Idealny pośrednik nieruchomości

Czy czas potrzebny do jego odnalezienia można porównać do poszukiwań Świętego Graala? Niekoniecznie. Najpierw warto jednak wiedzieć, jak powinien działać profesjonalny pośrednik nieruchomości, jak również jakich praktyk absolutnie stosować nie powinien.

Chodzących ideałów po prostu nie ma, ale w przypadku pośrednika przymiotnik idealny można zastąpić określeniami profesjonalny, sumienny czy odpowiedzialny. Pośrednik odpowiada bowiem za sprawne, bezproblemowe przeprowadzenie transakcji związanej z nieruchomością, ma nas wspierać swoją wiedzą i zostać z nami do momentu przekazania lokalu, tymczasem na rynku nieruchomości nadal słyszy się o przypadkach, kiedy, zasłaniając się błahą wymówką, nie dotarł nawet na podpisanie aktu notarialnego Klienta. Jak powinna przebiegać wzorowa współpraca z odpowiedzialnym pośrednikiem nieruchomości? Oto garstka cennych wskazówek i informacji.

Sklejenie kilku zawodów

Obecnie pośrednikiem może być już dosłownie każdy (do 1.01.2014 r. wymagana była licencja zawodowa), ale aby móc dodać przed słowem pośrednik określenie profesjonalny, warto wspomnieć, że powinien on dysponować wiedzą z kilku ważnych dziedzin, m.in. ekonomii, podatków, psychologii, a także marketingu, bo przecież musi umieć zaprezentować nieruchomość najskuteczniej jak to tylko możliwe. Tak naprawdę pośrednik szkoli się przez całe życie i jego wieloletnie doświadczenie, kontakt z przeróżnymi sytuacjami czy typami Klientów pozwalają na sprawne poruszanie się w temacie nieruchomości. Równie ważna jak doświadczenie zawodowe wydaje się być wiedza z dziedziny psychologii. Klient obdarza pośrednika zaufaniem, zwierza mu się ze swoich oczekiwań, a pośrednik stara się je spełnić. Zakup czy też sprzedaż nieruchomości często budzą emocje, których powiernikiem staje się niejednokrotnie właśnie pośrednik. Jeżeli nie zauważa on potrzeb Klienta, nie wie, czym jest empatia, życzliwość i świetna komunikacja międzyludzka, zdecydowanie powinien pomyśleć o zmianie zawodu.

Solidna firma

Liczba dostępnych biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości przytłacza i sprawia, że w momencie chęci sprzedaży mieszkania odbieramy setki telefonów od przeróżnych pośredników, oferujących nam swoją pomoc w znalezieniu Klienta. Ponieważ zależy nam na czasie, zgadzamy się bez większego problemu na zamieszczenie naszego lokalu na stronie biura danego pośrednika i wszelkich serwisach zajmujących się tym tematem. A potem wiszą tam one bez końca, mimo że mieszkanie sprzedaliśmy 2 lata temu. Może jednak należy zaufać jednemu pośrednikowi na wyłączność? Zdecydowanie warto poszukać opinii na rynku i wśród znajomych, podjąć dobrą decyzję odnośnie do biura nieruchomości i zawierzyć konkretnej osobie, która sfotografuje osobiście lokal, dokładnie go opisze, a przede wszystkim zwizytuje, zanim przyprowadzi do niego potencjalnych kupców. Nie ma nic gorszego niż pośrednik, który świeci oczami, próbując zorientować się przed blokiem, która klatka prowadzi do prezentowanego mieszkania… Profesjonalizm pośrednika przejawia się również w tym, że nie przysyła on do Klienta jedynie tony ankiet dotyczących lokalu. Woli spotkać się osobiście, wysłuchać wszystkich za i przeciw, doradzić, ustalić wspólną strategię i przede wszystkim doprecyzować zasady współpracy. Negocjacje marży na mrozie, tuż przed oglądaniem lokalu nie są dobrym pomysłem. Sprzedaż/kupno nieruchomości powinna cechować zasada: im mniej niespodzianek, tym lepiej, a pośrednik ma być naszym gwarantem tej zasady.

Porozumienie dusz?

Nie, przede wszystkim wspólny cel z możliwością osiągnięcia korzyści przez obie strony transakcji. Umiejętność wsłuchania się w potrzeby Klienta to jedna z podstawowych cech, które powinny odznaczać dobrego pośrednika nieruchomości. Sprzedajesz 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta, a pośrednicy przysyłają do Ciebie Klientów, którzy poszukują willi pod miastem? Chcesz kupić lokal w określonej dzielnicy, a pośrednicy podsyłają Ci wszystkie możliwe oferty z odległych od wymarzonego miejsca lokalizacji? Właśnie takie błędy w działaniu pośredników denerwują nas najczęściej i zniechęcają do korzystania z ich usług. Odpowiedzialny pośrednik wie, że być może znalezienie wymarzonego lokalu potrwa nieco dłużej, ale będzie to możliwie najlepsze spasowanie dla naszych potrzeb i oczekiwań.

I nie opuszczę Cię aż do…

…przekazania lokalu. Jeżeli chcą Państwo prześledzić argumenty za „oddaniem się” na wyłączność sprawdzonemu pośrednikowi nieruchomości, zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ten temat pod adresem: https://maxon.pl/wylacznosc-to-same-korzysci/.

Pozostałe aktualności

Wycena nieruchomości z biurem - dlaczego warto?

Wycena nieruchomości jest niezwykle istotnym procesem zarówno dla strony sprzedającej, jak i kupującej. Ceny nawet podobnych nieruchomości mogą się znacznie różnić. Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać swoje mieszkanie, dom czy lokal komercyjny, odpowiednia wycena jest kluczowa dla osiągnięcia uczciwej i atrakcyjnej oferty. Czy wycenić nieruchomość samodzielnie czy ze specjalistami? Porównujemy obydwa rozwiązania!

Czytaj więcej

Skuteczny opis nieruchomości

W dzisiejszym dynamicznym rynku nieruchomości, skuteczny opis nieruchomości to kluczowy element sukcesu. Klienci oczekują dokładnych, atrakcyjnych i przekonujących opisów, które pomogą im wybrać wymarzoną nieruchomość. W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym kwestiom pomocnym w tworzeniu opisów, które przyciągną uwagę potencjalnych nabywców i wynajmujących oraz przekonają ich do podjęcia decyzji.

Czytaj więcej

Skuteczna prezentacja nieruchomości

Prezentacja nieruchomości to kluczowy krok w procesie sprzedaży. Aby skutecznie zaprezentować mieszkanie podczas wizyty potencjalnego nabywcy, warto zadbać o kilka istotnych kwestii.

Czytaj więcej