Najlepszy na świecie

Aby zobaczyć najlepszy budynek świata, wcale nie trzeba jechać na drugą półkulę. Obiekt stoi w Szczecinie i zbiera nagrodę za nagrodą… Centrum Dialogu Przełomy, stanowiące część Muzeum Narodowego w Szczecinie, doceniono na światowym festiwalu kultury w Berlinie (budynek kultury 2016), ma on też na swoim koncie tytuł najlepszej przestrzeni publicznej Europy.

Projekt Centrum Dialogu Przełomy, podziemny pawilon na placu Solidarności, zawdzięczamy architektowi Robertowi Koniecznemu z katowickiej pracowni KWK Promes, który „wyczarował” miejsce będące połączeniem dwóch ważnych elementów historii Szczecina – przedwojennego kwartału z kamienicami z powojennym placem, gdzie podczas protestów robotniczych 47 lat temu zginęło szesnaście osób. Centrum skrywa pod ziemią salę ekspozycyjną, a na poziomie placu Solidarności znajdują się szatnia, recepcja oraz sale spotkań edukacyjnych.

Centrum Dialogu Przełomy otwarto w styczniu tego roku. Postawiono w nim na nietuzinkową formę przekazywania historycznej treści młodemu pokoleniu. Historia „ubrana” jest tu bowiem w ciekawe instalacje artystyczne. Stała wystawa traktuje o przełomowych wydarzeniach społecznych i politycznych regionu (lata 1939-1989). Wszelkie informacje na temat godzin otwarcia i biletów wstępu do Centrum znaleźć można tutaj: http://przelomy.muzeum.szczecin.pl

Jeżeli wybiorą się Państwo na wycieczkę do Szczecina, proszę zarezerwować na nią nieco więcej czasu, by móc zobaczyć również budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, który w 2015 r. zdobył główną nagrodę im. Miesa van der Rohe (nagroda UE w dziedzinie współczesnej architektury), zostawiając w tyle 420 innych obiektów z 36 krajów europejskich!

Pozostałe aktualności

Pośrednik nieruchomoci a VAT – sama współpraca to jeszcze nie działalność gospodarcza

Czy samo skorzystanie z usług pośrednika przy sprzedaży działki oznacza, że musisz zapłacić VAT? To często powtarzany mit, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach. O tym, czy powstaje obowiązek podatkowy, decyduje nie forma pomocy, lecz charakter i skala działań podejmowanych przez sprzedającego.

Czytaj więcej

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie istnieje jako odrębny podatek w Polsce. Jest to podatek dochodowy należny od sprzedającego nieruchomość – osoby fizycznej, reguluje go ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy należy go zapłacić, a w jakim przypadku można go uniknąć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czytaj więcej

Jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę?

Znalezienie dobrego najemcy to jedno z kluczowych wyzwań dla właścicieli nieruchomości. Odpowiedni najemca zapewnia nie tylko regularne dochody z wynajmu, ale także dbałość o stan techniczny lokalu i minimalizowanie ryzyka związane z opóźnieniami w płatnościach czy zniszczeniami. Aby proces wynajmu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii. Oto krok po kroku, jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę.

Czytaj więcej