DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE

Długie budynki mieszkalne przypominają nam inną epokę; budownictwo „idące na ilość", zaś nie do końca tożsame z wystarczającą jakością. Czy słusznie? Jedno jest pewne – przyciągają wzrok przyjezdnych. A jakie liczby za nimi stoją?

508 metrów długości, 43 klatki, 7 kondygnacji, a na nich 430 mieszkań! Takimi liczbami może pochwalić się blok umiejscowiony przy Kijowskiej 11 na warszawskiej Pradze, zwany JAMNIKIEM, tasiemcem czy też mrówkowcem. Większość warszawiaków, zapytana o najdłuższy budynek w stolicy, wskaże właśnie na niego. Nieliczni zaś na blok nazywany PEKINEM, stojący na Przyczółku Grochowskim. Owszem, ten drugi ma długość około 1,5 km, ale nie tworzy jednej linii biegnącej wzdłuż ulicy, jak ma to miejsce przy Kijowskiej 11, a jego poszczególne części mają odmienne adresy.

Siadający JAMNIK

Budowę kijowskiego jamnika zakończono w 1973 roku (gdy mieszkańcy wprowadzali się w 1972 roku do mieszkań od strony ulicy Markowskiej, na drugim końcu bloku prace trwały w najlepsze!). Długość bloku projektu Jana Kalinowskiego bardzo szybko poskutkowała pękaniem ścian przy osiadaniu budynku (jeszcze w trakcie budowy). Mieszkania w jamniku są dość małe (metraż od 36 do 55 metrów kwadratowych) i charakteryzuje je niezbyt funkcjonalny rozkład. Mieszkańcy chwalą sobie natomiast fakt, że okna wychodzą na dwie strony. Plusem imponującej długości budynku jest liczba mieszkań przypadająca na klatkę (tylko 10, zaledwie dwóch sąsiadów na piętrze). Na dole bloku, od strony południowej, znajdziemy mnóstwo lokali usługowych (od kiosku ruchu po świetną klinikę kardiologiczną dla czworonogów).

Zaludniony PEKIN

Powstawał w latach 1969-1974 według projektu Oskara Hansena i Zofii Garlińskiej-Hansen. Budynek załamany jest pod kątem 90 stopni 9 razy i ma kształt litery M. W przeciwieństwie do jamnika charakteryzuje go kilka adresów – przy sześciu różnych ulicach (Ostrzycka, Motorowa, Żymirskiego, Kwarciana, Bracławska i Opinogórska). Jak PEKIN prezentuje się w liczbach? Budynek składa się z 22 bloków i znajduje się w nim łącznie 1800 mieszkań!

W całej Polsce pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy się zaś gdańskiemu falowcowi o wymiarach: 13 metrów szerokości, 32 wysokości i 860 metrów długości. 1792 mieszkania rozmieszczone są na 16 klatkach.

Wyobraź to sobie...
Znajdź punkt odniesienia:
Warszawa – PKiN – wysokość 237 m;
Gdańsk – biurowiec Olivia Star – osiągnie wysokość 180 m (z iglicą).

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenia domu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy jako jego właściciele. Naszym celem jest zapewnienie nieruchomości jak największego bezpieczeństwa i ochrony. Jednakże, czy ubezpieczenie domu jest zawsze konieczne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji? Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie domu? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć praktycznych porad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ubezpieczeniem swojego domu, w tym także domu w budowie. Celem jest umożliwienie świadomego wyboru polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nie tylko ochronę naszego domu, ale również spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Dom dla pary - jaki wybrać?

Przy wyborze domu dla pary istotne jest uwzględnienie zarówno bieżących potrzeb, jak i przyszłych planów. Poszukując idealnej przestrzeni, warto skupić się na praktyczności, komforcie i możliwości dostosowania do zmieniających się sytuacji życiowych. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom domów, ich zaletom oraz sposobom dopasowania do potrzeb. Celem jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale również zapewni funkcjonalność i wygodę, tworząc tym samym idealną przestrzeń do życia dla dwóch osób!

Czytaj więcej