Śladem pamięci po największym spośród ponad 400 gett, które istniały w Polsce, pozostają niewątpliwie fragmenty jego murów. Dziewięć lat temu odsłonięto w Warszawie 21 pomników, które upamiętniły przebieg muru (tablice oraz umieszczone w chodniku płyty z napisem MUR GETTA/GHETTO WALL 1940-1943). Dwa lata później do tych pomników dołączyła też tablica zawieszona na terenie XII Liceum Ogólnokształcącego im H. Sienkiewicza.
Zachowane fragmenty muru przypominają podział na dwa światy; przypominają historię, która nigdy nie powinna się wydarzyć, a jednak miała miejsce, a my mamy obowiązek o niej pamiętać.
W podwórzu kamienicy przy Złotej 62 znajdziemy miejsce wpisane w 1989 r. do rejestru zabytków – wysoką na 6 metrów ścianę przedwojennego budynku szkoły, którą wykorzystano jako fragment muru getta. Na ścianie zapoznać się możemy z planem przedstawiającym maksymalny obszar getta w momencie jego zamknięcia (16 listopada 1940 r.).
Warto wspomnieć, że w ścianie brakuje trzech cegieł – trafiły do Jad Waszem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne.
Na stronie Forum Żydów Polskich znajdą Państwo propozycje wycieczek z mapkami i wszelkimi niezbędnymi opisami miejsc, w których zdecydowanie warto się znaleźć. Trzy najsłynniejsze fragmenty muru warszawskiego getta zobaczyć można w podwórzach kamienic przy Siennej 55, Złotej 62 uraz na ulicy Waliców 11. My zrobiliśmy dla Państwa zdjęcia w podwórzu Złotej 62. Spacer śladami tej historii trzeba rozłożyć na kilka „podejść“ do tematu, ponieważ miejsc pamięci jest bardzo wiele. Polecamy lekturę na stronie: http://fzp.net.pl/sites/default/files/pliki/Spacer%20I%20-%20Male%20getto%20-%20czesc%20poludniowa_0.pdf