Projekt Centrum Dialogu Przełomy, podziemny pawilon na placu Solidarności, zawdzięczamy architektowi Robertowi Koniecznemu z katowickiej pracowni KWK Promes, który „wyczarował” miejsce będące połączeniem dwóch ważnych elementów historii Szczecina – przedwojennego kwartału z kamienicami z powojennym placem, gdzie podczas protestów robotniczych 47 lat temu zginęło szesnaście osób. Centrum skrywa pod ziemią salę ekspozycyjną, a na poziomie placu Solidarności znajdują się szatnia, recepcja oraz sale spotkań edukacyjnych.
Centrum Dialogu Przełomy otwarto w styczniu tego roku. Postawiono w nim na nietuzinkową formę przekazywania historycznej treści młodemu pokoleniu. Historia „ubrana” jest tu bowiem w ciekawe instalacje artystyczne. Stała wystawa traktuje o przełomowych wydarzeniach społecznych i politycznych regionu (lata 1939-1989). Wszelkie informacje na temat godzin otwarcia i biletów wstępu do Centrum znaleźć można tutaj: http://przelomy.muzeum.szczecin.pl
Jeżeli wybiorą się Państwo na wycieczkę do Szczecina, proszę zarezerwować na nią nieco więcej czasu, by móc zobaczyć również budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, który w 2015 r. zdobył główną nagrodę im. Miesa van der Rohe (nagroda UE w dziedzinie współczesnej architektury), zostawiając w tyle 420 innych obiektów z 36 krajów europejskich!