ABC pokoju dla najmłodszych

Odbieramy klucze do wymarzonego mieszkania. Rozpoczyna się etap remontu lub jego urządzania, a przede wszystkim planowania. Jeżeli wśród członków rodziny znajduje się już Maluch, warto dokładnie przemyśleć i sprytnie zaprojektować jego królestwo…

Ale który pokój wybrać?

Pierwsze pytanie zawsze dotyczy wyboru pomieszczenia, w którym ma powstać przyszłe królestwo naszej pociechy. Odpowiedź determinowana jest przeważnie wiekiem malucha. Na początku najwygodniejszym rozwiązaniem często okazuje się być umieszczenie dziecięcego łóżeczka w sypialni rodziców, potem jednak – wraz z nagromadzeniem zabawek i zwiększającej się liczby ubranek oraz potrzeb  – nadchodzi czas na oddzielne pomieszczenie. W przypadku kawalerki nie mamy zbyt dużego wyboru, pozostaje nam wyczarowanie kąta na łóżeczko, szafkę oraz wygospodarowanie miejsca na pudło z zabawkami. Przy kilkupokojowych mieszkaniach powinniśmy pomyśleć o oddaniu dziecku tego o największym metrażu (zaraz po dużym pokoju), tak by był on „rozwojowy”. W końcu to w nim przez najbliższe naście lat będzie się działo najwięcej… Małe dziecko nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, ale już dziesięciolatek zapraszający do domu kolegów i koleżanki – „trochę” więcej.

Barwy

Nie musimy już sugerować się przypisaną stereotypowo do płci kolorystyką, gdzie róż przypadał w udziale zawsze dziewczynkom, a niebieski tylko chłopcom. Przemieszanie odważnych kolorów, wyraziste akcenty i różnorodność wydają się być znacznie lepszym rozwiązaniem. Neutralnym kolorem, na bazie którego można wyczarować magiczną przestrzeń dziecka, jest szarość lub beż. Pasuje zarówno na ścianach, jak i meblach. Na jej tle świetnie prezentują się potem mocniejsze kolory – ciemny róż, turkus, niebieski, pomarańczowy czy limonka, a także delikatna, ponadczasowa biel. Postarajmy się pozostać w obrębie jednego koloru przewodniego i najwyżej dwóch, trzech uzupełniających/kontrastujących, pamiętając o tym, że już same zabawki dziecka są wystarczająco kolorowe.

Cóż za dodatki!

Kolorowe ramki na delikatnych pod względem kolorystycznym ścianach, oryginalne gałki przymocowane do drzwiczek mebli z popularnej sieciówki, pomalowane własnoręcznie łóżeczko, lekkie zasłony (pozwalające jednak na całkowite zaciemnienie pokoju wieczorem), punktowe oświetlenie, ale też mocny akcent doświetlający stolik lub biureczko – pamiętajmy, że to właśnie takie szczegóły determinują udany efekt całości.

Meble…

Mogą mieć od razu charakter „rozwojowy”. Jeżeli zdecydujemy się na neutralny kolor (biały lub szary), a nie tylko pudrowy róż, zwiększamy szansę na to, że zostaną z dzieckiem na dłużej – nastolatek nie będzie jeszcze protestować, że są zbyt dziecinne. Łóżko rosnące z dzieckiem to kolejna oszczędność, o której warto pomyśleć już na starcie urządzania królestwa malucha.

(Nie)nudne ściany

Ciekawym, praktycznym i nadal modnym rozwiązaniem dekoracyjnym są ścienne naklejki, dzięki którym pokój wygląda weselej. Oryginalnie zaprojektowane miarki wzrostu przyciągną uwagę malucha i umilą momenty ważnych pomiarów. Ich koszt kształtuje się na poziomie 120-140 zł. Możemy również sięgnąć po spersonalizowane tapety czy plakaty lub przyozdobić ścianę rodzinnymi fotografiami umieszczonymi w jednolitych ramkach (dzięki czemu uzyskamy wrażenie porządku).

PAMIĘTAJ!

Dobrze zaprojektowana i przemyślana przestrzeń dla dziecka nie musi nadszarpnąć domowego budżetu. Wystarczy sięgnąć po farbę, odmalować stare komody, nadając im przy okazji radosny wygląd; przyozdobić ściany (naklejkami, tapetą lub farbą magnetyczną i tablicową, po której maluchy uwielbiają rysować) i zakupić wygodne miejsce do spania. Na początek w zupełności wystarczy.

POWODZENIA!

Pozostałe aktualności

Kredyty walutowe - ugoda czy proces?

Ugody w sprawie kredytów walutowych nie stanowią jeszcze zjawiska na masową skalę. Bankiem wychodzącym dotychczas z największą inicjatywą w tej kwestii jest PKO BP.

Czytaj więcej

Uchwała NSA korzystna dla wynajmujących mieszkania

Setki tysięcy Polaków wynajmuje swoje nieruchomości, traktując to jako źródło dodatkowego dochodu oraz inwestycję kapitału. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie korzystną dla nich uchwałę w sprawie rozliczania przychodów z najmu

Czytaj więcej

Najem prywatny i firmowy - czy możliwe jest uzyskanie niższego ryczałtu?

Zgodnie z wprowadzonymi na początku roku przepisami, najem firmowy można teraz rozliczać tak samo jak najem prywatny: stawka podatku wynosi 8,5% zaś od nadwyżki przychodów przekraczającej 100 tys. zł rocznie – 12,5%. W jaki sposób traktowany jest próg 100 tys. zł, gdy wynajmujący może rozliczać niektóre nieruchomości jako najem prywatny, a niektóre jako najem firmowy?

Czytaj więcej