Cena ofertowa a cena transakcyjna - na czym polega różnica

Cena ofertowa i cena transakcyjna to dwa różne pojęcia związane z procesem sprzedaży nieruchomości. Różnica między nimi dotyczy procesu negocjacji i finalizacji transakcji.

Cena ofertowa to cena, którą sprzedający proponuje za swoją nieruchomość na rynku. To kwota, która jest widoczna w ogłoszeniach sprzedaży, reklamach i na stronach internetowych poświęconych nieruchomościom. Cena ofertowa jest często negocjowalna i może ulec zmianie w trakcie procesu sprzedaży, w zależności od sytuacji rynkowej oraz negocjacji między sprzedającym a kupującym.

Cena transakcyjna to natomiast ostateczna cena, którą sprzedający i kupujący uzgodnili w umowie sprzedaży nieruchomości. To kwota, która zostaje wpisana w akt notarialny, a następnie przekazywana do księgi wieczystej. Cena transakcyjna jest ustalana na podstawie negocjacji między sprzedającym a kupującym oraz na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości. Ostateczna cena transakcyjna może być wyższa lub niższa od ceny ofertowej.

Warto zauważyć, że cena ofertowa i cena transakcyjna mogą się znacznie różnić w przypadku, gdy sprzedający początkowo zawyżają cenę ofertową, a następnie, w wyniku negocjacji, uzgadniają niższą cenę transakcyjną. 

Pozostałe aktualności

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania - wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. W procesie tym istotną rolę odgrywają koszty notarialne, które są nieodłącznym elementem zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Opłaty, nazywane również taksą notarialną, są regulowane przepisami prawa i zależą od wartości nieruchomości oraz rodzaju rynku, na którym dokonujemy zakupu. W tym artykule omówimy szczegółowo, co składa się na koszty notarialne przy zakupie mieszkania, jakie dodatkowe opłaty należy uwzględnić oraz kto ponosi te wydatki.

Czytaj więcej

Nie tylko metry kwadratowe – jak odkryć prawdziwą wartość nieruchomości?

Kiedy szukamy nieruchomości zwracamy uwagę przede wszystkim na jej metraż. Chociaż jest to kluczowy parametr, to tak naprawdę prawdziwa wartość nieruchomości kryje się też w wielu innych aspektach, które w połączeniu tworzą obraz idealnego miejsca do życia. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko czterech ścian, bo zależy Ci na odkryciu potencjału inwestycyjnego i emocjonalnego nieruchomości, przeczytaj dalszą część tego tekstu. W kilku akapitach omawiamy w jaki sposób spojrzeć na nieruchomość, by kupić nie tylko lokal, ale też miejsce z duszą, w którym można poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Czytaj więcej

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej