Porady: Jak określić wartość nieruchomości?

Pamiętajmy, że ustalając cenę nieruchomości, łatwo popełnić błędy, opierając się na niewłaściwych źródłach informacji lub nieprawidłowych przesłankach.

Przyjrzyjmy się klasycznym błędom popełnianym podczas ustalania ceny danej nieruchomości.

Mój sąsiad za tyle sprzedał
Jaką mamy pewność, że sąsiad nie chce się pochwalić i przypadkiem nie zawyżył ceny?

Znajomi mówią, że mieszkanie po tyle „chodzi"
Czy znajomi są pośrednikami nieruchomości? Ceny podlegają ciągłym zmianom, a sugerowanie się sprzedażą mieszkania przez znajomego 5 lat temu mija się kompletnie z celem.

Potrzebuję takiej kwoty
Ten argument nie przekona w żaden sposób kupującego...

Dokładnie tyle wyłożyłem na budowę lub zakup lokalu
Kupujący nie będzie się przejmował uszczupleniem naszego portfela czy też chęcią przywrócenia go do stanu sprzed 10 lat. Liczy się tylko i wyłącznie obecna sytuacja rynkowa.

Najczęściej jednak właściciel opiera się na cenie nieruchomości prezentowanej w Internecie, a oferty zamieszczane w przeróżnych portalach kreślone są na pobożnych życzeniach, marzeniach i założeniach, które zaprezentowaliśmy powyżej. W Internecie znajdziemy również lokale w cenie zaniżonej, co zazwyczaj wynika z błędnie prowadzonej kampanii reklamowej.

Cena rynkowa nieruchomości to cena, jaką jest skłonny zapłacić nabywca i którą zaakceptuje sprzedający. Pamiętajmy, żeby nie sugerować się wyłącznie opinią sąsiada czy znajomego,
a przede wszystkim ALBO samodzielnie starannie przygotować się do sprzedaży, ALBO zasięgnąć opinii dobrego pośrednika nieruchomości. 

MAXON wspiera właścicieli nieruchomości w ustaleniu odpowiedniej ceny w oparciu o kilka źródeł informacji:

1. Własna baza danych nieruchomości i aktualna baza przeprowadzanych transakcji.
2. Raporty NBP - od kilku lat stale współpracujemy z Narodowym Bankiem Polskim, który opracowuje precyzyjne zestawienia dotyczące rynku nieruchomości. Zawierają one między innymi tak kluczowe dane jak:
- procentowa różnica między ceną wywoławczą a ceną sprzedaży;
- czas życia oferty – okres między wystawieniem nieruchomości na sprzedaż a finalną transakcją sprzedaży.
3. Baza danych transakcyjnych ZBP – mamy dostęp do bazy danych transakcyjnych Związku Banków Polskich, skąd możemy pobierać informacje o dokonanych transakcjach (o cenie, dacie, dokładnym adresie nieruchomości i innych danych związanych z nieruchomością).

Wymienione wyżej źródła informacji pozwalają nam z dużą dokładnością określić cenę, jaką będzie w stanie zaakceptować kupujący.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 
o czasie sprzedaży nieruchomości
o lepszej cenie sprzedaży