Naprawy w wynajmowanym mieszkaniu – kto jest za nie odpowiedzialny?

Wynajmując mieszkanie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas okresu najmu może pojawić się wymagająca naprawy usterka. Zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśniamy, kto ponosi odpowiedzialność za naprawę szkód w wynajmowanej nieruchomości.

Wynajmując mieszkanie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas okresu najmu może pojawić się wymagająca naprawy usterka. Zastanowić się jednak możemy, kto ponosi odpowiedzialność za takie naprawy? Aby spać spokojnie i nie martwić się o niespodziewane wydatki, należy po pierwsze zapoznać się z przepisami kodeksu cywilnego w tym zakresie, następnie ustalić w umowie najmu kwestie związane z ponoszeniem wydatków za usterki, a także pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, jakim jest OC Najemcy. 

Ustalając zasady napraw w umowie najmu, warto określić także ilość takich napraw w miesiącu. Strony dowolnie się umawiają co do ilości i rodzaju napraw.  

Art. 662 k.c. dokładnie określa prawa i obowiązki obu stron umowy najmu - najemcy i właściciela:
§1: Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu.
Zaś §2 art. 662 k.c. mówi, że drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę. 
Naprawy obciążające najemcę zostały bardziej szczegółowo omówione w art. 681 k.c., gdzie ustawodawca wprost wymienia katalog napraw, do których należą m. in.: „drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.”

Oczywiście, jeżeli szkoda powstała z winy najemcy, wówczas koszt naprawy leży po stronie najemcy. Wg kodeksu cywilnego za naprawę szkody, odpowiada osoba, która ją wyrządziła.  

Bardzo dobrym pomysłem jest wykupienie polisy OC Najemcy, która pokrywa tego typu wydatki, gdyż nierzadko zdarza się, że kaucja nie pokrywa szkód, które mogą być spowodowane przez najemcę. Taka polisa często ratuje sytuację i pozwala zachować dobre relacje stronom.

Dodatkowo w kodeksie cywilnym mamy zapis:
Art. 662 k.c. § 3. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego. 

Natomiast jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.  

Reasumując, ważne jest, żeby strony dokładnie ustaliły kto jest odpowiedzialny za naprawy i kto pokrywa wydatki. Takie ustalenia pomagają uniknąć wielu nieporozumień w przyszłości. Należy też wziąć pod uwagę, że jeżeli nie zapiszemy tak ważnych ustaleń w umowie najmu wówczas w razie braku dojścia do porozumienia w przypadku szkody, pozostaje tylko załatwienie sprawy w drodze sądowej.

 

Agnieszka Piotrowska, Dyrektor Działu Sprzedaży Centrum

 

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenia domu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy jako jego właściciele. Naszym celem jest zapewnienie nieruchomości jak największego bezpieczeństwa i ochrony. Jednakże, czy ubezpieczenie domu jest zawsze konieczne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji? Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie domu? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć praktycznych porad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ubezpieczeniem swojego domu, w tym także domu w budowie. Celem jest umożliwienie świadomego wyboru polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nie tylko ochronę naszego domu, ale również spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Dom dla pary - jaki wybrać?

Przy wyborze domu dla pary istotne jest uwzględnienie zarówno bieżących potrzeb, jak i przyszłych planów. Poszukując idealnej przestrzeni, warto skupić się na praktyczności, komforcie i możliwości dostosowania do zmieniających się sytuacji życiowych. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom domów, ich zaletom oraz sposobom dopasowania do potrzeb. Celem jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale również zapewni funkcjonalność i wygodę, tworząc tym samym idealną przestrzeń do życia dla dwóch osób!

Czytaj więcej