Jak długa trwa sprzedaż nieruchomości

Oby szybko, oby korzystnie finansowo, oby bez pośrednika. Oczekiwania sprzedających nieruchomość przypominają koncert życzeń, ale czasami trzeba nieco zwolnić, aby uzyskać dobra cenę, a rozreklamowanie nieruchomości powierzyć tym, którzy znają się na tym najlepiej…

Sprzedaż mieszkań w Warszawie trwa mniej więcej 112 dni (dane z 2014 r.; czas ten skrócił się w porównaniu do 2013 r. aż o 2,5 miesiąca), przy czym jest to czas liczony do zawarcia umowy przedwstępnej i – co należy wyraźnie podkreślić – jest to czas średni.

Do tego trzeba dodać czas potrzebny do doprowadzenia do umowy ostatecznej i przekazania środków, należy więc liczyć się z tym, że od momentu rozpoczęcia sprzedaży do uzyskania środków ze zbycia nieruchomości minie około 10 miesięcy. Powyższe dane dotyczą wyłącznie mieszkań, przy sprzedaży domów i działek czas sprzedaży jest znacznie dłuższy.

Oby szybko

To sformułowanie nie idzie, niestety, w parze z „oby korzystnie cenowo”. Oczywiście prawie każdą nieruchomość można sprzedać „jutro”, ale wszystko zależy od ceny wystawionej na sprzedaż nieruchomości. Dlatego właśnie tak ważne jest zdefiniowanie na starcie własnych potrzeb – w szczególności odpowiedzenie sobie na pytanie kiedy chcę (lub muszę) mieć pieniądze ze zbycia nieruchomości. To często spotykany punkt wyjścia do ustalenia ceny wywoławczej i możliwego zakresu negocjacji ceny.

Z pośrednikiem czy na własną rękę?

Biura nieruchomości, których większość sprzedających, stara się na początku unikać jak ognia, mogą się okazać naszym sprzymierzeńcem. Powierzając nieruchomości na sprzedaż należy się jednak kierować właściwym wyborem. Postawmy na biuro z wieloletnim doświadczeniem rynkowym, z pośrednikami, którzy – zgodnie z regulacjami prawnymi – odwiedzają nieruchomość osobiście, zadbają o dokładną dokumentację zdjęciową i wszelkie formalności w dokumentach (chociażby o naszą zgodę na publikowanie zdjęć). Przekazanie szukania nabywcy rzetelnemu pośrednikowi na wyłączność pozwala nam później uniknąć nieporozumień związanych z setkami telefonów od dzwoniących na ślepo pośredników z innych biur i zamieszczaniem zdjęć nieruchomości „gdzie popadnie”.

Co skraca czas sprzedaży?

Oprócz odpowiednio przygotowanych materiałów reklamowych (zdjęcia, rzetelne i zachęcająco napisane opisy czy plany), ważnymi czynnikami są też naszykowanie i weryfikacja dokumentów w celu wychwycenia w nich ewentualnych braków, których uzupełnienie może okazać się czasochłonne, dobra i prawidłowo poprowadzona kampania reklamowa docierająca do szerokiego grona potencjalnych klientów, a także odpowiednie wyszykowanie wystawionej na sprzedaż nieruchomości…

Wielokrotnie Klient stara się sprzedać mieszkanie jak najszybciej, zapominając o tym, że jeżeli skupi ono wzrok potencjalnego kupca estetycznym, zadbanym, a przynajmniej odświeżonym wnętrzem, czas ten może ulec znacznemu skróceniu. Wystarczy delikatny remont – odświeżenie ścian, uprzątnięcie przestrzeni – aby mieszkanie, przy niewielkim nakładzie finansowym z naszej strony, dobrze i szybko się sprzedało.

 

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie na kredyt można wynająć?

Decyzja o zakupie mieszkania na kredyt to ważny krok w życiu wielu osób. Niektórzy kupują nieruchomość, aby zamieszkać w niej, podczas gdy inni rozważają inwestycję w celu wynajmowania mieszkania innym. Czy jednak mieszkanie nabyte na kredyt można wynająć? Omawiamy tę kwestię z uwzględnieniem zasad i rozważań dla potencjalnych inwestorów.

Czytaj więcej

Jak szybko sprzedać dom na wsi?

Jak najszybciej sprzedać dom na wsi? To pytanie nurtuje wielu właścicieli nieruchomości, a odpowiedź może zależeć od różnych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja domu, czyli jedno z kluczowych kryteriów, które wpływają na tempo sprzedaży. Domy na wsi, blisko większych miast, cieszą się zainteresowaniem osób poszukujących spokoju i bliskości natury, a jednocześnie chcących łatwo dotrzeć do centrum. Przeczytaj artykuł, jeśli chcesz szybko sprzedać nieruchomość.

Czytaj więcej

Dom czy mieszkanie w bloku?

Wybór między domem a mieszkaniem to częsty dylemat dla osób poszukujących własnego kąta. Inwestycja w własne lokum to poważne wyzwanie finansowe, z którym często trzeba się mierzyć przez wiele lat. Wybór między domem a mieszkaniem jest zatem poważną decyzją. Jeszcze kilkanaście lat temu decyzja ta często sprowadzała się do kwestii kosztów, szczególnie przy korzystaniu z kredytu mieszkaniowego. Standardowo uważano, że budowa własnego domu jest droższą opcją niż zakup gotowego mieszkania. Jednak obecnie, w zależności od lokalizacji, koszty mogą być podobne lub nawet tańsze w przypadku domu. Warto jednak zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak sąsiedztwo, oczekiwany komfort życia czy perspektywy rozwoju.

Czytaj więcej