Cena ofertowa a cena transakcyjna - na czym polega różnica

Cena ofertowa i cena transakcyjna to dwa różne pojęcia związane z procesem sprzedaży nieruchomości. Różnica między nimi dotyczy procesu negocjacji i finalizacji transakcji.

Cena ofertowa to cena, którą sprzedający proponuje za swoją nieruchomość na rynku. To kwota, która jest widoczna w ogłoszeniach sprzedaży, reklamach i na stronach internetowych poświęconych nieruchomościom. Cena ofertowa jest często negocjowalna i może ulec zmianie w trakcie procesu sprzedaży, w zależności od sytuacji rynkowej oraz negocjacji między sprzedającym a kupującym.

Cena transakcyjna to natomiast ostateczna cena, którą sprzedający i kupujący uzgodnili w umowie sprzedaży nieruchomości. To kwota, która zostaje wpisana w akt notarialny, a następnie przekazywana do księgi wieczystej. Cena transakcyjna jest ustalana na podstawie negocjacji między sprzedającym a kupującym oraz na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości. Ostateczna cena transakcyjna może być wyższa lub niższa od ceny ofertowej.

Warto zauważyć, że cena ofertowa i cena transakcyjna mogą się znacznie różnić w przypadku, gdy sprzedający początkowo zawyżają cenę ofertową, a następnie, w wyniku negocjacji, uzgadniają niższą cenę transakcyjną. 

Pozostałe aktualności

Wycena nieruchomości z biurem - dlaczego warto?

Wycena nieruchomości jest niezwykle istotnym procesem zarówno dla strony sprzedającej, jak i kupującej. Ceny nawet podobnych nieruchomości mogą się znacznie różnić. Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać swoje mieszkanie, dom czy lokal komercyjny, odpowiednia wycena jest kluczowa dla osiągnięcia uczciwej i atrakcyjnej oferty. Czy wycenić nieruchomość samodzielnie czy ze specjalistami? Porównujemy obydwa rozwiązania!

Czytaj więcej

Skuteczny opis nieruchomości

W dzisiejszym dynamicznym rynku nieruchomości, skuteczny opis nieruchomości to kluczowy element sukcesu. Klienci oczekują dokładnych, atrakcyjnych i przekonujących opisów, które pomogą im wybrać wymarzoną nieruchomość. W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym kwestiom pomocnym w tworzeniu opisów, które przyciągną uwagę potencjalnych nabywców i wynajmujących oraz przekonają ich do podjęcia decyzji.

Czytaj więcej

Skuteczna prezentacja nieruchomości

Prezentacja nieruchomości to kluczowy krok w procesie sprzedaży. Aby skutecznie zaprezentować mieszkanie podczas wizyty potencjalnego nabywcy, warto zadbać o kilka istotnych kwestii.

Czytaj więcej