Kto kupuje nieruchomości w Polsce?

Do pierwszego kwartału 2020 roku ceny na rynku nieruchomości – zarówno pierwotnym, jak i wtórnym - rosły nieprzerwanie, w bardzo dużym tempie. Deweloperzy, odpowiadając na zapotrzebowanie popytowe, rozpoczynali kolejne inwestycje. W związku z epidemią koronawirusa i zmianami sytuacji gospodarczej tempo wzrostu cen spowolniło, nie obserwujemy jednak obniżek. Nie zniechęciło to znaczącej części nabywców. W jakich grupach zainteresowanie nieruchomościami jest największe?

Milenialsi, zwani też pokoleniem Y

To największa grupa nabywców. Zaliczają się do nie ludzie urodzeni w latach 1981 – 1995 (niektóre źródła podają 1999 jako końcową granicę), a więc osoby mające obecnie około 30-40 lat.  Dla przedstawicieli tej grupy zakup nieruchomości to bardzo często pierwsze mieszkanie. Często też decydują się oni na zakup lokum o większym metrażu, w związku z  powiększeniem się rodziny (pierwsze lub kolejne dzieci) oraz/lub wzrostem zarobków i podniesieniem się statusu życia. 

Co jest dla nich ważne przy zakupie? To zależy już od konkretnej życiowej sytuacji. Jeśli przedstawiciele tej grupy należą do młodych rodziców, wybierać będą raczej mieszkania kilkupokojowe, ważna będzie dla nich również lokalizacja (blisko parków, terenów rekreacyjnych, żłóbków i przedszkoli, szkół, sklepów, przystanków komunikacji miejskiej itd.) 

Mieszkania dla rodzin

Część nabywców z tej kategorii postawi na rozwiązania typu smart home – mieszkania, przy których urządzeniu wykorzystano nowinki techniczne, umożliwiające zarządzanie domem nawet z poziomu smartfonu. Dla innych istotny będzie aspekt ekologiczny np. energooszczędność i nietoksyczne materiały, z których wykonano budynek.  

 

Pokolenie X
Tu ludzie urodzeni w latach 1965 – 1980, czyli obecnie w wieku 40+ . Stanowią oni sporą grupę kupujących, jednak w porównaniu do trochę młodszych nabywców, zmianie ulega charakter kupowanych nieruchomości. 

Częściej pojawiają się tutaj zakupy inwestycyjne, nieruchomości są traktowane jako stabilny sposób ulokowania swojego kapitału, służą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jakiego typu nieruchomości są kupowane inwestycyjnie? 

  • mniejsze mieszkania, typu studio (często położone w prestiżowych lokalizacjach blisko centrów biznesowych, urządzone w najwyższym standardzie i potem wynajmowane młodym profesjonalistom). Tego typu mieszkanie łatwo również później sprzedać. 
  • popularnością cieszą się również mikroapartamenty. Tego typu inwestycje łączą zazwyczaj potrzeby mieszkalne z biurowymi i aparthotelowymi. Tego typu rozwiązaniami zainteresowani będą głównie przedsiębiorcy, mogą oni bowiem odliczyć podatek VAT. Kupując mikroapartament, bardzo często można zawrzeć umowę z profesjonalnym operatorem, w której zagwarantowany mamy roczną stopę zwrotu z inwestycji, na przykład 7%. 
  • większe, możliwe do wydzielenia najmu na pokoje, osobnym najemcom 
  • domy i duże nieruchomości na kwatery pracownicze

Grupa ta kupuje również małe mieszkania dla dorastających dzieci lub dla siebie – jeśli potrzeby mieszkaniowe zmniejszają się np. po wyprowadzce dzieci na studia i do pracy. 

Pokolenie Z
Najmłodsza grupa, ludzie urodzeni po 1995r. Obecnie  w wieku 20-30 lat. Stanowią oni trochę mniejszy odsetek kupujących, ponieważ  na tym etapie swojego życia często decydują się jeszcze na wynajem mieszkania. 

Młodzi single lub pary na swoje pierwsze własne mieszkanie wybierają często lokal o mniejszym metrażu (na przykład planując szybką spłatę kredytu hipotecznego i późniejszą zamianę na większe lokum). Zakup mieszkań o mniejszym metrażu jest również często spowodowany niewystarczającą zdolnością kredytową oraz poziomem oszczędności na wkład własny. 

Mieszkania na start

Baby Boomers

To ludzie urodzeni w latach 1946-1964, obecnie osoby w wieku 56 lat i więcej. Jest to najmniej liczna grupa kupujących. Czasem kupują oni mieszkania w zupełnie innej części kraju, aby spokojnie przenieść się tam na „jesień życia”. 

 

Forma zatrudnienia
Najliczniejszą grupę kupujących stanowią osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wynika to również z polityki kredytowej banków, dla których taka forma zatrudnienia stanowi najbezpieczniejszą podstawę do udzielenia kredytu hipotecznego. 

Wśród innych grup wyróżnić możemy przedsiębiorców z własną działalnością gospodarczą, osoby z kontraktami menadżerskimi oraz emerytów i rencistów (najrzadziej). 

Obcokrajowcy
Przed rozwojem sytuacji epidemicznej w II kwartale 2020, dużą grupę kupujących nieruchomości w Polsce stanowili obywatele Ukrainy i Białorusi. Obcokrajowcom dość łatwo było uzyskać pozwolenie na pracę w naszym kraju, a rata kredytu hipotecznego za kawalerkę albo bardzo małe dwupokojowe mieszkanie nie była znacząco wyższa od kosztów wynajmu. Tego typu nabywcy po kilku latach i sprowadzeniu do Polski rodziny mogli kupić większe mieszkanie lub dokonać zamiany z dopłatą. W związku z epidemią koronawirusa,  nastąpił tymczasowy odpływ pracowników zza wschodniej granicy. Czy za kilka miesięcy nastąpi powrót do stanu z 2019 roku? Czas pokaże. 

Wśród trendów zakupowych obcokrajowców pojawiają się również zakupy inwestycyjne. Ceny mieszkań w Polsce rosną od kilku lat, ale i tak należą do jednych z niższych w tej części Europy. Póki co możliwość tę wykorzystują raczej zagraniczne fundusze niż inwestorzy prywatni.

Свяжись с нашим посредником

 

 

Pozostałe aktualności

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej

Pakiet dla Wynajmującego

Posiadasz nieruchomość i myślisz o jej wynajmie? Skorzystaj z naszego Pakietu dla Wynajmującego i doświadcz spokoju ducha, wiedząc, że Twoje sprawy znajdują się w dobrych rękach.

Czytaj więcej