Dom na wsi

Wzrastające ceny nieruchomości w dużych miastach zachęcają nabywców do poszukiwania alternatywnych domów i mieszkań w dalszej, podmiejskiej okolicy. Dobrze przemyślana inwestycja może oznaczać sporą oszczędność przy zbliżonym poziomie komfortu mieszkania. O czym należy pamiętać, kupując dom na wsi?

Infrastruktura
Dom na wsi może być znakomitą odskocznią od tempa miejskiego życia, ale jeśli miasto jest ściśle związane z naszą aktywnością zawodową lub edukacją dzieci, sprawna infrastruktura komunikacyjna do podstawa. Przed wyborem miejsca budowy lub kupna domu, warto sprawdzić połączenia oferowane przez transport publiczny, stan i stopień zakorkowania głównych dróg w godzinach szczytu oraz najbliższe plany budowy dróg ekspresowych i obwodnic. 

Trzeba liczyć się z większymi niż w mieście utrudnieniami w okresie zimowym oraz, w zależności od stanu dróg, wyższymi kosztami eksploatacji samochodu.  

Sprawna komunikacja jest szczególnie ważna, jeśli mamy dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, które, oprócz dojechania na lekcje, będą musiały też dotrzeć na zajęcia dodatkowe i spotkania ze znajomymi. Bez samochodu będzie raczej ciężko, a w przypadku kilkorga dzieci niezbędne mogą okazać się dwa auta. 

Położony z dala od miejskiego zgiełku dom jest jednak ciekawą opcją dla osób, które mogą wykonywać swoją pracę całkowicie lub częściowo zdalnie i nie muszą pojawiać się w mieście każdego dnia. 

Wykończenie i remonty

Budowa i wykończenie domu do długotrwały proces. Jeśli nie chcesz równolegle ponosić kosztów wynajmu, możesz wprowadzić się np. do przystosowanego do zamieszkania parteru, wykończenie piętra lub poddasza odkładając w czasie.  Przy ograniczonym budżecie, warto sprecyzować najpilniejsze dla nas prace. Jest to rozwiązanie bardziej opłacalne ekonomicznie, zazwyczaj jednak prace wykończeniowe w domu, do którego już się wprowadziliśmy trwają dłużej, trudniej się za nie zabrać i są oczywiście bardziej uciążliwe dla wszystkich mieszkańców. 

Alternatywą jest zakup domu z rynku wtórnego i dostosowanie go do naszych potrzeb (zajmujące o wiele mniej czasu niż wykończenie od zera).

Sprawdź domy na sprzedaż

W przypadku zakupu domu z rynku wtórnego, współpraca z doświadczonym architektem pomoże nam zdecydować, które elementy mogą zostać wymienione lub unowocześnione, aby nie tracić oryginalnego charakteru nieruchomości. Nawet nowoczesne sprzęty można obudować drewnem lub cegłą, aby dobrze komponowały się z resztą wyposażenia.

Podczas remontu domu możemy skorzystać ze wsparcia lokalnych fachowców, również wtedy należy jednak pamiętać o podpisaniu szczegółowej umowy określającej zakres prac i termin ich wykonania.  

Jeśli dom ma już w swoje lata warto przyjrzeć się stanowi instalacji elektrycznej i wodnej.  Może być on podłączony do wiejskiego systemu kanalizacji (coraz częstsze rozwiązanie), posiadać własną przydomową oczyszczalnie ścieków albo szambo. Każde z tych rozwiązań wiąże się z innego rodzaju kosztami. 

Koszty mediów

Oprócz standardowych kosztów, dom na wsi może generować opłaty, których nawet nie zauważamy, mieszkając w bloku. Większą ich część zajmie ogrzewanie budynku i podgrzanie wody. Najtańsza w eksploatacji (chociaż najdroższa w instalacji) jest gruntowa pompa ciepła. Koszty opalania drewnem i węglem będą z kolei zależeć od poziomu sprawności pieca. 

Tereny poza miastem nie zawsze są w odpowiednim stopniu uzbrojone, co może się wiązać z potrzebą wykonania przyłączy. Jeśli na położonych obok siebie parcelach budowanych jest kilka domów,  koszt przyłączenia elektryczności i wodociągu może okazać się niższy niż przy tylko jednej nieruchomości. Warto porozumieć się w tej kwestii z nowymi sąsiadami. 

Koniecznie jest również podpisanie umowy z firmą wywożącą śmieci (w przypadku mieszkania w bloku koszt jest zazwyczaj wliczany w czynsz). 

Roczne koszty energii elektrycznej zależeć będą od zainstalowanych w domu urządzeń:  klimatyzacja, rekuperator, automatyka bram i wjazdów do garażu, płyty indukcyjne, pompa w studni itd. na pewno go zwiększą.  
W przypadku domów na wsi coraz większą popularność zdobywa obecnie pojęcie energetyki prosumenckiej – czyli konsumentów energii, którzy jednocześnie wytwarzają ją na własne potrzeby.  Ten model nie jest aż tak podatny na awarie (np. zerwanie sieci energetycznej przez burze) i sprzyja rozwojowi odnawialnych źródeł energii, np.  fotowoltaiki.  Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną dla domu. Nadwyżki energii przekazywane są do sieci energetycznej, można je później odebrać. Na mikroinstalacje fotowoltaiczne można też otrzymać dotacje. 

Plusem domów jednorodzinnych jest oczywiście to, że nie płacimy już w ich przypadku czynszu. 

Doświadczenia innych

Przed startem własnej budowy lub kupna dobrze jest obejrzeć podobne domy i porozmawiać ze znajomymi lub sąsiadami, którzy przeszli podobny proces. Dzięki temu zobaczysz rzeczywiste rozmiary projektu i dostrzeżesz elementy, które zorganizowałbyś inaczej.  

Możesz też skorzystać ze wsparcia agenta nieruchomości specjalizującego się w sprzedaży domów – jego doświadczenie i znajomość różnych przypadków pomoże Ci pomyśleć o wszystkich istotnych elementach inwestycji. 

 

Pozostałe aktualności

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej

Pakiet dla Wynajmującego

Posiadasz nieruchomość i myślisz o jej wynajmie? Skorzystaj z naszego Pakietu dla Wynajmującego i doświadcz spokoju ducha, wiedząc, że Twoje sprawy znajdują się w dobrych rękach.

Czytaj więcej