadających mieszkania o małym metrażu łazienki, gdzie zawsze pojawiał się problem z jej umiejscowieniem.

Na jakie jeszcze zmiany od stycznia 2018 roku warto zwrócić uwagę. Przestanie obowiązywać zakaz umieszczania aneksu kuchennego w kawalerkach, jest jednak jedno ale Ustawa uchyla ten zakaz tylko w przypadku, gdy właściciel zainstaluje w kuchni kuchenkę elektryczną i odpowiednią wentylację. Jeśli jesteśmy właścicielem kawalerki i zamiast tradycyjnej kuchni, chcemy ulokować aneks kuchenny, to musimy postawić na kuchnię elektryczną a nie gazową. Należy także wspomnieć o tym, że w każdym mieszkaniu, prócz części mieszkalnej musi znaleźć się miejsce na kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, miskę ustępową (lub ustęp), miejsce na pralkę.

Pozostałe aktualności

Jak sprzedać mieszkanie, w którym przebywa najemca

Podjęcie decyzji o sprzedaży mieszkania, w którym aktualnie mieszka najemca, to wyzwanie, które wymaga nie tylko umiejętności rynkowych, ale także delikatności w obchodzeniu się z obecnym lokatorem. Warto rozważyć nie tylko aspekty formalne, ale także ludzkie, aby uniknąć nieporozumień i zbudować solidną podstawę dla udanej transakcji. Przyjrzyjmy się zatem kilku kluczowym kwestiom, z którymi warto się zapoznać, aby skutecznie sprzedać mieszkanie z najemcą.

Czytaj więcej

Nieruchomości w Warszawie - czy opłaca się inwestować w mieszkania w stolicy?

Warszawa, jako stolica Polski i jedno z głównych centrów biznesowych Europy Środkowej, przyciąga inwestorów z całego świata. W ostatnich latach rynek nieruchomości w Warszawie doświadczył znaczącego wzrostu, co sprawia, że wielu inwestorów zastanawia się, czy opłaca się inwestować w mieszkania w tej dynamicznie rozwijającej się metropolii. W tym artykule przyjrzymy się zaletom, wadom, ryzyku i potencjalnym zyskom związanym z inwestycjami w nieruchomości w Warszawie.

Czytaj więcej

Inwestycje w nieruchomości - pigułka wiedzy

Inwestowanie w nieruchomości od dawna stanowi jeden ze sposobów na budowę majątku i zabezpieczenie finansowe. To obszar, który przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem nieruchomości. Dzisiaj przyjrzymy się temu, co jest ważne w inwestycjach w nieruchomości, w co warto inwestować, jak zacząć swoją inwestycyjną podróż, oraz jakie są główne zalety tej formy inwestowania.

Czytaj więcej