Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego.

Zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego, zwolnieniu podatkowego lub przedawnieniu podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia udziałów w Lokalu w drodze dziedziczenia.

Spadkobiercy lub obdarowani mieszkaniami w wyniku spadków lub darowizn, często wyrażają zdziwienie w chwili, gdy decydują się na ich sprzedaż. Okazuje się, że Notariusz żąda od nich zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego, zwolnieniu podatkowego lub przedawnieniu podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia udziałów w Lokalu w drodze dziedziczenia.

Kiedy takie zaświadczenie jest wymagane?

Otóż nie w każdym przypadku Notariusz będzie żądał takiego zaświadczenia. Zaświadczenie wydane przez właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn będzie wymagane w sytuacji:

- jeżeli nabycie lokalu miało miejsce przed dniem 1 stycznia 2007 roku - tylko w przypadku, gdy nabycie lokalu nastąpiło w drodze spadku,

- po dniu 1 stycznia 2007 roku – w każdym przypadku, również, gdy nabycie lokalu nastąpiło w formie darowizny.

Ściślej mówiąc, w przypadku, gdy Sprzedający nabył nieruchomość po 1 stycznia 2007 roku w drodze zapisu, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub zachowku – Notariusz będzie wymagał zaświadczenia wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego (także w przypadku, gdy Sprzedający skorzystał ze zwolnienia podatkowego, bądź nastąpiło przedawnienie).

Litera prawa

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem (art. 1 ustawy):

 - dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego,

 - darowizny, polecenia darczyńcy,

 - zasiedzenia,

 - nieodpłatnego zniesienia współwłasności,

 - zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu,

 - nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności,

Notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

Zatem podsumowując powyższe, należy jednoznacznie wskazać, że jeżeli Sprzedający chce w formie aktu notarialnego zbyć lokal, który nabył w drodze dziedziczenia lub zasiedzenia – niezależenie od daty jego nabycia – musi wystąpić do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie zaświadczenia. Natomiast jeżeli Sprzedający nabył lokal w drodze darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności – o zaświadczenie musi wystąpić tylko wtedy, gdy nabycie lokalu miało miejsce po 1 stycznia 2007 roku.

Żeby uzyskać zaświadczenie należy złożyć wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego w placówce, w której została złożona deklaracja. Wzór wniosku dostępny jest na stronach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Zaświadczenie o zwolnieniu z podatku od spadku
Dokument taki jest wymagany, jeśli przedmiotem aktu notarialnego jaki ma być sporządzony będzie zbycie praw do spadku albo obciążenie rzeczy czy praw majątkowych uzyskanych tytułem dziedziczenia, zapisu czy polecenia testamentowego, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku.

 

Pozostałe aktualności

Planujesz sprzedać nieruchomość?

Procesowi sprzedaży nieruchomości może towarzyszyć ogromny stres, setki pytań, wątpliwości oraz istotnych decyzji, które często trzeba podejmować szybko, aby nie stracić korzystnej oferty. Sprawdź, od czego zacząć:

Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy AML - wpływ na pracę pośredników nieruchomości

31 października 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Będzie mieć znaczący wpływ na pracę pośredników nieruchomości.

Czytaj więcej

Czy podwyżka stóp procentowych wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła na początku października decyzję o podwyżce stóp procentowych. Czy wpłynie ona na ilość udzielanych kredytów hipotecznych oraz sytuację na rynku nieruchomości?

Czytaj więcej