Czy odświeżać mieszkanie przed sprzedażą?

Właścicielowi mieszkania zależy zazwyczaj na jak najszybszej i jak najkorzystniejszej pod względem finansowym sprzedaży. Wartość postrzeganą lokalu bardzo często podnosi jego odświeżenie. Czy warto jednak inwestować w gruntowny remont?

Mieszkania z rynku wtórnego rywalizują nie tylko między sobą, ale też z inwestycjami na rynku pierwotnym. Nawet jeśli niższa cena mieszkań w starszym budownictwie przyciągnie potencjalnego nabywcę, zwróci on uwagę na stan lokalu i to, ile będzie musiał zainwestować w jego odnowienie. 

Dlatego drobny remont, który pomoże wyróżnić ofertę wśród setek innych, jest dobrym pomysłem. Nie warto jednak przesadzać. 

Określ standard Twojego mieszkania
W dużym uproszczeniu, mieszkania na rynku wtórnym można podzielić na 3 kategorie: 

  1. Do remontu. Wymagają one dużych nakładów finansowych (często wymiany podłóg, kucia ścian itd.) zanim można się do nich wprowadzić. 
  2. Standard. Gotowe do zamieszkania, mogą wymagać drobnego odświeżenia lub wymiany niektórych mebli. 
  3. Premium. Często zaprojektowane przez architekta, z dbałością o najmniejsze szczegóły i z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Przygotowane dla najbardziej wymagających klientów. 

Poziom inwestycji w prace remontowe będzie zależał od tego, czy chcesz przenieść swoje mieszkanie o klasę wyżej, czy po prostu zwiększyć jego wartość w ramach tej samej kategorii. 

Mieszkania do remontu
W przypadku lokali z pierwszej kategorii, w których podłoga wymaga zerwania, na ścianach jest grzyb, a stan instalacji sprawia, że cały czas coś zawodzi – generalny remont może podnieść wartość nieruchomości o kilka lub nawet kilkanaście procent. W takim przypadku warto jednak dokładnie przeliczyć poniesione koszty i porównać je do potencjalnych zysków. 

Mieszkania typu standard
W przypadku najbardziej powszechnej kategorii mieszkań typu standard najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem jest po prostu… posprzątanie (wydaje Ci się to oczywiste? Bardzo często nie jest 😉). Drobny home-staging sprawi, że wnętrze będzie wyglądało lepiej zarówno na zdjęciach czy nagraniu spacery 3D, jak i podczas osobistych prezentacji. 
Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Jak przygotować mieszkanie do zdjęć i spaceru 3D

Niewielkie naprawy – duży efekt
Drobne poprawki i niewielki remont mogą przynieść spore efekty.  Odkleiła się tapeta? Wypaliła żarówka? W łazience wykruszyła fuga? Przed sprzedażą warto przeprowadzić tego typu naprawy. Nie wiążą się one z dużą inwestycją, a osoba oglądająca mieszkanie na pewno doceni fakt, że po wprowadzeniu się nie będzie musiała już na wstępie myśleć o takich szczegółach. 

Zadbaj  też o detale, które uważniejszy kupujący zauważy podczas prezentacji mieszkania, np.  uszkodzone gniazdka lub niedomykające się okna.

Widoczne powierzchniePodstawową zasadą przy planowaniu przedsprzedażowego remontu jest:  jeśli dany element będzie szczególnie widoczny dla kupującego, warto się na nim skupić. 

Przede wszystkim więc - lekkie odświeżenie sufitów i ścian. Te elementy są widoczne na pierwszy rzut oka. Umiejętnym doborem koloru ścian nadasz wnętrzom bardziej nowoczesny charakter, a jasne barwy sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się większa. Nowe kolory powinny być raczej stonowane i subtelne, dopasowane do charakteru pomieszczeń, umeblowania i dekoracji. Zapomnij na chwilę o własnym guście i dobierz zestaw kolorystyczny bardziej klasycznie, na taki, którym spodoba się większość odwiedzających. 

Kiedy już nasz sufit i ściany sprawiają, że mieszkanie wydaje się większe i jaśniejsze, warto zadbać o jego doświetlenie. Wymień stare żyrandole na bardziej nowoczesne, pozbądź się ciężkich zasłon i kotar.

Jeśli podłoga jest zniszczona, a płytki popękane, warto zainwestować również w te naprawy. Cyklinowanie przyniesie znaczący efekt przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

Sprzedajesz dom? Zwróć uwagę także na jego otoczenie - przystrzyż trawę, pomaluj płot. To właśnie te elementy składają się na pierwsze wrażenie i mogą zachęcać (lub nie) do wejścia dalej. 

Kuchnia i łazienka 
Wrażenie sterylności łazienki da wymiana deski klozetowej na nową. Specjalistyczne preparaty chemiczne pomogą odzyskać płytkom i armaturze dawny blask.

W przypadku kuchni dobre efekty może przynieść pomalowanie kafli lub nawet wymiana blatu na nowy.

Większy remont? To zależy
Jeśli nie masz pewności, że uda Ci się przeprowadzić remont w dobrej cenie, przemyśl, czy na pewno będzie się on opłacał. Ewentualny wzrost ceny mieszkania może nie być wart Twojego zaangażowania, inwestycji finansowych i poświęconego czasu. Oczekiwania nabywców są różne – nie każdy doceni fakt, że dwa mniejsze pokoje zostały połączone w jeden duży. Unikaj też inwestowania w bardzo drogie designerskie rzeczy (chyba, że sprzedajesz luksusowy apartament w dobrej lokalizacji). Takie dodatki zostaną zauważone, ale nie wpłyną znacząco na cenę.

Wymiana okien będzie się wiązała z większymi kosztami – jeśli jedna są on stare, bardzo zniszczone i nie domykają się, warto rozważyć ten krok. Przy wymianie okien pamiętaj też o parapetach – może to być najbardziej podstawowa i najtańsza biała wersja. 

Większy remont może przydać się, jeśli znacząco wpłynie od na funkcjonalność mieszkania. Jeśli na przykład posiadasz 37-metrową kawalerkę, może uda się w niej wydzielić dodatkowy pokój albo chociaż garderobę lub wnękę na szafę? Być może, poprzez usunięcie ściany, stworzysz salon z aneksem kuchennym, co da wrażenie większej przestrzeni?

Pomyśl, kto kupuje
Potencjalni nabywcy naszego mieszkania będą dzielić się na dwie grupy:

  • poszukujący lokali gotowych do zamieszkania, łącznie z meblami oraz sprzętem (tak, jakby wprowadzali się do wynajmowanego mieszkania), bez konieczności przeprowadzania remontów.
  • poszukujący mieszkania do własnej aranżacji, bez mebli. I tak planują oni przeprowadzenie remontu, niezależnie od stanu mieszkania. Przeprowadzając gruntowny remont i wymieniając meble na nowe możemy nie trafić w gust tych nabywców. 

 

Mieszkania klasy premium
Jeśli mieszkanie znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, w nowoczesnym budynku lub odrestaurowanej kamienicy, możemy rozważyć remont przenoszący je do klasy premium. Prace remontowe wykonywane są wtedy pod nadzorem architekta wnętrz, a mieszkanie docelowo jest sprzedawane bardziej wymagającemu klientowi, który często woli kupić apartament w  zrewitalizowanej kamienicy, niż na rynku pierwotnym. Warto jednak pamiętać, że tego typu remont wymaga dużych inwestycji przed sprzedażą, a luksusowe mieszkania sprzedają się zazwyczaj dłużej niż standardowe. 

W niektórych budynkach (np.  zabytkowych kamienicach), aby wykonać większy remont musisz najpierw uzyskać pozwolenie od konserwatora zabytków. 
Nie jesteś pewien czy Twoje mieszkanie lub dom podlega takim restrykcjom? Możesz to sprawdzić tutaj: 
Rejestr zabytków

Doświadczony pośrednik nieruchomości może pomóc w oszacowaniu, jaki rodzaj odświeżenia lub remontu mieszkania przyspieszy jego sprzedaż. Powiedz nam czego potrzebujesz. 

Pozostałe aktualności

Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?

Wybór pomiędzy mieszkaniem w bloku a własnym domem jest jednym z najważniejszych dylematów mieszkaniowych, z którymi mogą zmierzyć się zarówno osoby planujące zakup nieruchomości, jak i ci, którzy zastanawiają się nad zmianą miejsca zamieszkania. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a decyzja ta często zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz możliwości finansowych.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla singla?

Decyzja dotycząca zakupu lub wynajmu nieruchomości może być trudna, ale z właściwym podejściem możesz znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Przeczytaj, jakie kupić mieszkanie dla singla!

Czytaj więcej

Zakup mieszkania nad morzem - jakie ma zalety?

Marzenie o posiadaniu własnego mieszkania nad morzem jest powszechne i fascynujące dla wielu osób. Odsetek ludzi decydujących się na zakup nieruchomości w nadmorskich miejscowościach stale rośnie. Przedstawiamy różne zalety posiadania mieszkania nad morzem, które przekonają nawet najbardziej niezdecydowanych!

Czytaj więcej