Dlaczego agent powinien obejrzeć sprzedawaną nieruchomość?

Wiele osób sprzedających swoją nieruchomość chce załatwić wszelkie formalności dotyczące współpracy z biurem nieruchomości podczas rozmowy telefonicznej. Co więcej, często pada propozycja podpisania umowy współpracy w momencie prezentacji nieruchomości pierwszemu Klientowi. Niektóre agencje nieruchomości godzą się na takie rozwiązanie, chociaż jest ono absolutnie niedopuszczalne.

Pierwsze spotkanie ze sprzedającym jest bardzo ważne

Bardzo istotną sprawą jest, żeby sprzedający osobiście poznał agenta, który będzie go reprezentował przed kupującymi i któremu powierza sprzedaż swojej nieruchomości. Podczas pierwszego spotkania agent może ustalić z właścicielem nieruchomości wiele spraw dotyczących sprzedaży, sprawdzić dokumenty domu, doradzić – jeżeli występują jakieś niejasności lub wątpliwości, poznać jego oczekiwania – nie tylko finansowe, ale nierzadko także logistyczne po sprzedaży nieruchomości. Zgromadzenie tych informacji pozwoli na późniejszym etapie sprzedaży przejść bezkonfliktowo poprzez negocjacje z osobą kupującą. Spotkanie to jest także ważne z punktu formalnego. Po odbytej rozmowie i uzgodnieniu warunków i zakresu współpracy przychodzi czas na podpisanie umowy. 

Zgromadzenie informacji o nieruchomości

To kolejne elementy, które są bagatelizowane zarówno przez właścicieli jak i samych agentów. Niedopuszczalne jest, żeby opis nieruchomości został przekazany agentowi podczas rozmowy telefonicznej. Nie powinien tego robić właściciel, ale jeżeli dojedzie takiej sytuacji  - nie powinien na to zgodzić się sam agent. Rolą agenta jest obejrzenie nieruchomości, sporządzenie notatek, rozmowa z właścicielem na miejscu i poznanie nieruchomości w stopniu, który będzie umożliwiał przekazanie szczegółowych faktów kupującemu przed dokonaniem prezentacji. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż dlatego, że osoba kupująca przed obejrzeniem nieruchomości, chce mieć jak najwięcej informacji o niej. Jeżeli jest niedoinformowana, podczas prezentacji może dojść do rozczarowania. Wówczas właściciel, kupujący oraz agent stwierdzą jednogłośnie, że to był stracony czas.

Zdjęcia

Niezależnie od tego, czy właściciel dysponuje zdjęciami nieruchomości czy nie, agent powinien zrobić własne. Często zdarza się, że kupujący pytają, czy agent dysponuje innymi zdjęciami nieruchomości poza tymi, które zamieszczone są w ofercie. Dodatkowe zdjęcia mogą pomóc kupującemu w podjęciu decyzji obejrzenia nieruchomości, a następnie w jej kupnie.

Wybór właściwego agenta

Powierzając agentowi sprzedaż lub wynajem naszej nieruchomości musimy mieć pewność, że wybraliśmy profesjonalistę. Czynnik „ludzki” odgrywa tu ogromne znaczenie. Spotkanie obu stron pozwoli nam upewnić się, że dokonaliśmy właściwego wyboru a agent spełnia nasze oczekiwania.

 

Pozostałe aktualności

Najem prywatny i firmowy - czy możliwe jest uzyskanie niższego ryczałtu?

Zgodnie z wprowadzonymi na początku roku przepisami, najem firmowy można teraz rozliczać tak samo jak najem prywatny: stawka podatku wynosi 8,5% zaś od nadwyżki przychodów przekraczającej 100 tys. zł rocznie – 12,5%. W jaki sposób traktowany jest próg 100 tys. zł, gdy wynajmujący może rozliczać niektóre nieruchomości jako najem prywatny, a niektóre jako najem firmowy?

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny we frankach - ważny wyrok TSUE

W czwartek, 29 kwietnia 2021, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na 5 pytań prawnych zadanych mu przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wniosek dotyczył umowy z 2008 roku ws. kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich udzielonego na budowę domu.

Czytaj więcej

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – czy wpłynie na ceny mieszkań?

Przyjęty w lutym przez Radę Ministrów projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, może przyczynić się do wzrostu cen nieruchomości z rynku pierwotnego.

Czytaj więcej