Zmiany w opodatkowaniu wynajmu nieruchomości

28 września rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o PIT, CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jedna ze zmian obejmuje rodzaj opodatkowania stosowanego do przychodów z najmu nieruchomości.

Zmiana zawarta w projekcie zakłada poszerzenie grona podatników, którzy będą mogli skorzystać z podatku zryczałtowanego. Zrobią to już nie tylko właściciele wynajmujący swoje nieruchomości prywatnie, ale również tacy, którzy zajmują się tym w ramach swojego biznesu. 

Dotychczas podatek zryczałtowany w wysokości 8,5 proc. przychodów (i 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł) mogli zapłacić jedynie właściciele wynajmujący nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym. 

Przepisy były jednak dość niejasne w określaniu, co stanowi działalność gospodarczą, a co nie. W praktyce, zwłaszcza w przypadku osób wynajmujących większą ilość nieruchomości, organy podatkowe często uznawały najem za prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Oznaczało to opodatkowanie zgodnie ze stawkami podatku dochodowego 17% i 31%. Najczęściej była to opcja mniej korzystna dla podatnika, nawet po odliczeniu kosztów remontu czy amortyzacji. 

Po nowelizacji, limit przychodów umożliwiających stosowanie uproszczonej formy podatku zryczałtowanego zwiększy się z  250 tys. euro do 2 mln euro.

Znacznie również poszerzona lista rodzajów działalności gospodarczych umożliwiających stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wśród znajdą się m.in. usługi związane z najmem.

Dowiedz się więcej: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostałe aktualności

Pośrednik nieruchomoci a VAT – sama współpraca to jeszcze nie działalność gospodarcza

Czy samo skorzystanie z usług pośrednika przy sprzedaży działki oznacza, że musisz zapłacić VAT? To często powtarzany mit, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach. O tym, czy powstaje obowiązek podatkowy, decyduje nie forma pomocy, lecz charakter i skala działań podejmowanych przez sprzedającego.

Czytaj więcej

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie istnieje jako odrębny podatek w Polsce. Jest to podatek dochodowy należny od sprzedającego nieruchomość – osoby fizycznej, reguluje go ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy należy go zapłacić, a w jakim przypadku można go uniknąć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czytaj więcej

Jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę?

Znalezienie dobrego najemcy to jedno z kluczowych wyzwań dla właścicieli nieruchomości. Odpowiedni najemca zapewnia nie tylko regularne dochody z wynajmu, ale także dbałość o stan techniczny lokalu i minimalizowanie ryzyka związane z opóźnieniami w płatnościach czy zniszczeniami. Aby proces wynajmu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii. Oto krok po kroku, jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę.

Czytaj więcej