Workation – w jakim miejscu uda się najlepiej?

Workation to pojęcie mocno powiązane z nurtem work-life-balance. Powstało z połączenia dwóch angielskich słów ('work' i 'vacation'), sam pomysł zresztą przybył do nas zza oceanu. Oznacza dużo więcej niż tylko zdalne wykonywanie obowiązków.

W wolnym tłumaczeniu będą to pracowakacje lub wakacjopraca, choć powszechnie używa się też oryginalnego, angielskiego terminu. Główną ideą jest tu zmiana otoczenia wykonywanych obowiązków na bardziej relaksujące, ale bez rezygnacji z pracy samej w sobie. 

Założenie workation stawia mocno na element wypoczynku, dzięki któremu pracownik może zrelaksować się i zwiększyć produktywność.  Od typowego „home office” różni się tym, ze praca wykonywana jest nie w zaciszu własnego domu, a w miejscu bardziej kojarzącym się z urlopem– na przykład nad morzem, nad jeziorem, podczas pobytu w zagranicznym kurorcie itd. 

Formuła pozwala na pracę w ciągu dnia, popołudnia, wieczory i weekendy pozostawiając na relaks lub zwiedzanie. Takie połączenie już teraz nieobce jest freelancerom i osobom prowadzącym własny biznes. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii coraz częściej przyjmuje się również w przypadku pracowników etatowych.  Szczególnie dla firm, w których zespoły i tak rozproszone są w kilku lokalizacjach kontynentu lub świata, bez różnicy jest czy pracownik bierze udział w telekonferencji łącząc się z biura, własnego domu czy tropikalnej plaży. 

Specjaliści coraz częściej cenią sobie elastyczne warunki pracy, a ostatnie doświadczenia (nawet jeśli w dużej mierze wymuszone przez warunki pandemii) pokazały, że praca zdalna może być efektywna, generując przy tym mniej kosztów i czasu straconego na dojazdy. 

Kluczowym elementem workation jest  dobrowolność – pracownik może, ale nie musi skorzystać z takiego rozwiązania. Nie jest ono również tożsame z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas urlopu ani nie zastępuje wolnych dni. 

Jakie miejsce wybrać? 

Rozwiązaniem dla osób chcących ideę workation wprowadzić na stałe do swojego kalendarza może być zakup nieruchomości w wakacyjnym miejscu. Pozwoli to np. na spędzenie całego sezonu nad morzem, bez konieczności wykorzystywania cennego urlopu. 

Atmosferę pracy w najlepiej nawet wyposażonym biurze trudno porównać do luksusowego apartamentu, z którego od plaży dzieli nas tylko kilkanaście minut spaceru. 

Dla osób mocno związanych z naturą, dla których najlepszym wypoczynkiem jest ten w otoczeniu wody i słońca, perspektywa połączenia kilku miesięcy pracy np. z pasją żeglarską daje ogromne możliwości wykorzystywania wszystkich weekendów sezonu.

Zakup można również potraktować inwestycyjnie – jeśli akurat nie korzystamy z lokalu, pozostaje możliwość najmu krótkoterminowego. Opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem jest zazwyczaj najwyższa właśnie w rejonach turystycznych.

Gdańsk Sobieszewo - pomysł na pracę i wypoczynek? 

W Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej, w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Ptasi Raj i Mewia powstaje właśnie unikatowy kompleks lokali użytkowych z funkcją mieszkalną.

Kompleks znajduje się u nadbrzeży martwej Wisły, skąd wyjście na pełne morze zajmuje tylko 20 minut. Wyspa Sobieszewska jest jedyną polską wyspą, która powstała w wyniku działalności człowieka. Od 1994 r. posiada statut wyspy ekologicznej, który gwarantuje otoczenie przychylne ludzkim potrzebom. Jej piaszczyste, szerokie plaże sprawiają, że uznawana jest na jedno z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża.

Każdy apartament kompleksu posiada miejsce do cumowania łodzi, jachtu lub żaglówki, miejsce postojowe, a także taras lub ogród. Kompleks jest ogrodzony oraz monitorowany 24h na dobę. Docelowo powstanie tam restauracja, basen, sauna sucha i mokra, sala fitness, sala zabaw dla dzieci, sala konferencyjno-bankietowa oraz strefa SPA – wszystko, czego możesz potrzebować, aby zrelaksować się po całym dniu pracy. 

Części wspólne inwestycji zaprojektowane są w najwyższym standardzie, proste i funkcjonalne. Całość wyróżnia niepowtarzalny design stworzony dla osób ceniących sobie wysoką jakość i styl życia.

Poznaj szczegóły oferty 

Opiekun oferty: Agnieszka Banaszkiewicz, tel. 525 230 880



 

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenia domu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy jako jego właściciele. Naszym celem jest zapewnienie nieruchomości jak największego bezpieczeństwa i ochrony. Jednakże, czy ubezpieczenie domu jest zawsze konieczne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji? Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie domu? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć praktycznych porad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ubezpieczeniem swojego domu, w tym także domu w budowie. Celem jest umożliwienie świadomego wyboru polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nie tylko ochronę naszego domu, ale również spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Dom dla pary - jaki wybrać?

Przy wyborze domu dla pary istotne jest uwzględnienie zarówno bieżących potrzeb, jak i przyszłych planów. Poszukując idealnej przestrzeni, warto skupić się na praktyczności, komforcie i możliwości dostosowania do zmieniających się sytuacji życiowych. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom domów, ich zaletom oraz sposobom dopasowania do potrzeb. Celem jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale również zapewni funkcjonalność i wygodę, tworząc tym samym idealną przestrzeń do życia dla dwóch osób!

Czytaj więcej