Warszawskie rekordy

22 metry! Taką długością może pochwalić się najkrótsza ulica w Warszawie. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku warszawskich mieszczan, którzy byli w posiadaniu okolicznych gruntów.

Zlokalizowana na Nowym Mieście, odchodzi w kierunku wschodnim od ulicy Przyrynek. Ma 2,7 m szerokości. Samborska powstała w XVIII wieku (w 1770 roku). Przez wiele lat była trudna do dostrzeżenia ze względu na zamknięcie bramą. Dopiero w 2010 roku doczekała się remontu i otwarcia dla spacerowiczów. Historia z odnowieniem i udostępnieniem ulicy jest niewątpliwie ciekawa. Wojciech Bartelski, ówczesny burmistrz Śródmieścia, wiedział o istnieniu uliczki na planach, ale dopiero podczas spaceru w tamtej okolicy zorientował się, że to właśnie to miejsce (pozbawione tabliczki z nazwą, zaniedbane i odizolowane bramą). Wpadł na pomysł rewitalizacji ulicy. Przygotowano dwudniową grę miejską, podczas której zbierano pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Ponowne otwarcie
Przybyło na nie tylu gości, że uliczka ledwo ich pomieściła. Zastali nową nawierzchnię i umieszczone między płytkami chodnikowymi podświetlenie, pełniące namiastkę latarni.

Rekord nie tylko warszawski
Jak się okazuje, Samborska króluje nie tylko wśród najkrótszych uliczek Warszawy, ale i całej Polski, pokonując m.in. ulicę Leopolda Infelda w Sosnowcu-Zagórzu, która przegrywa z Samborską w konkursie długości trzema metrami!

Ciekawostka
Ponoć skomponowanie Walca Minutowego Des-dur przez Fryderyka Chopina zawdzięczamy jego krótkiemu spacerowi po ul. Samborskiej. To tam miał wpaść na pomysł tego słynnego 2-minutowego utworu…

Pozostałe aktualności

Zakup mieszkania - na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, zarówno z perspektywy finansowej, jak i życiowej. Nieruchomość, która spełnia oczekiwania, powinna oferować nie tylko odpowiednią lokalizację, ale również szereg udogodnień, które zwiększą komfort codziennego życia. W artykule omówimy kluczowe aspekty, na które kupujący zwracają uwagę przy wyborze mieszkania.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Wybór odpowiedniego mieszkania to decyzja, która często wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z kluczowych zagadnień, które mogą wpłynąć na tę decyzję, jest bezpieczeństwo lokalu. W szczególności wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno wadom, jak i zaletom mieszkania na parterze, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Czytaj więcej