Jak długa trwa sprzedaż nieruchomości

Oby szybko, oby korzystnie finansowo, oby bez pośrednika. Oczekiwania sprzedających nieruchomość przypominają koncert życzeń, ale czasami trzeba nieco zwolnić, aby uzyskać dobra cenę, a rozreklamowanie nieruchomości powierzyć tym, którzy znają się na tym najlepiej…

Sprzedaż mieszkań w Warszawie trwa mniej więcej 112 dni (dane z 2014 r.; czas ten skrócił się w porównaniu do 2013 r. aż o 2,5 miesiąca), przy czym jest to czas liczony do zawarcia umowy przedwstępnej i – co należy wyraźnie podkreślić – jest to czas średni.

Do tego trzeba dodać czas potrzebny do doprowadzenia do umowy ostatecznej i przekazania środków, należy więc liczyć się z tym, że od momentu rozpoczęcia sprzedaży do uzyskania środków ze zbycia nieruchomości minie około 10 miesięcy. Powyższe dane dotyczą wyłącznie mieszkań, przy sprzedaży domów i działek czas sprzedaży jest znacznie dłuższy.

Oby szybko

To sformułowanie nie idzie, niestety, w parze z „oby korzystnie cenowo”. Oczywiście prawie każdą nieruchomość można sprzedać „jutro”, ale wszystko zależy od ceny wystawionej na sprzedaż nieruchomości. Dlatego właśnie tak ważne jest zdefiniowanie na starcie własnych potrzeb – w szczególności odpowiedzenie sobie na pytanie kiedy chcę (lub muszę) mieć pieniądze ze zbycia nieruchomości. To często spotykany punkt wyjścia do ustalenia ceny wywoławczej i możliwego zakresu negocjacji ceny.

Z pośrednikiem czy na własną rękę?

Biura nieruchomości, których większość sprzedających, stara się na początku unikać jak ognia, mogą się okazać naszym sprzymierzeńcem. Powierzając nieruchomości na sprzedaż należy się jednak kierować właściwym wyborem. Postawmy na biuro z wieloletnim doświadczeniem rynkowym, z pośrednikami, którzy – zgodnie z regulacjami prawnymi – odwiedzają nieruchomość osobiście, zadbają o dokładną dokumentację zdjęciową i wszelkie formalności w dokumentach (chociażby o naszą zgodę na publikowanie zdjęć). Przekazanie szukania nabywcy rzetelnemu pośrednikowi na wyłączność pozwala nam później uniknąć nieporozumień związanych z setkami telefonów od dzwoniących na ślepo pośredników z innych biur i zamieszczaniem zdjęć nieruchomości „gdzie popadnie”.

Co skraca czas sprzedaży?

Oprócz odpowiednio przygotowanych materiałów reklamowych (zdjęcia, rzetelne i zachęcająco napisane opisy czy plany), ważnymi czynnikami są też naszykowanie i weryfikacja dokumentów w celu wychwycenia w nich ewentualnych braków, których uzupełnienie może okazać się czasochłonne, dobra i prawidłowo poprowadzona kampania reklamowa docierająca do szerokiego grona potencjalnych klientów, a także odpowiednie wyszykowanie wystawionej na sprzedaż nieruchomości…

Wielokrotnie Klient stara się sprzedać mieszkanie jak najszybciej, zapominając o tym, że jeżeli skupi ono wzrok potencjalnego kupca estetycznym, zadbanym, a przynajmniej odświeżonym wnętrzem, czas ten może ulec znacznemu skróceniu. Wystarczy delikatny remont – odświeżenie ścian, uprzątnięcie przestrzeni – aby mieszkanie, przy niewielkim nakładzie finansowym z naszej strony, dobrze i szybko się sprzedało.

 

Pozostałe aktualności

Uchwała NSA korzystna dla wynajmujących mieszkania

Setki tysięcy Polaków wynajmuje swoje nieruchomości, traktując to jako źródło dodatkowego dochodu oraz inwestycję kapitału. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie korzystną dla nich uchwałę w sprawie rozliczania przychodów z najmu

Czytaj więcej

Najem prywatny i firmowy - czy możliwe jest uzyskanie niższego ryczałtu?

Zgodnie z wprowadzonymi na początku roku przepisami, najem firmowy można teraz rozliczać tak samo jak najem prywatny: stawka podatku wynosi 8,5% zaś od nadwyżki przychodów przekraczającej 100 tys. zł rocznie – 12,5%. W jaki sposób traktowany jest próg 100 tys. zł, gdy wynajmujący może rozliczać niektóre nieruchomości jako najem prywatny, a niektóre jako najem firmowy?

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny we frankach - ważny wyrok TSUE

W czwartek, 29 kwietnia 2021, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na 5 pytań prawnych zadanych mu przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wniosek dotyczył umowy z 2008 roku ws. kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich udzielonego na budowę domu.

Czytaj więcej