Ja Wisła, Ja Wisła

Jak wyglądają obecnie bulwary wiślane na odcinku między mostem Świętkorzystkim a Śląsko-Dąbrowskim? Update dla spragnionych informacji brzmi: postęp murowany :-).

My się Wisły nie boimy

Patrząc z mostu Świętokrzyskiego, widzimy już gotowy bulwar schodkowy. W kaskadowych donicach w ramach Tarasu Żywej Rzeki (projekt pracowni RS Architektura Krajobrazu, wyłoniony w konkursie 7 lat temu) mamy zobaczyć rośliny charakterystyczne dla środkowego biegu Wisły. W przypadku zalania Tarasu prez falę powodziową, rośliny popłyną, zaś donice mają zostać nietknięte.

Zwolnij

Ograniczenie prędkości i „przełożenie" jezdni bliżej rzeki nie spowodowało na szczęście paraliżu drogowego, a jedynie spowolnienie ruchu. Wszystko po to, żeby powstać mogło nowe przejście podziemne pod Wisłostradą na wysokości Bednarskiej.

Tymczasowe fundamenty    

Widać już fundamenty tymczasowego pawilonu ekspozycyjnego projektu Adolfa Krischanitza, w którym na trzy lata zagości Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Budynek podnosi się obok Centrum Nauki Kopernik. Otwarcie pierwszej wystawy planowane jest na marzec 2017 roku.

Kiedy koniec?

Pierwszym etapem bulwarów cieszymy się od początku września 2015 roku. Prace związane z ich wydłużaniem rozpoczęto w kwietniu tego roku. Koszt inwestycji to ponad 65 mln zł, długość odcinka: 1,2 km. Pierwotnie podano informację o 12 miesiącach budowy, ale zastrzeżono też od razu, iż przedłużenie inwestycji w czasie może być powodowane ochroną ptaków i wysokim poziomem Wisły. Na razie Skanska ma za sobą mniej więcej ⅓ prac. Czeka nas zdecydowanie bardziej urozmaicony odcinek. Możliwość pouprawiania sportu (ścieżka rowerowa) czy wolniejszego odpoczynku (promenada spacerowa, parterowe pawilony usługowe) to nie wszystko! Zobaczymy też kawałek plaży. Nie możemy się doczekać, a Wy?

Pozostałe aktualności

Pośrednik nieruchomoci a VAT – sama współpraca to jeszcze nie działalność gospodarcza

Czy samo skorzystanie z usług pośrednika przy sprzedaży działki oznacza, że musisz zapłacić VAT? To często powtarzany mit, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach. O tym, czy powstaje obowiązek podatkowy, decyduje nie forma pomocy, lecz charakter i skala działań podejmowanych przez sprzedającego.

Czytaj więcej

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie istnieje jako odrębny podatek w Polsce. Jest to podatek dochodowy należny od sprzedającego nieruchomość – osoby fizycznej, reguluje go ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy należy go zapłacić, a w jakim przypadku można go uniknąć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czytaj więcej

Jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę?

Znalezienie dobrego najemcy to jedno z kluczowych wyzwań dla właścicieli nieruchomości. Odpowiedni najemca zapewnia nie tylko regularne dochody z wynajmu, ale także dbałość o stan techniczny lokalu i minimalizowanie ryzyka związane z opóźnieniami w płatnościach czy zniszczeniami. Aby proces wynajmu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii. Oto krok po kroku, jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę.

Czytaj więcej