Tam trzeba być

„Podjeżdżają autokary, wysiadają z niego wycieczki z Izraela i ochrona. Jak młodzież, to tylko chronią ich na ziemi, jak ważne osobistości – ochrona obstawia też dachy. Nie ma co się dziwić. Mają prawo się bać po takich kartach historii“– tak swój widok z okna opisuje mi pani Małgorzata, mieszkanka Złotej 63, budynku usytuowanego naprzeciwko jednego z nielicznych zachowanych fragmentów muru warszawskiego getta, przy Złotej 62.

Śladem pamięci po największym spośród ponad 400 gett, które istniały w Polsce, pozostają niewątpliwie fragmenty jego murów. Dziewięć lat temu odsłonięto w Warszawie 21 pomników, które upamiętniły przebieg muru (tablice oraz umieszczone w chodniku płyty z napisem MUR GETTA/GHETTO WALL 1940-1943). Dwa lata później do tych pomników dołączyła też tablica zawieszona na terenie XII Liceum Ogólnokształcącego im H. Sienkiewicza.

Zachowane fragmenty muru przypominają podział na dwa światy; przypominają historię, która nigdy nie powinna się wydarzyć, a jednak miała miejsce, a my mamy obowiązek o niej pamiętać.

W podwórzu kamienicy przy Złotej 62 znajdziemy miejsce wpisane w 1989 r. do rejestru zabytków – wysoką na 6 metrów ścianę przedwojennego budynku szkoły, którą wykorzystano jako fragment muru getta. Na ścianie zapoznać się możemy z planem przedstawiającym maksymalny obszar getta w momencie jego zamknięcia (16 listopada 1940 r.).

Warto wspomnieć, że w ścianie brakuje trzech cegieł – trafiły do Jad Waszem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne.

Gdzie się udać?
Na stronie Forum Żydów Polskich znajdą Państwo propozycje wycieczek z mapkami i wszelkimi niezbędnymi opisami miejsc, w których zdecydowanie warto się znaleźć. Trzy najsłynniejsze fragmenty muru warszawskiego getta zobaczyć można w podwórzach kamienic przy Siennej 55, Złotej 62 uraz na ulicy Waliców 11. My zrobiliśmy dla Państwa zdjęcia w podwórzu Złotej 62. Spacer śladami tej historii trzeba rozłożyć na kilka „podejść“ do tematu, ponieważ miejsc pamięci jest bardzo wiele. Polecamy lekturę na stronie: http://fzp.net.pl/sites/default/files/pliki/Spacer%20I%20-%20Male%20getto%20-%20czesc%20poludniowa_0.pdf

Pozostałe aktualności

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej

Zakup mieszkania - na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, zarówno z perspektywy finansowej, jak i życiowej. Nieruchomość, która spełnia oczekiwania, powinna oferować nie tylko odpowiednią lokalizację, ale również szereg udogodnień, które zwiększą komfort codziennego życia. W artykule omówimy kluczowe aspekty, na które kupujący zwracają uwagę przy wyborze mieszkania.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej