Wyłączność to same korzyści

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto jest podpisać umowę na wyłączność, może być sparafrazowanie przysłowia, że jeśli wszyscy zajmują się Twoją nieruchomością, to znaczy, że może jednak nikt się nią nie zajmuje. Rozwinięciem zaś tej odpowiedzi jest kilka istotnych elementów, które sprawiają, że warto jest podpisać umowę na wyłączność.

Wyższa cena sprzedaży nieruchomości

Podpisując wiele umów otwartych (umów nie na wyłączność) warto się zastanowić jak zostanie to odebrane przez potencjalnych nabywców, gdy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt agencji umieści ogłoszenia w internecie o sprzedaży jednej nieruchomości.

Łatwo przewidzieć, co nabywca może pomyśleć:

Jeśli tyle agencji próbuje sprzedać tę nieruchomość i do tej pory robi to bezskutecznie to:
• albo – ta nieruchomość ma jakieś wady i nikt nie jest nią zainteresowany, więc ja też będę ją omijał szerokim łukiem
• albo – przyczyną jest zawyżona cena, być może złożę właścicielowi ofertę ale o kilkadziesiąt procent niższą niż cena wywoławcza.

Zdarza się także, że nabywca kontaktuje się z kilkoma agencjami komunikując, że kupi wybraną nieruchomość przez tę agencję, która wynegocjuje z właścicielem najniższą cenę.

Umowa na wyłączność eliminuje te wszystkie zagrożenia. Ogłoszenie na każdym portalu, czy stronie internetowej może pojawić się tylko raz, co podkreśla jej wyjątkowość i uniemożliwia zaniżanie jej ceny.

Szeroka dostępność informacji o nieruchomości na rynku

Częstą obawą właścicieli jest to, że zawarcie umowy na wyłączność spowoduje, że tylko jedna agencja będzie miała nieruchomość w swojej ofercie, a przecież inne agencje mogą mieć również potencjalnych nabywców – więc lepiej zawierać umowy otwarte z dużą liczbą agencji.

Należymy do systemu MLS. MLS oparty jest na wymianie ofert między biurami nieruchomości, a nadzoruje go Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, które w sposób rygorystyczny kontroluje przestrzeganie regulaminu systemu. Jednym z zapisów tego regulaminu jest obowiązek wpisania do systemu oferty, z zawartą umową na wyłączność, w ciągu 72 godzin (zazwyczaj wykonywane jest w ciągu kilku godzin).

Dlatego zawierając jedną umowę na wyłączność:
• masz pewność, że najpóźniej w ciągu 72 godzin informację o twojej nieruchomości otrzyma około 300 agencji, a oferować ją będzie mogło 1000 pośredników i agentów,
• w umowie otrzymasz pisemną gwarancję prezentowania przez nas oferty na kilkunastu portalach, a na wybranych i najbardziej znanych oferta będzie prezentowana jako „Premium” lub „Wyróżniona” (oglądalność oferty rośnie blisko 20 krotnie).
Tego nie daje żadna umowa otwarta.

Bezpieczeństwo

Pośrednik lub podległy mu Agent, mają obowiązek skrupulatnego weryfikowania potencjalnych klientów. Nieruchomość jest prezentowana tylko tym klientom, którzy wyrażą zgodę na przechowywanie ich danych. Dlatego zawsze wiesz, kto przychodzi oglądać Twoją nieruchomość, bo przecież zdarza się, że celem wizyty „klienta z ulicy” wcale nie jest zakup nieruchomości. Zawsze jesteśmy obecni przy prezentacji nieruchomości. Jednym z istotnych elementów bezpieczeństwa transakcji jest obowiązkowe ubezpieczenie OC jakie posiada Pośrednik odpowiedzialny zawodowo, za wykonanie umowy pośrednictwa, a także ubezpieczenie OC naszej firmy.

Wygoda

Jedna agencja = jeden Pośrednik lub podległy mu Agent – tylko z jedną osobą się kontaktujesz, tylko od jednego Pośrednika lub podległego mu Agenta odbierasz telefony – tylko jeden Pośrednik lub podległy mu Agent koordynuje spotkania. Nie ma konieczności, abyś musiał powtarzać te same informacje na temat nieruchomości wielu Pośrednikom, robisz to tylko raz oszczędzając czas, to ten jeden Pośrednik lub podległy mu Agent zna wszystkie zalety, ale i wady nieruchomości. Nie musisz podpisywać wielu umów z pośrednikami, a później martwić się i zastanawiać czy je rozwiązać, czy poinformować o transakcji. A po finalizacji transakcji nie musisz odbierać (czasami nawet przez kilka lat) telefonów z różnych agencji z pytaniem: czy to jeszcze aktualne? Jedna umowa i wiele korzyści.

Oszczędność Twojego czasu

Jeśli nieruchomość, która przeznaczona jest na sprzedaż lub wynajem, nie jest już zamieszkana, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest przekazanie do niej kluczy Pośrednikowi lub podległemu mu Agentowi, z którym podpisana została umowa na wyłączność. Dzięki temu oszczędzasz czas, bo nie musisz przyjeżdżać za każdym razem, kiedy Pośrednik lub podległy mu Agent przyjeżdża z potencjalnym klientem. Jednak takie rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku umowy na wyłączność. Pośrednikowi, z którym podpiszesz umowę na wyłączność, możesz powierzyć także całość spraw związanych ze sprzedażą / wynajmem nieruchomości (od uzyskania dokumentów nieruchomości, poprzez prowadzenie procesu sprzedaży / wynajmu, aż do transakcji).

Aktualność oferty

Dzięki podpisaniu umowy na wyłączność, Twoja oferta zawsze jest aktualna co do zawartych w niej informacji. Nie musisz martwić się, że przy zmianie danych, czy też ceny, trzeba o tym poinformować wszystkie agencje, z którymi podpisane zostały umowy. W przypadku umowy na wyłączność kontaktujesz się tylko z jednym Pośrednikiem lub podległym mu Agentem odpowiedzialnym za Twoją ofertę i przekazujesz mu niezbędne informacje, a on zadba o to, aby o zmianach dowiedzieli się wszyscy zainteresowani. Nie ma więc mowy o sytuacji, w której na stronach internetowych portali nieruchomościowych możesz odszukać 10 ogłoszeń Twojej nieruchomości, a w każdym z nich jest np. inna cena.

A więc jedna umowa, a wiele korzyści.

Decyzję o zawarciu umowy na wyłączność podjęło ponad 3 500 osób w samej Warszawie i okolicy (taka liczba ofert jest obecnie na rynku z zawartymi umowami na wyłączność).

Pozostałe aktualności

Ekologiczne budownictwo jako nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej