Zgodnie z wyrokiem, państwa członkowskie będą mogły samodzielnie ustalać system zezwoleń dla właścicieli, którzy swój lokal mieszkalny chcą wynajmować turystom lub innym osobom zatrzymującym się w nim przejazdem.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczył przepisów we Francji. W tamtejszych gminach liczących ponad 200 tysięcy mieszkańców, zmiana funkcji lokalu mieszkalnego (np. jego wynajem krótkoterminowy) uzależniona jest właśnie od uzyskania zezwolenia.
Właściwy przepis więc już istniał – był jednak często ignorowany przez właścicieli mieszkań np. w Paryżu. Po przeprowadzonej kontroli władze ukarały część z nich grzywną. Dwóch z nich, nie godząc się z decyzją, skierowało sprawę do sądu, a ten postanowił zasięgnąć opinii Trybunału.
Co oznacza wyrok?
Najem krótkoterminowy, jako bardziej opłacalny finansowo, zajmuje sporą część sektora nieruchomości w większych miastach oraz miejscowościach turystycznych. Poprzez stosowanie regulacji państwo może więc – przynajmniej w teorii – przenieść część tych nieruchomości na rynek najmu długoterminowego, dbając przy tym o interesy studentów i innych grup najemców, którzy z różnych względów nie posiadają jeszcze własnej nieruchomości. To właśnie ten aspekt został uznany przez Trybunał Sprawiedliwości UE za nadrzędny wzgląd interesu ogólnego.
Polski rząd (podobnie jak większość państw członkowskich) popiera wydany wyrok. Ministerstwo Rozwoju mówiło o planach uregulowania rynku najmu krótkoterminowego już od kilku miesięcy. Póki co brak jednak konkretnych projektów.
Jakie mogą być potencjalne skutki zmian?
- Wzrost cen najmu dla turystów. Liczba usługodawców oferujących mieszkania pod wynajem krótkoterminowy zmaleje. Klienci, którzy dotychczas wybierali prywatne lokale (tańsze niż hotele) mogą stracić dużą część opcji.
- Wsparcie rozwoju wynajmu długoterminowego, również w typowo turystycznych miejscowościach, być może powiązane ze spadkiem cen takiego wynajmu (większa podaż).
- Rozkwit szarej strefy – właściciele, którzy nie będą chcieli zrezygnować z wynajmu krótkoterminowego, mogą go po prostu nie zgłaszać.
- Zysk branży hotelarskiej, której ubędzie części konkurencji.
- Straty internetowych platform (np. Airbnb) – pośredników pomiędzy właścicielami mieszkań a wynajmującymi.
Więcej informacji: Dziennik Gazeta Prawna