Kredyty walutowe - ugoda czy proces?

Ugody w sprawie kredytów walutowych nie stanowią jeszcze zjawiska na masową skalę. Bankiem wychodzącym dotychczas z największą inicjatywą w tej kwestii jest PKO BP.

Konwersja może polegać na tym, że po zamianie kredytów we frankach na kredyty złotowe będą one oprocentowane według stawki opartej o WIBOR i marżę banku. Projekt zakłada przeliczenie kredytu frankowego, tak jakby od samego początku był kredytem złotowym. Został już zaakceptowany przez radę nadzorczą banku i jest spójny z rekomendacją KNF.
Uruchomienie procesu zostało jednak przesunięte na jesień – wynika do m.in. z konieczności dopasowania się do wymogów KNF. 

Komisja już na etapie negocjacji ugody oczekuje od banku przedstawienia dwóch symulacji kredytu złotowego: ze zmienną oraz stałą stopą procentową. Przy stałej stopie w sporej części przypadków rata po przewalutowaniu będzie wyższa niż obecnie – będzie to więc wymagało wypracowania dodatkowych rozwiązań. 

Pilotażowe rozwiązania banku obejmują dwie ścieżki: 

  • kierowanie ugód do klientów pozostających w sporze sądowym z bankiem (ugoda przed sądem powszechnym)
  • negocjacje warunków ugody przed Sądem Polubownym przy KNF (ugoda w oddziale banku)


Z punktu widzenia klienta ugoda z bankiem jest najczęściej mniej korzystna niż wygrany proces sądowy, biorąc jednak pod uwagę koszty, w tym wynagrodzenie reprezentującej klienta kancelarii prawnej oraz czas trwania procesu, może okazać się wartą rozważenia opcją.  

ING Bank Śląski również rozpoczął prace nad ugodami z klientami, inne banki wciąż czekają na rozwój sytuacji, ponieważ statystyki pokazują, iż banki pozywa mniej niż jeden na dziesięciu frankowiczów. 

Pozostałe aktualności

Jak sprzedać mieszkanie, w którym przebywa najemca

Podjęcie decyzji o sprzedaży mieszkania, w którym aktualnie mieszka najemca, to wyzwanie, które wymaga nie tylko umiejętności rynkowych, ale także delikatności w obchodzeniu się z obecnym lokatorem. Warto rozważyć nie tylko aspekty formalne, ale także ludzkie, aby uniknąć nieporozumień i zbudować solidną podstawę dla udanej transakcji. Przyjrzyjmy się zatem kilku kluczowym kwestiom, z którymi warto się zapoznać, aby skutecznie sprzedać mieszkanie z najemcą.

Czytaj więcej

Nieruchomości w Warszawie - czy opłaca się inwestować w mieszkania w stolicy?

Warszawa, jako stolica Polski i jedno z głównych centrów biznesowych Europy Środkowej, przyciąga inwestorów z całego świata. W ostatnich latach rynek nieruchomości w Warszawie doświadczył znaczącego wzrostu, co sprawia, że wielu inwestorów zastanawia się, czy opłaca się inwestować w mieszkania w tej dynamicznie rozwijającej się metropolii. W tym artykule przyjrzymy się zaletom, wadom, ryzyku i potencjalnym zyskom związanym z inwestycjami w nieruchomości w Warszawie.

Czytaj więcej

Inwestycje w nieruchomości - pigułka wiedzy

Inwestowanie w nieruchomości od dawna stanowi jeden ze sposobów na budowę majątku i zabezpieczenie finansowe. To obszar, który przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem nieruchomości. Dzisiaj przyjrzymy się temu, co jest ważne w inwestycjach w nieruchomości, w co warto inwestować, jak zacząć swoją inwestycyjną podróż, oraz jakie są główne zalety tej formy inwestowania.

Czytaj więcej