Zmiany w opodatkowaniu najmu

Weszły w życie oczekiwane zmiany przepisów o podatku dochodowym. To dobra wiadomość dla podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości, zwłaszcza na cele mieszkaniowe.

Od 2021 r. ryczałt od przychodów będą mogli płacić podatnicy wynajmujący nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Wysokość ryczałtu zostanie ujednolicona dla większości usług najmu oraz usług związanych z zakwaterowaniem. Teraz będzie to 8,5% w przypadku przychodu do 100.000 PLN  i 12,5%, gdy przychody przekroczą 100 tys. PLN). Jedynym ograniczeniem jest limit przychodów uprawniający do stosowania ryczałtu, który wynosi 2 mln euro. 

Do tej pory interpretacje zasad opodatkowania tego typu działalności były mocno niejednolite. Możliwość opodatkowania przychodów z tytułu najmu w sposób zryczałtowany blokowała treść załącznika  2 do ustawy z 1998r. (Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).  Zgodnie z załącznikiem, ryczałt nie mógł być zastosowany do przychodów z tytułu wynajmu i usług zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Teraz to się zmienia. 

Bardziej korzystne dla podatników przepisy pojawiły się także w ustawie o VAT: świadczenie usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym (lub części takiej nieruchomości), na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, może być teraz zwolnione z podatku VAT.  Dotyczy to również sytuacji, w której podatnik wynajmuje lokal na cele mieszkaniowe, ale nie bezpośrednio osobie fizycznej, a np. firmie poszukujące nieruchomości dla swoich pracowników, agencjom nieruchomości itd. Wyjątek stanowi najem krótkoterminowy. 

Pozostałe aktualności

Ekologiczne budownictwo jako nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej