Wąsko, lecz pięknie i funkcjonalnie

Najwęższy dom w Warszawie jest niestety instalacją tymczasową, która według pierwotnych założeń swoją lokalizację ma zmienić w 2016 roku.

Dokładnego terminu na razie nie znamy, ale przypominamy adres, pod który warto wybrać się na spacer, aby zdążyć poprzyglądać się z zewnątrz tej oryginalnej instalacji artystycznej o nazwie dom Kereta.

Dom powstał w 2012 roku, w szczelinie szerokości 152 cm, która połączyła w ten sposób blok przy Chłodnej 22 z przedwojenną kamienicą przy Żelaznej 74.

Nazwa nawiązuje do ambasadora projektu, którym jest izraelski pisarz Etgar Keret. Jego historia rodzinna powiązana jest mocno z Polską. Matka Kereta urodziła się w Warszawie i podczas wojny była w getcie warszawskim. Ocalała i wydostała się do Izraela przez Francję. 

To właśnie Etgar Keret spędził pierwszą noc w najwęższym domu i otrzymał klucze, by móc swobodnie nimi dysponować, użyczając wąskiego lokum innym artystom. 

Dlaczego dom znalazł się w stolicy akurat pod tym adresem? Tak w momencie jego powstawania wypowiedział się na ten temat architekt Jakub Szczęsny, który go zaprojektował: „Dom powstaje w miejscu, w którym stykają się dwie różne tkanki architektoniczne z dwóch epok. Pierwsza z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negować wcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązań architektonicznych w Warszawie. Dom Kereta wpisuje się w ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia się” tkanek”.

Garstka ciekawostek:
- dom Kereta nie może uzyskać formalnie statusu budynku mieszkalnego, dlatego nie można się w nim zameldować;
- w najwęższym miejscu dom ma jedynie 72 cm, a w najszerszym – 122 cm;
- przeszklony dach domu ponoć troszkę przecieka, więc ma być podreperowany;
- w 2015 roku Keret odwiedził dom z mamą, żoną, synem oraz bratem;
- powierzchnia domu to zaledwie 14 m².

Domu Kereta zwiedzać już (a może na razie?) nie można, ale dzięki firmie Wnętrza 3D nie ma rzeczy niemożliwych – zapraszamy więc na wirtualny spacer (zdjęcia na naszym Facebooku).

Pozostałe aktualności

Zakup mieszkania - na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, zarówno z perspektywy finansowej, jak i życiowej. Nieruchomość, która spełnia oczekiwania, powinna oferować nie tylko odpowiednią lokalizację, ale również szereg udogodnień, które zwiększą komfort codziennego życia. W artykule omówimy kluczowe aspekty, na które kupujący zwracają uwagę przy wyborze mieszkania.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Wybór odpowiedniego mieszkania to decyzja, która często wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z kluczowych zagadnień, które mogą wpłynąć na tę decyzję, jest bezpieczeństwo lokalu. W szczególności wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno wadom, jak i zaletom mieszkania na parterze, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Czytaj więcej