Tam trzeba być

„Podjeżdżają autokary, wysiadają z niego wycieczki z Izraela i ochrona. Jak młodzież, to tylko chronią ich na ziemi, jak ważne osobistości – ochrona obstawia też dachy. Nie ma co się dziwić. Mają prawo się bać po takich kartach historii“– tak swój widok z okna opisuje mi pani Małgorzata, mieszkanka Złotej 63, budynku usytuowanego naprzeciwko jednego z nielicznych zachowanych fragmentów muru warszawskiego getta, przy Złotej 62.

Śladem pamięci po największym spośród ponad 400 gett, które istniały w Polsce, pozostają niewątpliwie fragmenty jego murów. Dziewięć lat temu odsłonięto w Warszawie 21 pomników, które upamiętniły przebieg muru (tablice oraz umieszczone w chodniku płyty z napisem MUR GETTA/GHETTO WALL 1940-1943). Dwa lata później do tych pomników dołączyła też tablica zawieszona na terenie XII Liceum Ogólnokształcącego im H. Sienkiewicza.

Zachowane fragmenty muru przypominają podział na dwa światy; przypominają historię, która nigdy nie powinna się wydarzyć, a jednak miała miejsce, a my mamy obowiązek o niej pamiętać.

W podwórzu kamienicy przy Złotej 62 znajdziemy miejsce wpisane w 1989 r. do rejestru zabytków – wysoką na 6 metrów ścianę przedwojennego budynku szkoły, którą wykorzystano jako fragment muru getta. Na ścianie zapoznać się możemy z planem przedstawiającym maksymalny obszar getta w momencie jego zamknięcia (16 listopada 1940 r.).

Warto wspomnieć, że w ścianie brakuje trzech cegieł – trafiły do Jad Waszem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne.

Gdzie się udać?
Na stronie Forum Żydów Polskich znajdą Państwo propozycje wycieczek z mapkami i wszelkimi niezbędnymi opisami miejsc, w których zdecydowanie warto się znaleźć. Trzy najsłynniejsze fragmenty muru warszawskiego getta zobaczyć można w podwórzach kamienic przy Siennej 55, Złotej 62 uraz na ulicy Waliców 11. My zrobiliśmy dla Państwa zdjęcia w podwórzu Złotej 62. Spacer śladami tej historii trzeba rozłożyć na kilka „podejść“ do tematu, ponieważ miejsc pamięci jest bardzo wiele. Polecamy lekturę na stronie: http://fzp.net.pl/sites/default/files/pliki/Spacer%20I%20-%20Male%20getto%20-%20czesc%20poludniowa_0.pdf

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej