W Polsce budownictwo z wielkiej płyty rozpoczęło się w latach sześćdziesiątych, a zakończyło się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Technologia budowania z betonowych płyt nie była tania, gdyż wymagała dostarczania na miejsce budowy ciężkich, betonowych elementów, a to wymagało użycia drogich środków transportu.
Wykonawstwo w tamtych czasach pozostawiało wiele do życzenia i nie chodzi tu tylko o późniejsze naprawy, ale przede wszystkim o wykończenie wnętrz. Krzywe ściany, sufity, nierówny tynk. Nie wszystko to brało się z niechlujstwa wykonawcy, częściej z presji czasu. Pośpiech był wskazany, gdyż opóźnienia powodowały wydłużanie się i tak długich kolejek w oczekiwaniu na własne „M”.
Obecnie bloki i mieszkania wyglądają znacznie korzystniej, gdyż spółdzielnie mieszkaniowe zadbały o remonty elewacji wraz z dociepleniem, remonty klatek schodowych i wymianę instalacji. Właściciele z kolei zadbali o własne mieszkania prostując w nich ściany i sufity (gładź, płyty k-g), wymieniając instalacje i okna. Patrząc na niektóre budowle wzniesione po roku dwutysięcznym, często nie widać różnicy.
Czy warto zatem kupować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?
Ostatnie badania tych budowli wskazują, że jak najbardziej tak. Wprawdzie według opinii inżynierów z lat sześćdziesiątych XX w, bloki te powinny posłużyć tylko 60 lat, jednak najnowsze badania wskazują, że wielka płyta ma się dobrze i posłuży jeszcze bardzo długo, nawet sto lat. Niektórzy twierdzą wręcz że dłużej, niż niektóre współczesne budynki.
Kupno mieszkania w bloku z wielkiej płyty nie jest więc złym pomysłem, tym bardziej, że relatywnie mieszkania te są tańsze, niż w budownictwie po roku dwutysięcznym. Przed zakupem takiego mieszkania należy zatem sprawdzić, kiedy były robione remonty całego bloku i jaki był ich zakres. Należy przyjrzeć się też samemu mieszkaniu. Może się okazać, że mieszkanie także jest po wielu remontach, począwszy od wymiany instalacji elektrycznych poprzez wymianę okien a skończywszy na prostowaniu ścian. Nie ma się co też martwić, jeżeli okaże się, że mieszkanie jest do generalnego remontu, gdyż i cena za nie w tym przypadku będzie znacznie niższa. Najważniejszą rzeczą jest stan i bieżąca dbałość o budynek.
Lokalizacja i położenie
Warto dodać, że bloki z wielkiej płyty mają z reguły dobrą lokalizację i są one od siebie oddalone na znacznie większą odległość niż obecne inwestycje. Jest to niewątpliwą zaletą w porównaniu ze współczesnym budownictwem, gdzie często odległości między budynkami nie pozwalaja na jakąkolwiek prywatność.
Nie powinniśmy się bać mieszkań z wielkiej płyty, jeśli wybrane przez nas mieszkanie jest idealnie dobrane do naszych potrzeb a lokalizacja odgrywa ważną role warto zaryzykować.