Jak przygotować mieszkanie do zdjęć i spaceru 3D?

Sprzedaż nieruchomości to proces oparty na obrazie. Nawet najlepszy opis nieruchomości nie zadziała, jeżeli przytłumią go wady nieprzemyślanych fotografii. Warto zadbać tu o najmniejszy szczegół i prawidłowo przygotować wnętrze Twojego domu lub mieszkania. Oto kilka podstawowych rad:

Przede wszystkim porządek
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej lub nagrania 3D zadbać o porządek w mieszkaniu. Jest to szczególne ważne w przypadku wirtualnych spacerów – kamera dojrzy tam każdy szczegół, również niepotrzebne przedmioty schowane za meble 😉 Wypoleruj wszystkie błyszczące powierzchnie (lustra, blaty, armatura, posadzka, podłogi), umyj okna. 

Im mniej, tym lepiej
Schowaj wszystkie zbędne rzeczy – im mniej na półkach, tym wizualnie więcej światła i przestrzeni. Jeśli musisz zostawić jakieś podniszczone elementy, przykryj je, o ile to możliwe. Prostota rządzi: najlepiej sprawdzą się subtelne niewielkich ilościach. Posprzątaj buty z podłogi, sweter z oparcia krzesła, rozrzucone gazety i piloty od sprzętów RTV. 

Bez osobistych akcentów
Im bardziej neutralny będzie wystrój, tym łatwiej potencjalny nabywca zobaczy w nim przestrzeń dla siebie. Unikaj kontrowersji i zapomnij na chwilę o własnych upodobaniach. Schowaj zdjęcia pamiątkowe, zabawki dzieci, legowisko czy miskę dla psa. 

Przedpokój 
Schowaj wszystkie buty, kurtki i okrycia wierzchnie. Zadbaj o czystość podłogi lub przykryj ją dywanikiem.

Kuchnia
Mało który element kuchennego wyposażenia wygląda dobrze na zdjęciach – postaraj się zostawić na kuchennym blacie jak najmniej rzeczy. Dobrym pomysłem będzie za to posadzenie ziół w odpowiednio dobranych doniczkach. Duża miska świeżych owoców (pomarańczy, jabłek, winogron) również przyciągnie wzrok.

Jadalnia
Stół świetnie prezentuje się zastawiony – przyda się tu wazon ze świeżymi kwiatami, filiżanki lub elegancka zastawa. Wszelkie bieżniki i podkładki również będą mile widziane, o ile oczywiście są dobrej jakości i nie spowodują wrażenia przeładowania kompozycji. Zwróć uwagę na poduszki na krzesłach – te podniszczone zdejmij na czas zdjęć i prezentacji mieszkania.

Sypialnia
Jeśli pościel nie jest przykryta narzutą, powinna zostać wyprasowana i pasować stylem do reszty mieszkania. Posprzątaj porozrzucane ubrania, suszarkę do ubrań lub deskę to prasowania. Jeśli szafa wnękowa posiada drzwi z szybami lub lustrem, koniecznie przetrzyj je i wypoleruj.

ŁazienkaSchowaj wszystkie butelki i pojemniki z kosmetykami. Wypoleruj armaturę i szyby od kabin prysznicowych – będą świetnie przyciągać wzrok. Ręczniki (najlepiej jednokolorowe, w wyrazistych kolorach) dobrze wyglądają złożone w ładną kostkę (lub zwinięte w rulon) i ułożone np. na pralce. 

Balkon/taras/loggia
Nawet jeśli na co dzień z nich nie korzystasz, posprzątaj i tam. Dla wieku kupujących lub wynajmujących mieszkanie ten element mieszkania jest szczególnie ważny przy podejmowaniu decyzji. 

Wartościowe przedmioty, dokumenty, dane
Upewnij się, że oko kamery lub aparat obiektywu nie uchwyci czegoś, czym nie chcesz dzielić się publicznie


Światło
Przed rozpoczęciem nagrywania spaceru 3D wyeksponuj zalety swojej nieruchomości: 

  • włącz oświetlenie sufitowe i lampy
  • odsłoń żaluzje i rolety
  • otwórz drzwi do wszystkich pomieszczeń

Sprawdź odpowiednio wcześnie, czy wszystkie żarówki działają i wymień je w razie konieczności. 

Podczas sesji
Postaraj się dostosować do poleceń fotografa lub realizatora sesji 3D. Jest to szczególnie istotne w przypadku wirtualnego spaceru. Kamera 3D uchwyci wszystko i wszystkich – jeśli więc Ty, dzieci lub zwierzęta domowe przejdą obok niej, znajdziecie się na późniejszym modelu.  Dlatego warto nadzorować domowników  (w tym zwierzęta) i od razu poinformować operatora, jeśli ktoś znajdzie się w polu działania kamery. 

Pozostałe aktualności

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – czy wpłynie na ceny mieszkań?

Przyjęty w lutym przez Radę Ministrów projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, może przyczynić się do wzrostu cen nieruchomości z rynku pierwotnego.

Czytaj więcej

Zmiany w opodatkowaniu najmu

Weszły w życie oczekiwane zmiany przepisów o podatku dochodowym. To dobra wiadomość dla podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości, zwłaszcza na cele mieszkaniowe.

Czytaj więcej

Ulga mieszkaniowa w PIT dłuższa o rok

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra finansów, osoby, które w 2018 r. sprzedały dom lub mieszkanie i nie zdążyły do końca 2020 r. przeznaczyć środków na zakup kolejnej nieruchomości, wciąż mogą uniknąć 19% podatku, kupując nowy lokal do końca 2021 r.

Czytaj więcej