Inwestycja w mieszkanie

Zakup mieszkania pod wynajem to nadal kusząca alternatywa dla ulokowania pieniędzy na nisko oprocentowanych lokatach bankowych. Przed podjęciem decyzji warto jednak rozważyć dokładnie wszystkie ZA i PRZECIW, a także wziąć pod uwagę fakt, że jest to inwestycja długoterminowa, która zwróci się dopiero po latach.

Wkład własny, czyli kalkulacja wstępna…

Rozważając zakup mieszkania pod wynajem, zacznij od określenia wkładu własnego, który możesz przeznaczyć na ten cel. Po wstępnej kalkulacji czynszu, uwzględnieniu ewentualnego remontu lub nakładu potrzebnego do urządzenia nowego mieszkania pojawia się zarys możliwych przychodów z tytułu wynajmu w skali miesiąca.

Na obniżenie ryzyka inwestycyjnego wpływa między innymi stan lokalu i cena zakupu. W znalezieniu odpowiedniego mieszkania warto zdać się na sprawdzone biuro nieruchomości, gdyż wykwalifikowany pośrednik pomoże nam ocenić całościowe koszty wejścia w inwestycję. Cena początkowa to przecież nie tylko cena mieszkania, ale też podatek, akt notarialny, opłaty sądowe czy wpis do hipoteki. Na etapie kalkulacji warto pamiętać, że za wynajem mieszkania (jako osoba prywatna) zapłacisz podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%.

Lokalizacja

Zakup mieszkania pod wynajem w określonej lokalizacji determinowany jest w głównej mierze przez potencjalnego najemcę, z którym chcielibyśmy podpisać umowę. Jeżeli nastawiamy się na wynajęcie lokalu rodzinie z dzieckiem, możemy spokojnie myśleć o obrzeżach miasta (przy założeniu, że jest to miejsce dobrze skomunikowane ze ścisłym centrum). Pod uwagę bierzemy wtedy dostępność przedszkoli, szkół, sklepów, a zielona okolica stanowi dodatkowy atut lokalizacji nieruchomości.

W przypadku, gdy stawiamy na studentów lub np. zagranicznych pracowników, przyjeżdżających na kontrakt do danego miasta, zdecydowanie myślimy o ścisłym centrum, zapewniającym łatwą komunikację z uczelniami, ale też gwarantującym pakiet atrakcji miejskiego życia. Lokalizacja to niewątpliwie jeden z podstawowych determinantów wpływających na powodzenie naszego planu zarobku na mieszkaniu.

Duże aglomeracje miejskie wiodą prym, jeżeli chodzi o liczbę wynajmowanych nieruchomości i ten czynnik pozostaje raczej niezmienny. Przoduje Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań oraz Gdańsk – to w tych miastach studenci najczęściej decydują się na wynajmowanie mieszkania lub po prostu rozpoczęcie nowego życia. To również do nich przyjeżdżają pracownicy z zagranicy, zarządcy zagranicznych spółek etc.

Zakup lokalu w okolicy naszego stałego miejsca zamieszkania wydaje się być lepszym rozwiązaniem od kupowania mieszkania np. w miejscowości turystycznej. Bliskość ułatwia bezpośrednią kontrolę nad tym, co się dzieje z naszą inwestycją.

Mieszkanie idealne?

Gdy decyzja o zakupie mieszkania pod wynajem już zapadła, stajemy przed próbą odpowiedzi na kluczowe pytanie – jaki powinno mieć metraż. Odpowiedź najczęściej podyktowana jest ceną lokalu, jego lokalizacją i wysokością naszego wkładu własnego, którym dysponujemy w momencie kalkulacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania dwupokojowego. W przypadku większych lokali czynsz może się okazać dla najemcy zbyt wysoki. Przyjmuje się również, że 45-55 metrów kwadratowych to wystarczający (czasowy) metraż dla rodziny z dzieckiem i wręcz idealny dla młodych ludzi, którzy rodziny jeszcze nie założyli. Dwa oddzielne pokoje w lokalu zawsze znajdują odzwierciedlenie w korzystniejszej cenie najmu! W przypadku niepowodzenia naszego planu inwestycyjnego takie mieszkanie powinniśmy sprzedać zdecydowanie łatwiej niż trzy- czy czteropokojowe.

Decydując się na konkretny lokal, musimy brać po uwagę nie tylko jego stan i metraż, ale też wiek całego budynku oraz plany dotyczące najbliższego terenu. Każdy z tych szczegółów wpływa na liczbę zainteresowanych wynajmem czy też przyszłą cenę najmu.

Nie bez znaczenia pozostają zatem plany przestrzennego zagospodarowania okolicy. Kolejna linia metra z pewnością zagwarantuje nam przedłużenie sukcesu najmu, dając możliwość uzyskania lepszej ceny, ale już trzypasmowa droga szybkiego ruchu pod domem prawdopodobnie skłoni rodzinę z dziećmi do zmiany dotychczasowej lokalizacji.

Podsumowując: idealne mieszkanie to takie, które zagwarantuje nam dobrą stopę zwrotu – dwupokojowe, w dobrej lokalizacji (podyktowanej zawsze typem najemcy, ku któremu się skłaniamy), z niskim czynszem, w budynku o dobrym stanie technicznym, usytuowanym w odpowiedniej okolicy.

Pozostałe aktualności

Uchwała NSA korzystna dla wynajmujących mieszkania

Setki tysięcy Polaków wynajmuje swoje nieruchomości, traktując to jako źródło dodatkowego dochodu oraz inwestycję kapitału. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie korzystną dla nich uchwałę w sprawie rozliczania przychodów z najmu

Czytaj więcej

Najem prywatny i firmowy - czy możliwe jest uzyskanie niższego ryczałtu?

Zgodnie z wprowadzonymi na początku roku przepisami, najem firmowy można teraz rozliczać tak samo jak najem prywatny: stawka podatku wynosi 8,5% zaś od nadwyżki przychodów przekraczającej 100 tys. zł rocznie – 12,5%. W jaki sposób traktowany jest próg 100 tys. zł, gdy wynajmujący może rozliczać niektóre nieruchomości jako najem prywatny, a niektóre jako najem firmowy?

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny we frankach - ważny wyrok TSUE

W czwartek, 29 kwietnia 2021, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na 5 pytań prawnych zadanych mu przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wniosek dotyczył umowy z 2008 roku ws. kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich udzielonego na budowę domu.

Czytaj więcej