Dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania

Proces sprzedaży mieszkania rozpoczynamy od skompletowania niezbędnych dokumentów, które wymagane są przez notariusza przy podpisaniu umowy przeniesienia własności. Sprawdź z naszą listą.

Proces sprzedaży mieszkania rozpoczynamy od skompletowania niezbędnych dokumentów, które wymagane są przez notariusza przy podpisaniu umowy przeniesienia własności.

Transakcję sprzedaży można zawrzeć w przypadku:

  • spółdzielczego prawa do lokalu, 
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z księgą wieczystą,
  • lokalu we własności. 

Rodzaj dokumentów niezbędnych do sprzedaży mieszkania zależy od tego, jakie prawo własnościowe do nieruchomości posiada właściciel. Wszystkie wymienione niżej dokumenty pobieramy ze spółdzielni mieszkaniowej, z urzędu gminy, sądu, lub od notariusza.

1. Dokument potwierdzający własność nieruchomości oraz drogę nabycia nieruchomości

Spółdzielcze prawo do lokalu bez księgi wieczystej:

  • zaświadczenie ze spółdzielni do sprzedaży i przydział lokalu lub akt notarialny nabycia;
  • dokument potwierdzający nabycie spadku lub
  • dokument potwierdzający darowiznę

W przypadku nabycia spadku lub darowizny dodatkowo potrzebne jest Zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego (w przypadku darowizny wymagane tylko jeśli nabycie darowizną nastąpiło po 01.01.2017 r.)

Zaświadczenie ze spółdzielni zawiera informacje o właścicielu lokalu, powierzchni lokalu, ilości izb, itp. oraz informację na temat uregulowania własności gruntu. Dokument ten może być wydany wyłącznie właścicielowi lokalu lub osobie, która posiada pełnomocnictwo notarialne do wykonania tej czynności. Dokument ten może mieć określoną ważność, np. 30 dni od daty wystawienia. Jeśli jednak nie będzie takiej informacji w zaświadczeniu, ważne jest ono zwykle do trzech miesięcy. Taki dokument zaopatrzony musi być w podpis dwóch członków zarządu spółdzielni, członka spółdzielni i głównej księgowej lub inaczej zgodnie ze statutem spółdzielni.

Spółdzielcze prawo do lokalu z księgą wieczystą:

  • numer księgi wieczystej;
  • zaświadczenie ze spółdzielni do sprzedaży;
  • akt notarialny nabycia;
  • dokument potwierdzający nabycie spadku lub
  • dokument potwierdzający darowiznę.

Własnościowe prawo do lokalu:

  • akt notarialny nabycia lub
  • dokument potwierdzający nabycie spadku lub
  • dokument potwierdzający darowiznę;

2. Numer księgi wieczystej (jeśli jest).

3. Zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia na dzień podpisania aktu z zawartą zgodą banku na wcześniejszą spłatę kredytu i zwolnienie hipoteki bankowej założonej na KW lokalu – jeżeli na zakup nieruchomości bank udzielił kredytu.

4. Zaświadczenie o braku zameldowanych osób w lokalu (niektórzy notariusze nie wymagają zaświadczenia, wystarczy im tylko oświadczenie strony sprzedającej)– pobierane z urzędu gminy. 
Warto jednak takie zaświadczenie pobrać, gdyż z naszego doświadczenia wynika, że właściciele nieruchomości nie mają czasem wiedzy na temat tego, że najemca zameldował się w ich mieszkaniu (!), a ma do tego pełne prawo.

5. Zaświadczenie o braku zadłużenia i braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych – pobierane ze spółdzielni lub wspólnoty.

Przy akcie końcowym dobrze jest więc być przygotowanym z potwierdzeniem dokonania wszelkich opłat dotyczących mediów, jak i podatku od nieruchomości w przypadku własności.

Jeśli przygotowujemy się do umowy przedwstępnej przeniesienia własności, musimy przygotować do niej dokumenty z punktu 1 i 2, a pozostałe dokumenty kompletujemy już do umowy końcowej przeniesienia własności nieruchomości.
Jeśli jednak od razu zostaje zawarta ostateczna umowa przeniesienia własności, należy przygotować wszystkie wyżej wymienione dokumenty. 

Warto też sprawdzić w CEiDG czy w lokalu, który chcemy sprzedać, nie jest  prowadzona działalność gospodarcza. 

 

Julita Mrozik, Dyrektor Działu Sprzedaży Ochota, MAXON Nieruchomości

Pozostałe aktualności

Pośrednik nieruchomoci a VAT – sama współpraca to jeszcze nie działalność gospodarcza

Czy samo skorzystanie z usług pośrednika przy sprzedaży działki oznacza, że musisz zapłacić VAT? To często powtarzany mit, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach. O tym, czy powstaje obowiązek podatkowy, decyduje nie forma pomocy, lecz charakter i skala działań podejmowanych przez sprzedającego.

Czytaj więcej

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie istnieje jako odrębny podatek w Polsce. Jest to podatek dochodowy należny od sprzedającego nieruchomość – osoby fizycznej, reguluje go ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy należy go zapłacić, a w jakim przypadku można go uniknąć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czytaj więcej

Jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę?

Znalezienie dobrego najemcy to jedno z kluczowych wyzwań dla właścicieli nieruchomości. Odpowiedni najemca zapewnia nie tylko regularne dochody z wynajmu, ale także dbałość o stan techniczny lokalu i minimalizowanie ryzyka związane z opóźnieniami w płatnościach czy zniszczeniami. Aby proces wynajmu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii. Oto krok po kroku, jak skutecznie znaleźć dobrego najemcę.

Czytaj więcej