Sprzedaż nieruchomości z kredytem? To możliwe!

Perspektywa związania się z domem lub mieszkaniem na wiele lat może skutecznie zniechęcić do zakupu ze wsparciem kredytu hipotecznego. Co jeśli powiększy mi się rodzina i potrzebny będzie inny metraż? Co jeśli się przeprowadzę? Mieszkanie z wpisem do hipoteki można jednak sprzedać.

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny nie uniemożliwia jego sprzedaży, nawet jeśli nie spłaciliśmy jeszcze zobowiązania. Wpis do hipoteki stanowi jedynie zabezpieczenie spłaty zobowiązania wobec banku. Właścicielem mieszkania cały czas pozostaje kredytobiorca. O naszych planach należy jednak poinformować bank, który udzielił kredytu.

Najważniejsze kroki w sprzedaży mieszkania z kredytem:

  1. Zaświadczenie z banku na temat aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego. Ta informacja pomoże w oszacowaniu naszej ceny ofertowej  tak, żeby sprzedaż wciąż była dla nas opłacalna.
  2. Zamieszczenia ogłoszenia – zaznaczmy w nim, że sprzedaż dotyczy mieszkania obciążonego hipoteką, aby uniknąć późniejszych wątpliwości ze strony nabywcy. 
  3. Promesa ze strony naszego banku – jest to oświadczenie,  w którym bank wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej niezwłocznie po uregulowaniu długu. Promesa jest ważna 30 dni od daty wystawienia. Takie zaświadczenie jest dla kupującego gwarancją, że po spłacie zobowiązania nasz bank nie będzie miał do nieruchomości  żadnych roszczeń. 
  4. Umowa przedwstępna z kupującym. Ustalamy w niej wszystkie warunki sprzedaży, powinna zawierać informację o podziale płatności na dwie transze – jedną dla banku, jedną dla nas. Interesy stron zabezpieczamy zadatkiem (zazwyczaj 10%). 
  5. Podpisanie aktu notarialnego (każda umowa sprzedaży nieruchomości musi odbyć się w tej formie). 
  6. Płatność: po podpisaniu aktu notarialnego bank kupującego przelewa równowartość zobowiązania na konto naszego banku, zaś pozostałe środki na nasze konto (kupujący powinien dostarczyć kopię aktu do swojego banku). 
  7. Zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia od naszego banku – da nam pewność, że cały proces przebiegł prawidłowo 

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem w obcej walucie? 

Proces przebiega w tym przypadku bardzo podobnie. Należy jednak pamiętać, że bank prawdopodobnie przeliczy pozostałą do spłaty kwotę po aktualnym kursie, co może nie być dla nas opłacalne. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w analizie sytuacji Twojej nieruchomości i weryfikacji niezbędnych dokumentów, napisz lub zadzwoń.  
Powiedz, jak możemy Ci pomóc  

 

Pozostałe aktualności

Pośrednik nieruchomoci a VAT – sama współpraca to jeszcze nie działalność gospodarcza

Czy samo skorzystanie z usług pośrednika przy sprzedaży działki oznacza, że musisz zapłacić VAT? To często powtarzany mit, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach. O tym, czy powstaje obowiązek podatkowy, decyduje nie forma pomocy, lecz charakter i skala działań podejmowanych przez sprzedającego.

Czytaj więcej

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie istnieje jako odrębny podatek w Polsce. Jest to podatek dochodowy należny od sprzedającego nieruchomość – osoby fizycznej, reguluje go ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy należy go zapłacić, a w jakim przypadku można go uniknąć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czytaj więcej

Jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę?

Znalezienie dobrego najemcy to jedno z kluczowych wyzwań dla właścicieli nieruchomości. Odpowiedni najemca zapewnia nie tylko regularne dochody z wynajmu, ale także dbałość o stan techniczny lokalu i minimalizowanie ryzyka związane z opóźnieniami w płatnościach czy zniszczeniami. Aby proces wynajmu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii. Oto krok po kroku, jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę.

Czytaj więcej