Porady: Jak długo sprzedaje się nieruchomość?

Sprzedaż mieszkań w Warszawie trwa średnio 190 dni dni (dane NBP za IV kwartał 2015), a więc ponad pół roku...

Jest to czas liczony do momentu zawarcia umowy przedwstępnej. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na doprowadzenie do umowy ostatecznej oraz przekazanie środków. Rozsądnym wydaję się zatem przyjęcie założenia, że od momentu rozpoczęcia sprzedaży do uzyskania środków ze zbycia nieruchomości minie około 10 miesięcy.

Powyższe informacje dotyczą wyłącznie mieszkań. Należy również wyraźnie podkreślić, że jest to czas średni. Przy sprzedaży domów i działek czas sprzedaży znacznie się wydłuża. Oczywiście prawie każdą nieruchomość można sprzedać „od ręki". Fakt ten warunkowany jest przede wszystkim ceną danego lokalu. Dlatego właśnie tak istotną kwestią pozostaje zdefiniowanie własnych potrzeb, a w szczególności odpowiedź na pytanie kiedy chcę (lub muszę) pozyskać środki ze zbycia nieruchomości. Odpowiedź stanowi punkt wyjścia do ustalenia ceny wywoławczej i możliwego zakresu negocjacji cenowej.

Niezwykle istotne są również inne elementy związane ze sprzedażą, wśród nich między innymi:
- odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży;
- stworzenie materiałów promocyjnych (odpowiednie zdjęcia, opisy, plany);
- zgromadzenie i weryfikacja dokumentów, a także wychwycenie ewentualnych braków, których uzupełnienie może okazać się czasochłonne;
- dobra i prawidłowo poprowadzona kampania reklamowa docierająca do szerokiego grona potencjalnych Klientów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 
o czasie sprzedaży nieruchomości
o lepszej cenie sprzedaży