Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Ta forma budynków powstała po raz pierwszy w Holandii po I Wojnie Światowej. Następnie od lat trzydziestych XX wieku budownictwo z wielkiej płyty zagościło we Francji, Skandynawii i Niemczech. Ze względu na nieopłacalność budowy (koszty transportu ciężkiego) zrezygnowano tam z tej technologii w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

W Polsce budownictwo z wielkiej płyty rozpoczęło się w latach sześćdziesiątych, a zakończyło się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Technologia budowania z betonowych płyt nie była tania, gdyż wymagała dostarczania na miejsce budowy ciężkich, betonowych elementów, a to wymagało użycia drogich środków transportu.

Wykonawstwo w tamtych czasach pozostawiało wiele do życzenia i nie chodzi tu tylko o późniejsze naprawy, ale przede wszystkim o wykończenie wnętrz. Krzywe ściany, sufity, nierówny tynk. Nie wszystko to brało się z niechlujstwa wykonawcy, częściej z presji czasu. Pośpiech był wskazany, gdyż opóźnienia powodowały wydłużanie się i tak długich kolejek w oczekiwaniu na własne „M”.

Obecnie bloki i mieszkania wyglądają znacznie korzystniej, gdyż spółdzielnie mieszkaniowe zadbały o remonty elewacji wraz z dociepleniem, remonty klatek schodowych i wymianę instalacji. Właściciele z kolei zadbali o własne mieszkania prostując w nich ściany i sufity (gładź, płyty k-g), wymieniając instalacje i okna. Patrząc na niektóre budowle wzniesione po roku dwutysięcznym, często nie widać różnicy.

Czy warto zatem kupować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Ostatnie badania tych budowli wskazują, że jak najbardziej tak. Wprawdzie według opinii inżynierów z lat sześćdziesiątych XX w, bloki te powinny posłużyć tylko 60 lat, jednak najnowsze badania wskazują, że wielka płyta ma się dobrze i posłuży jeszcze bardzo długo, nawet sto lat. Niektórzy twierdzą wręcz że dłużej, niż niektóre współczesne budynki.

Kupno mieszkania w bloku z wielkiej płyty nie jest więc złym pomysłem, tym bardziej, że relatywnie mieszkania te są tańsze, niż w budownictwie po roku dwutysięcznym. Przed zakupem takiego mieszkania należy zatem sprawdzić, kiedy były robione remonty całego bloku i jaki był ich zakres. Należy przyjrzeć się też samemu mieszkaniu. Może się okazać, że mieszkanie także jest po wielu remontach, począwszy od wymiany instalacji elektrycznych poprzez wymianę okien a skończywszy na prostowaniu ścian. Nie ma się co też martwić, jeżeli okaże się, że mieszkanie jest do generalnego remontu, gdyż i cena za nie w tym przypadku będzie znacznie niższa. Najważniejszą rzeczą jest stan i bieżąca dbałość o budynek.

Lokalizacja i położenie

Warto dodać, że bloki z wielkiej płyty mają z reguły dobrą lokalizację i są  one od siebie oddalone na znacznie większą odległość niż obecne inwestycje. Jest to niewątpliwą zaletą w porównaniu ze współczesnym budownictwem, gdzie często odległości między budynkami nie pozwalaja na jakąkolwiek prywatność.

Nie powinniśmy się bać mieszkań z wielkiej płyty, jeśli wybrane przez nas mieszkanie jest idealnie dobrane do naszych potrzeb a lokalizacja odgrywa ważną role warto zaryzykować.

 

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej