Jak wygląda finalizacja procesu sprzedaży podczas pandemii?

Otaczająca na rzeczywistość mnoży wątpliwości właścicieli oraz osób zainteresowanych kupnem nieruchomości. Jednym z często powtarzających się pytań jest to o proces finalizacji transakcji, czyli podpisanie umowy.

W tym względzie zmienił się tylko jeden istotny element – spotykamy się w jak najmniejszej liczbie osób, z zasłoniętymi ustami i nosem, często w rękawiczkach, starając się jednocześnie zachować bezpieczny dystans. Obecność osób towarzyszących, które nie biorą bezpośredniego udziału w transakcji, jest niewskazana. 

Jeżeli strony postanawiają podpisać umowę przedwstępną cywilno-prawną, udostępniamy sale dostępne w naszym biurze (chyba, że strony życzą sobie podpisania umowy w innym miejscu). Przy podpisaniu umowy obecny jest agent prowadzący ofertę. Jeśli strony chcą ograniczyć liczbę osób przebywających w pomieszczeniu, agent może pozostać na zewnątrz, ale w gotowości do udzielenia merytorycznej i organizacyjnej pomocy związanej z podpisaniem umowy.

Sytuacja wygląda podobnie przy spotkaniu w  kancelarii notarialnej – wypracowały one własny model bezpieczeństwa, dostosowując się do otaczającej nas rzeczywistości. Agent na życzenie stron może pozostać poza pomieszczeniem, w którym jest odczytywany i podpisywany akt notarialny. Tu również obowiązuje zasada: im mniej osób, tym bezpieczniej. Obowiązkowe jest też zasłonięcie ust i nosa.

Właściciele nieruchomości zastanawiają się również, czy muszą być obecni przy przekazaniu mieszkania. Czy agent nieruchomości może zrobić to za nich? Takie rozwiązanie jest możliwe. Aby przekazać mieszkania nowemu właścicielowi, wystarczy podpisane przez sprzedającego pełnomocnictwo (w formie cywilno-prawnej), które upoważnia agenta nieruchomości do sporządzenia i podpisania protokołów zdawczo-odbiorczych w jego imieniu oraz przekazania kluczy do mieszkania.

W przypadku, gdy nabywcami nieruchomości są dwie lub kilka osób, do przekazania mieszkania wystarczy jeden ze współwłaścicieli. Pozwala to na zachowanie standardów bezpieczeństwa, w tym wymaganego dystansu, a to z kolei do minimum ogranicza ryzyko zainfekowania się jakimkolwiek wirusem.

Pozostałe aktualności

Jak sprzedać mieszkanie, w którym przebywa najemca

Podjęcie decyzji o sprzedaży mieszkania, w którym aktualnie mieszka najemca, to wyzwanie, które wymaga nie tylko umiejętności rynkowych, ale także delikatności w obchodzeniu się z obecnym lokatorem. Warto rozważyć nie tylko aspekty formalne, ale także ludzkie, aby uniknąć nieporozumień i zbudować solidną podstawę dla udanej transakcji. Przyjrzyjmy się zatem kilku kluczowym kwestiom, z którymi warto się zapoznać, aby skutecznie sprzedać mieszkanie z najemcą.

Czytaj więcej

Nieruchomości w Warszawie - czy opłaca się inwestować w mieszkania w stolicy?

Warszawa, jako stolica Polski i jedno z głównych centrów biznesowych Europy Środkowej, przyciąga inwestorów z całego świata. W ostatnich latach rynek nieruchomości w Warszawie doświadczył znaczącego wzrostu, co sprawia, że wielu inwestorów zastanawia się, czy opłaca się inwestować w mieszkania w tej dynamicznie rozwijającej się metropolii. W tym artykule przyjrzymy się zaletom, wadom, ryzyku i potencjalnym zyskom związanym z inwestycjami w nieruchomości w Warszawie.

Czytaj więcej

Inwestycje w nieruchomości - pigułka wiedzy

Inwestowanie w nieruchomości od dawna stanowi jeden ze sposobów na budowę majątku i zabezpieczenie finansowe. To obszar, który przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem nieruchomości. Dzisiaj przyjrzymy się temu, co jest ważne w inwestycjach w nieruchomości, w co warto inwestować, jak zacząć swoją inwestycyjną podróż, oraz jakie są główne zalety tej formy inwestowania.

Czytaj więcej