Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Poszukując mieszkania lub domu do celów inwestycyjnych, wybieramy taką nieruchomość, która ma dogodną lokalizację oraz spełnia nasze warunki budżetowe, a także jest w pełni funkcjonalna. Gdy już jesteśmy właścicielami tej idealnej nieruchomości i zamierzamy ją wynająć, skupmy się na stworzeniu w niej odpowiedniego klimatu. Urządźmy ją przytulnie i w taki sposób, abyśmy sami chcieli w niej zamieszkać.

Ale tak właściwie w jaki sposób zaplanować umeblowanie takiego wnętrza i co wziąć pod uwagę podczas tego procesu? W jaki sposób wykończyć swoją nieruchomość, aby spełnić oczekiwania potencjalnego najemcy? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę budżet jakim dysponujemy oraz zastanowić się nad tym, kim ma być nasz potencjalny najemca.

POTENCJALNY NAJEMCA
Sylwetkę potencjalnego najemcy określa sobie każdy właściciel mieszkania i być może nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Na spotkaniach z właścicielami nieruchomości często słyszymy, że mieszkanie nie jest na wynajem dla osoby ze zwierzętami, że najchętniej jakby najemca był singlem, że mieszkanie przeznaczone jest dla bezdzietnej pary albo wręcz odwrotnie - dla rodziny z dziećmi. Takie założenia co do tego, kim ma być nasz najemca są ściśle związane z tym, jak mieszkanie jest urządzone oraz jakiego jest to rodzaju nieruchomość. A teraz spójrzmy na proces poszukiwania najemcy z drugiej strony – urządzam w taki sposób, aby zadowolić tego konkretnego najemcę, którego szukam. Mając w głowie własne założenia (to przecież właściciel decyduje, kogo wpuszcza do swojej nieruchomości), można od samego początku zaplanować w jaki sposób nieruchomość do wynajęcia ma zostać urządzona.

BUDŻET I RODZAJ NIERUCHOMOŚCI 
Na rynku można wynająć zarówno nieruchomości ekskluzywne, jak i te bardziej popularne. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju nieruchomość posiadamy, czy jest to mieszkanie w zabytkowej kamienicy, czy w bloku z wielkiej, czy może willa w ekskluzywnej dzielnicy. I ta ostatnia jest na pewno przeznaczona dla najemcy, który spełni oczekiwania finansowe, co do kwoty najmu, a nieruchomość spełni jego oczekiwania, co do jakości i poziomu wykończenia wnętrz. Wiadomo przecież, że na kwotę najmu składa się zarówno lokalizacja, jak i rodzaj nieruchomości, jej metraż, a także jakość mebli oraz materiałów wykończeniowych. Im wyższa cena, tym jakość jest lepsza, lokalizacja dogodniejsza, poziom życia wyższy.

Jeśli już ustaliliśmy obie kwestie opisane powyżej, zastanowić się można, czy w ogóle umeblować nieruchomość? Oczywiste jest, że kuchnię i łazienkę urządzamy w całości, ale nad umeblowaniem reszty pomieszczeń można się zastanowić. Dlaczego? Otóż nadal wszystko zależy od naszego budżetu i od tego, na jakiego najemcę się zdecydujemy. Niektórzy najemcy poszukują pustych pomieszczeń, gdyż posiadają własne meble, a inni wolą mieszkania gotowe do wprowadzenia. Biorąc pod uwagę tendencję w wynajmach, polecamy jednak dobrze przygotować swoje mieszkanie na wejście najemcy wraz ze wszystkimi niezbędnymi meblami i sprzętami, które tak naprawdę są wartością dodaną do nieruchomości na wynajem.
Przygotowując więc nieruchomość pod wynajem, powinniśmy trzymać się pewnych reguł, które są takie same dla każdej nieruchomości i każdego najemcy. Styl nieruchomości na wynajem powinien być spójny, raczej minimalistyczny i uniwersalny.

UNIWERSALNOŚĆ
Co tak naprawdę oznacza uniwersalność w urządzaniu nieruchomości? Oznacza stonowane barwy oraz możliwość łatwego przearanżowania wnętrza np. zamienienia pokoju na dziecięcy, poprzez zmianę wystroju, dodatków oraz ewentualnie mebli, takie jak łóżko). Uniwersalność jest tu słowem kluczem, gdyż każdy z nas ma inny gust. Należy więc urządzić mieszkanie w taki sposób, aby z niewielkim wysiłkiem można było zmienić wnętrze. Zapominamy więc o tym, że lubimy zielone ściany na rzecz np. bieli. Biel jest tutaj najbardziej pożądanym kolorem, gdyż białe ściany dają tło do wielu aranżacji. To samo dotyczy mebli. Najlepiej wybierać te klasyczne w neutralnych barwach i tylko te, które są najbardziej potrzebne (np. łóżko, stół, krzesła).

UMIAR
Umiar to kolejne słowo klucz w urządzaniu wnętrz na wynajem. Dotyczy on i mebli i przede wszystkim dodatków. Wybierajmy więc tylko te meble, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w pomieszczeniu, np. w salonie przede wszystkim będzie to kanapa, stolik kawowy, szafka pod TV, ewentualnie jakaś komoda. I tu należy pamiętać, że zawsze możemy dokupić jakiś mebel na życzenie najemcy, o ile oczywiście zgodzimy się na to oraz budżet nam na to pozwoli. Trzeba też wspomnieć o dodatkach, nie każdy lubi rozłożone dywany na podłodze albo kocyk na kanapie. Aby więc być jak najbardziej dopasowanym do najemcy, można zrezygnować z tego typu dodatków. Najlepiej też zrezygnować ze wszystkich zbędnych bibelotów, które nie muszą być w guście naszego potencjalnego najemcy.

TRWAŁOŚĆ
Należy postawić na trwałe meble, które nie muszą być drogie, ale powinny być solidne. Z pewnością takie wyjście zaprocentuje w przyszłości – nie będziemy musieli wymieniać mebli tak szybko, jak w przypadku tych mniej trwałych. Meble powinny być spójne w kolorystyce i stylu. To samo dotyczy sprzętów, takich jak pralka, czy lodówka, kuchenka, zmywarka, itp., które również powinny być dobrej jakości. Możemy tez wyposażyć mieszkanie w mniejsze AGD, takie jak odkurzacz, czy żelazko.

Należy też pochylić się nad dwoma najważniejszymi w każdym domu pomieszczeniami, a więc nad kuchnią i łazienką. To tutaj należy najbardziej postawić na jakość. Meble oraz sprzęty powinny być trwałe, z dobrych materiałów oraz bezpieczne i nadal w neutralnych barwach. Najemcy szukając idealnej nieruchomości zwracają uwagę przede wszystkim na stan kuchni i łazienki. Warto więc przeznaczyć znaczną część budżetu na wykończenie tych dwóch pomieszczeń w jak najlepszej jakości, a jeśli nasze mieszkanie będzie gościć kolejnego najemcę, najlepiej przyjrzeć się na nowo tym pomieszczeniom i dokonać chociażby małego remontu, aby poprawić ich stan.

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego, jak już urządzimy nieruchomość na wynajem, warto wejść do środka po raz kolejny i spojrzeć na wnętrze z perspektywy najemcy. Czy mieszkanie jest estetyczne, czyste, zadbane? Co zauważamy jako pierwsze? Czy według nas wszystko znajduje się na swoim miejscu? Czy jest odpowiednia przestrzeń do życia dla nowego najemcy? Czy mieszkanie nie przytłacza? Odpowiadając sobie na te pytania mogą narodzić się wątpliwości, czy nieruchomość jest już na pewno gotowa, ale też pomysły, co by jeszcze zmienić aby było jak najlepiej. A jeśli nadal mamy wątpliwości, zaprośmy kogoś znajomego do środka – niech swoim świeżym spojrzeniem zerknie na wnętrze. Zaprośmy agenta nieruchomości, który patrząc z perspektywy swojego doświadczenia, będzie najlepszym recenzentem oraz przede wszystkim pomocnikiem przy ewentualnych zmianach w aranżacji i w procesie znalezienia najemcy.

 

Wioletta Pobudkiewicz, Dział Marketingu

 

Pozostałe aktualności

Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?

Wybór pomiędzy mieszkaniem w bloku a własnym domem jest jednym z najważniejszych dylematów mieszkaniowych, z którymi mogą zmierzyć się zarówno osoby planujące zakup nieruchomości, jak i ci, którzy zastanawiają się nad zmianą miejsca zamieszkania. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a decyzja ta często zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz możliwości finansowych.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla singla?

Decyzja dotycząca zakupu lub wynajmu nieruchomości może być trudna, ale z właściwym podejściem możesz znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Przeczytaj, jakie kupić mieszkanie dla singla!

Czytaj więcej

Zakup mieszkania nad morzem - jakie ma zalety?

Marzenie o posiadaniu własnego mieszkania nad morzem jest powszechne i fascynujące dla wielu osób. Odsetek ludzi decydujących się na zakup nieruchomości w nadmorskich miejscowościach stale rośnie. Przedstawiamy różne zalety posiadania mieszkania nad morzem, które przekonają nawet najbardziej niezdecydowanych!

Czytaj więcej