Kredyty walutowe - ugoda czy proces?

Ugody w sprawie kredytów walutowych nie stanowią jeszcze zjawiska na masową skalę. Bankiem wychodzącym dotychczas z największą inicjatywą w tej kwestii jest PKO BP.

Konwersja może polegać na tym, że po zamianie kredytów we frankach na kredyty złotowe będą one oprocentowane według stawki opartej o WIBOR i marżę banku. Projekt zakłada przeliczenie kredytu frankowego, tak jakby od samego początku był kredytem złotowym. Został już zaakceptowany przez radę nadzorczą banku i jest spójny z rekomendacją KNF.
Uruchomienie procesu zostało jednak przesunięte na jesień – wynika do m.in. z konieczności dopasowania się do wymogów KNF. 

Komisja już na etapie negocjacji ugody oczekuje od banku przedstawienia dwóch symulacji kredytu złotowego: ze zmienną oraz stałą stopą procentową. Przy stałej stopie w sporej części przypadków rata po przewalutowaniu będzie wyższa niż obecnie – będzie to więc wymagało wypracowania dodatkowych rozwiązań. 

Pilotażowe rozwiązania banku obejmują dwie ścieżki: 

  • kierowanie ugód do klientów pozostających w sporze sądowym z bankiem (ugoda przed sądem powszechnym)
  • negocjacje warunków ugody przed Sądem Polubownym przy KNF (ugoda w oddziale banku)


Z punktu widzenia klienta ugoda z bankiem jest najczęściej mniej korzystna niż wygrany proces sądowy, biorąc jednak pod uwagę koszty, w tym wynagrodzenie reprezentującej klienta kancelarii prawnej oraz czas trwania procesu, może okazać się wartą rozważenia opcją.  

ING Bank Śląski również rozpoczął prace nad ugodami z klientami, inne banki wciąż czekają na rozwój sytuacji, ponieważ statystyki pokazują, iż banki pozywa mniej niż jeden na dziesięciu frankowiczów. 

Pozostałe aktualności

Ekologiczne budownictwo jako nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej