Warszawskie rekordy

22 metry! Taką długością może pochwalić się najkrótsza ulica w Warszawie. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku warszawskich mieszczan, którzy byli w posiadaniu okolicznych gruntów.

Zlokalizowana na Nowym Mieście, odchodzi w kierunku wschodnim od ulicy Przyrynek. Ma 2,7 m szerokości. Samborska powstała w XVIII wieku (w 1770 roku). Przez wiele lat była trudna do dostrzeżenia ze względu na zamknięcie bramą. Dopiero w 2010 roku doczekała się remontu i otwarcia dla spacerowiczów. Historia z odnowieniem i udostępnieniem ulicy jest niewątpliwie ciekawa. Wojciech Bartelski, ówczesny burmistrz Śródmieścia, wiedział o istnieniu uliczki na planach, ale dopiero podczas spaceru w tamtej okolicy zorientował się, że to właśnie to miejsce (pozbawione tabliczki z nazwą, zaniedbane i odizolowane bramą). Wpadł na pomysł rewitalizacji ulicy. Przygotowano dwudniową grę miejską, podczas której zbierano pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Ponowne otwarcie
Przybyło na nie tylu gości, że uliczka ledwo ich pomieściła. Zastali nową nawierzchnię i umieszczone między płytkami chodnikowymi podświetlenie, pełniące namiastkę latarni.

Rekord nie tylko warszawski
Jak się okazuje, Samborska króluje nie tylko wśród najkrótszych uliczek Warszawy, ale i całej Polski, pokonując m.in. ulicę Leopolda Infelda w Sosnowcu-Zagórzu, która przegrywa z Samborską w konkursie długości trzema metrami!

Ciekawostka
Ponoć skomponowanie Walca Minutowego Des-dur przez Fryderyka Chopina zawdzięczamy jego krótkiemu spacerowi po ul. Samborskiej. To tam miał wpaść na pomysł tego słynnego 2-minutowego utworu…

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej