Cena ofertowa a cena transakcyjna - na czym polega różnica

Cena ofertowa i cena transakcyjna to dwa różne pojęcia związane z procesem sprzedaży nieruchomości. Różnica między nimi dotyczy procesu negocjacji i finalizacji transakcji.

Cena ofertowa to cena, którą sprzedający proponuje za swoją nieruchomość na rynku. To kwota, która jest widoczna w ogłoszeniach sprzedaży, reklamach i na stronach internetowych poświęconych nieruchomościom. Cena ofertowa jest często negocjowalna i może ulec zmianie w trakcie procesu sprzedaży, w zależności od sytuacji rynkowej oraz negocjacji między sprzedającym a kupującym.

Cena transakcyjna to natomiast ostateczna cena, którą sprzedający i kupujący uzgodnili w umowie sprzedaży nieruchomości. To kwota, która zostaje wpisana w akt notarialny, a następnie przekazywana do księgi wieczystej. Cena transakcyjna jest ustalana na podstawie negocjacji między sprzedającym a kupującym oraz na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości. Ostateczna cena transakcyjna może być wyższa lub niższa od ceny ofertowej.

Warto zauważyć, że cena ofertowa i cena transakcyjna mogą się znacznie różnić w przypadku, gdy sprzedający początkowo zawyżają cenę ofertową, a następnie, w wyniku negocjacji, uzgadniają niższą cenę transakcyjną. 

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenia domu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy jako jego właściciele. Naszym celem jest zapewnienie nieruchomości jak największego bezpieczeństwa i ochrony. Jednakże, czy ubezpieczenie domu jest zawsze konieczne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji? Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie domu? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć praktycznych porad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ubezpieczeniem swojego domu, w tym także domu w budowie. Celem jest umożliwienie świadomego wyboru polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nie tylko ochronę naszego domu, ale również spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Dom dla pary - jaki wybrać?

Przy wyborze domu dla pary istotne jest uwzględnienie zarówno bieżących potrzeb, jak i przyszłych planów. Poszukując idealnej przestrzeni, warto skupić się na praktyczności, komforcie i możliwości dostosowania do zmieniających się sytuacji życiowych. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom domów, ich zaletom oraz sposobom dopasowania do potrzeb. Celem jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale również zapewni funkcjonalność i wygodę, tworząc tym samym idealną przestrzeń do życia dla dwóch osób!

Czytaj więcej