Zmiany w prawie budowlanym

Z całą pewnością zmiany jakie od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono w prawie budowlanym nie są spektakularne, ale mogą być dość istotne dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem własnego „m”.

 

Najbardziej medialna zmiana, to zakaz budowy mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m². Głównym celem tej nowelizacji jest przeciwdziałanie budowaniu na terenach pod zabudowę mieszkaniową aparthoteli z mikroapartamentami. Czy te ograniczenia pomogą, czas pokaże.

Zmiany wprowadzone z początkiem roku 2018 dotyczą nie tylko minimalnego metrażu, ale określają np. umiejscowienie pralki w mieszkaniu. Do chwili obecnej przepisy nakazywały aby pralka znajdowała się w łazience. Od 1 stycznia 2018 roku o tym gdzie będzie ona zamontowana zadecyduje już sam właściciel. Z całą pewnością jest to korzystana zmiana z punktu widzenia osób posiadających mieszkania o małym metrażu łazienki, gdzie zawsze pojawiał się problem z jej umiejscowieniem.

Na jakie jeszcze zmiany od stycznia 2018 roku warto zwrócić uwagę. Przestanie obowiązywać zakaz umieszczania aneksu kuchennego w kawalerkach, jest jednak jedno ale Ustawa uchyla ten zakaz tylko w przypadku, gdy właściciel zainstaluje w kuchni kuchenkę elektryczną i odpowiednią wentylację. Jeśli jesteśmy właścicielem kawalerki i zamiast tradycyjnej kuchni, chcemy ulokować aneks kuchenny, to musimy postawić na kuchnię elektryczną a nie gazową. Należy także wspomnieć o tym, że w każdym mieszkaniu, prócz części mieszkalnej musi znaleźć się miejsce na kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, miskę ustępową (lub ustęp), miejsce na pralkę.

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej