Zmiany w odpisach amortyzacyjnych od mieszkań

Odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych mogą zostać wliczone w koszty tylko do końca 2022 roku.

Ograniczenia w zakresie amortyzacji lokali mieszkalnych wprowadził Polskim Ład (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.)

Od 1 stycznia 2022 wykluczył on amortyzację nieruchomości mieszkalnych oraz praw o charakterze mieszkalnym.

Wprowadzono jednak również przepis przejściowy, ma podstawie którego podatnicy mogą do końca 2022 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych, nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. Na tym jednak koniec.

Takiego wyjaśnienia udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej na wniosek podatnika – przedsiębiorcy, który posiada trzy mieszania nabyte przed 1 stycznia 2022, amortyzuje je metodą liniową stawką 10% i chciał dokonywać odpisów amortyzacyjnych na dotychczasowych zasadach aż do pełnego zamortyzowania.

Pozostałe aktualności

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej

Pakiet dla Wynajmującego

Posiadasz nieruchomość i myślisz o jej wynajmie? Skorzystaj z naszego Pakietu dla Wynajmującego i doświadcz spokoju ducha, wiedząc, że Twoje sprawy znajdują się w dobrych rękach.

Czytaj więcej