Workation – w jakim miejscu uda się najlepiej?

Workation to pojęcie mocno powiązane z nurtem work-life-balance. Powstało z połączenia dwóch angielskich słów ('work' i 'vacation'), sam pomysł zresztą przybył do nas zza oceanu. Oznacza dużo więcej niż tylko zdalne wykonywanie obowiązków.

W wolnym tłumaczeniu będą to pracowakacje lub wakacjopraca, choć powszechnie używa się też oryginalnego, angielskiego terminu. Główną ideą jest tu zmiana otoczenia wykonywanych obowiązków na bardziej relaksujące, ale bez rezygnacji z pracy samej w sobie. 

Założenie workation stawia mocno na element wypoczynku, dzięki któremu pracownik może zrelaksować się i zwiększyć produktywność.  Od typowego „home office” różni się tym, ze praca wykonywana jest nie w zaciszu własnego domu, a w miejscu bardziej kojarzącym się z urlopem– na przykład nad morzem, nad jeziorem, podczas pobytu w zagranicznym kurorcie itd. 

Formuła pozwala na pracę w ciągu dnia, popołudnia, wieczory i weekendy pozostawiając na relaks lub zwiedzanie. Takie połączenie już teraz nieobce jest freelancerom i osobom prowadzącym własny biznes. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii coraz częściej przyjmuje się również w przypadku pracowników etatowych.  Szczególnie dla firm, w których zespoły i tak rozproszone są w kilku lokalizacjach kontynentu lub świata, bez różnicy jest czy pracownik bierze udział w telekonferencji łącząc się z biura, własnego domu czy tropikalnej plaży. 

Specjaliści coraz częściej cenią sobie elastyczne warunki pracy, a ostatnie doświadczenia (nawet jeśli w dużej mierze wymuszone przez warunki pandemii) pokazały, że praca zdalna może być efektywna, generując przy tym mniej kosztów i czasu straconego na dojazdy. 

Kluczowym elementem workation jest  dobrowolność – pracownik może, ale nie musi skorzystać z takiego rozwiązania. Nie jest ono również tożsame z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas urlopu ani nie zastępuje wolnych dni. 

Jakie miejsce wybrać? 

Rozwiązaniem dla osób chcących ideę workation wprowadzić na stałe do swojego kalendarza może być zakup nieruchomości w wakacyjnym miejscu. Pozwoli to np. na spędzenie całego sezonu nad morzem, bez konieczności wykorzystywania cennego urlopu. 

Atmosferę pracy w najlepiej nawet wyposażonym biurze trudno porównać do luksusowego apartamentu, z którego od plaży dzieli nas tylko kilkanaście minut spaceru. 

Dla osób mocno związanych z naturą, dla których najlepszym wypoczynkiem jest ten w otoczeniu wody i słońca, perspektywa połączenia kilku miesięcy pracy np. z pasją żeglarską daje ogromne możliwości wykorzystywania wszystkich weekendów sezonu.

Zakup można również potraktować inwestycyjnie – jeśli akurat nie korzystamy z lokalu, pozostaje możliwość najmu krótkoterminowego. Opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem jest zazwyczaj najwyższa właśnie w rejonach turystycznych.

Gdańsk Sobieszewo - pomysł na pracę i wypoczynek? 

W Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej, w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Ptasi Raj i Mewia powstaje właśnie unikatowy kompleks lokali użytkowych z funkcją mieszkalną.

Kompleks znajduje się u nadbrzeży martwej Wisły, skąd wyjście na pełne morze zajmuje tylko 20 minut. Wyspa Sobieszewska jest jedyną polską wyspą, która powstała w wyniku działalności człowieka. Od 1994 r. posiada statut wyspy ekologicznej, który gwarantuje otoczenie przychylne ludzkim potrzebom. Jej piaszczyste, szerokie plaże sprawiają, że uznawana jest na jedno z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża.

Każdy apartament kompleksu posiada miejsce do cumowania łodzi, jachtu lub żaglówki, miejsce postojowe, a także taras lub ogród. Kompleks jest ogrodzony oraz monitorowany 24h na dobę. Docelowo powstanie tam restauracja, basen, sauna sucha i mokra, sala fitness, sala zabaw dla dzieci, sala konferencyjno-bankietowa oraz strefa SPA – wszystko, czego możesz potrzebować, aby zrelaksować się po całym dniu pracy. 

Części wspólne inwestycji zaprojektowane są w najwyższym standardzie, proste i funkcjonalne. Całość wyróżnia niepowtarzalny design stworzony dla osób ceniących sobie wysoką jakość i styl życia.

Poznaj szczegóły oferty 

Opiekun oferty: Agnieszka Banaszkiewicz, tel. 525 230 880 

Pozostałe aktualności

Ochrona praw lokatorów a osoby prawne

Coraz większą popularność zyskuje najem mieszkań przez firmy na rzecz swoich pracowników. Czy przepisy Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów chronią w takim przypadku osoby fizyczne (pracowników), skoro sama umowa najmu podpisana jest z osobą prawną?

Czytaj więcej

Od kogo pośrednik powinien pobierać prowizję?

Częstym życzeniem klientów, którzy zgłaszają się do biur nieruchomości jest, aby pośrednik pobierał prowizję tylko od jednej ze stron transakcji, najlepiej jeśli to będzie „ta druga strona”. Jak takie oczekiwanie ma się do roli i zadań pośrednika? Odpowiada Aleksander Skirmuntt, Audytor Działu Sprzedaży.

Czytaj więcej

Działki budowlane nad morzem

Zakup działki budowlanej nad morzem może stanowić dobrą lokatę kapitału, a wybudowana tam nieruchomość – służyć własnym potrzebom mieszkaniowym lub wynajmowi inwestycyjnemu.

Czytaj więcej