Jak sprzedać mieszkanie, mieszkając na stałe za granicą?

Co należy zrobić, żeby sprzedać mieszkanie, przebywając na stałe za granicą, w bardzo ograniczonym stopniu uczestniczyć w całym procesie sprzedaży i jednocześnie nie musieć wracać specjalnie z tego powodu do Polski? Sprawdź, jak to zrobić.

Wielu klientów decyduje się na sprzedaż mieszkania w Polsce, mieszkając na stałe poza granicami Polski. Są to najczęściej mieszkania, które wcześniej zostały nabyte na podstawie umowy sprzedaży lub w drodze spadku na podstawie Aktu Poświadczenia Dziedziczenia (APD) albo Postanowienia Sądowego o nabyciu spadku.

Co należy zrobić, żeby sprzedać mieszkanie, w bardzo ograniczonym stopniu uczestniczyć w całym procesie sprzedaży i jednocześnie nie musieć wracać specjalnie z tego powodu do Polski?

Procedura jest bardzo łatwa i transparentna.

Po pierwsze. Należy skontaktować się z biurem nieruchomości.

Po drugie. Ustalić warunki współpracy, w tym określić udział właściciela w całym procesie transakcji. Jeżeli właściciel nie może lub nie chce przyjeżdżać do Polski na podpisanie aktu sprzedaży, wówczas w kraju, w którym przebywa, może udzielić pełnomocnictwa w formie notarialnej innej osobie lub samemu agentowi. Niezbędna będzie w tym przypadku, oprócz samego pełnomocnictwa, klauzula Apostille. Pełnomocnictwo może być udzielone imiennie dla agenta prowadzącego cały proces sprzedaży lub dla innej osoby, którą wydeleguje właściciel. Uzyskane pełnomocnictwo pozwoli pełnomocnikowi na składanie wniosków i odbiór zaświadczeń z urzędów, spółdzielni, wspólnot, banków, itp.

Po trzecie. Podpisać umowę pośrednictwa w formie elektronicznej. Można zrobić to za pomocą podpisów kwalifikowanych lub korespondencyjnie. 

Po czwarte. Należy przekazać oryginał dokumentu nabycia oraz klucze. Można zrobić to za pośrednictwem firmy kurierskiej, czyli przesłać dokumenty i klucze kurierem bezpośrednio do agenta.

Po piąte. Przygotowanie oferty przez agenta i promocja mieszkania.

Po szóste. Gdy agent znajdzie kupca, rozpoczyna się kompletowanie dokumentów niezbędnych do sprzedaży. W przypadku, gdy nabywca korzysta z kredytu bankowego następuje podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży, jeżeli jest on „gotówkowy”, wówczas od razu następuje podpisanie umowy sprzedaży.

Po siódme. Po zaksięgowaniu środków ze sprzedaży mieszkania na rachunku bankowym sprzedawcy, następuje wydanie mieszkania na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych i przekazanie kluczy do mieszkania. Wypis aktu notarialnego oraz protokoły przysłane są kurierem na adres wskazany przez byłego właściciela mieszkania.

Podsumowując, przebywając za granicą można sprzedać mieszkanie w Polsce i okazuje się, że nie jest to skomplikowany proces, jeśli zdecydujemy się na pomoc zaufanego agenta, który kompleksowo i sprawnie przeprowadzi cały proces sprzedaży.

 

Dariusz Ziemkowski, Dyrektor Działu Sprzedaży Powiśle, MAXON Nieruchomości

Pozostałe aktualności

Nie tylko metry kwadratowe – jak odkryć prawdziwą wartość nieruchomości?

Kiedy szukamy nieruchomości zwracamy uwagę przede wszystkim na jej metraż. Chociaż jest to kluczowy parametr, to tak naprawdę prawdziwa wartość nieruchomości kryje się też w wielu innych aspektach, które w połączeniu tworzą obraz idealnego miejsca do życia. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko czterech ścian, bo zależy Ci na odkryciu potencjału inwestycyjnego i emocjonalnego nieruchomości, przeczytaj dalszą część tego tekstu. W kilku akapitach omawiamy w jaki sposób spojrzeć na nieruchomość, by kupić nie tylko lokal, ale też miejsce z duszą, w którym można poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Czytaj więcej

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej

Umowa najmu lokalu użytkowego – jakie dokumenty przygotować?

Wynajem lokalu użytkowego jest istotnym krokiem dla przedsiębiorców rozpoczynających lub rozwijających działalność gospodarczą. Aby proces ten przebiegł bezproblemowo, warto zrozumieć, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych trudności w przyszłości.

Czytaj więcej