Wynajem mieszkania bez wychodzenia z domu? To możliwe

Wynajem nieruchomości to dobry sposób na zasilenie comiesięcznego budżetu, wiąże się jednak ze znaczną liczbą pytań, wątpliwości lub obaw. Jak przygotować mieszkanie? Gdzie szukać lokatorów? Co powinna zawierać umowa? Wystarczy przestrzegać kliku prostych zasad, a wynajmiesz swoje „M” szybko, skutecznie i z zachowaniem bezpieczeństwa – a nawet w ogóle nie wychodząc z domu.

1. Jakiego najemcy szukasz?

Określ, czyje potrzeby najlepiej spełni Twoja nieruchomość. Kilka osobnych, dobrze wyposażonych pokojów i bliskość uczelni to dobry pomysł dla studentów. Większy metraż, oddzielna sypialnia i obrzeża miasta mogą być rozwiązaniem dla rodziny, a kawalerka na Mokotowie dla pracującego na Mordorze singla. Kiedy wiesz, do kogo ma trafić ogłoszenie, dużo łatwiej będzie je napisać tak, aby podkreślało najbardziej poszukiwane cechy mieszkania lub domu.

Jeśli ze względu na obecną sytuację wolisz uniknąć zbyt wielu osobstych spotkań z potencjalnymi najemcami, warto skorzystać z usług pośrednika, który może odbyć je za Ciebie.

2. Jak zrobić zdjęcia, które sprzedają?

Zacznij od przygotowania lokalu. Jeśli pozostawiasz w nim meble i wyposażenie, pozbądź się rzeczy starych i zniszczonych, jak również bardzo osobistych elementów. Im bardziej neutralny będzie wystrój, tym łatwiej najemca zobaczy w nim siebie. Unikaj kontrowersji i zapomnij na chwilę o własnych upodobaniach. Prostota rządzi: kolory ścian raczej białe lub pastelowe, dodatki subtelne i w niewielkich ilościach (np. kwiaty na stole).
Twoje mieszkanie może wymagać posprzątania, dokupienia mebli lub nawet remontu. Nie chcesz zajmować się tym sam? Pośrednik skoordynuje proces sprzątania lub doradzi przy wyborze mebli - klucze możesz nam przekazać przez kuriera. Powiedz, czego potrzebujesz: https://www.maxon.pl/kontakt

Doskonale przygotowane wnętrze wymaga idealnych zdjęć. Na początek zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Zdecyduj, co chcesz podkreślić i dobierz najlepsze ujęcia. Pamiętaj o balkonie, tarasie lub ogrodzie, jeśli je posiadasz. Nawet najlepszy opis nie zadziała, jeżeli przytłumią go wady nieprzemyślanych fotografii, warto więc zadbać tu o najmniejszy szczegół, posłużyć się profesjonalnym sprzętem, dokupić statyw. W przypadku braku czasu pomogą nasi specjaliści.
– Wsparcie agencji nieruchomości nie ogranicza się oczywiście do samego zrobienia zdjęć. Coraz większą popularność zyskuje tzw. „home staging” czyli takie zaaranżowanie wnętrza (np. za pomocą specjalnych akcesoriów), które podkreśla jego zalety i zwiększa zainteresowanie odbiorców. Możemy też przedstawić Twoje mieszkanie za pomocą wirtualnego spaceru 3D, dzięki któremu zawęzisz ilość osobistych spotkań do osób najmocniej zainteresowanych – dodaje Artur Mróz, Audytor Działu Sprzedaży.

3. Właściwie za ile?

Uniwersalna odpowiedź brzmi – to zależy. Warto zacząć od sprawdzenia cen podobnych ofert w okolicy i zastanowić się, co jeszcze możesz zrobić, aby podnieść wartość swojej nieruchomości.
– Możliwe, że konieczne będzie rozważenie redukcji ceny początkowej, mieszkań na wynajem po kilku latach hossy jest bardzo dużo, popyt osłabł, a każdy miesiąc bez klienta to straty, które trudno odrobić. Żaden najem nie trwa wiecznie, jeśli sytuacja się odbije, będzie można podwyższyć cenę – tłumaczy Aleksander Skirmuntt, Audytor Działu Sprzedaży
Możliwości oraz oczekiwania wynajmujących i najemców mogą być niespójne, co wpłynie na długość trwania negocjacji. Wsparcie agenta pomoże odnaleźć się w sytuacji rynkowej, zapewni też (w przypadku umowy tylko z jedną agencją), największą bazę potencjalnych lokatorów - dzięki Systemowi Wymiany Ofert posiadamy dostęp do informacji również o klientach innych biur.

4. Weryfikacja najemcy

To kluczowa kwestia, dla której warto czasem nawet opóźnić podpisanie umowy. Oczywiście nie da się przewidzieć w 100% zachowania i wypłacalności najemcy, jednak już podczas wstępnej rozmowy (przy okazji pytań na przykład o przyczyny rezygnacji z obecnego mieszkania lub o sytuację zawodową) można wysnuć wnioski na temat jego wiarygodności.

5. Zadbaj o formalności

Zarówno umowa pośrednictwa (jeśli zdecydujesz się na współpracę a agencją), jak i samego najmu może zostać podpisana przez Internet, w całkowicie bezpieczny sposób.
W umowie najmu powinno znaleźć się kilka kluczowych zagadnień:

  • dane stron
  • prawa i obowiązki każdej ze stron
  • czas trwania umowy (określony lub nieokreślony)
  • warunki wypowiedzenia
  • wysokość, termin i sposób wnoszenia miesięcznych opłat.
  • opłaty za media oraz pozostałe rachunki wraz z określeniem, po czyjej stronie leży obowiązek ich opłacania
  • informacja o podatkach i ubezpieczeniu
  • protokół zdawczo-odbiorczy określający stan mieszkania w momencie zameldowania

 

Teraz pozostaje Ci tylko przekazać klucze lub poprosić o to agencję i czekać na pierwszy przelew.

Doświadczenie i wiedza ekspertów mogą wyraźnie przyspieszyć przebieg i zamknięcie transakcji oraz ograniczyć konieczność Twojego udziału w jej kolejnych etapach, oszczędzając Twój czas. Pomagamy również w obsłudze najmów okazjonalnych oraz instytucjonalnych, które są skutecznym zabezpieczeniem przed nieuczciwymi najemcami.

– Na każdym etapie procesu wynajmu profesjonalny pośrednik może doradzić, w jaki sposób przygotować mieszkanie, komu można je wynająć, jak przygotować dobrą ofertę i zweryfikować najemcę. Przeprowadzi przez proces transakcji umowy oraz doradzi w wyborze najlepszego dla danej sytuacji rodzaju najmu – dodaje Jolanta Stankiewicz-Pawtel, Specjalista ds. Nieruchomości.   

Chętnie opowiemy o szczegółach: https://www.maxon.pl/dla-wlascicieli


Powodzenia!

Pozostałe aktualności

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej

Pakiet dla Wynajmującego

Posiadasz nieruchomość i myślisz o jej wynajmie? Skorzystaj z naszego Pakietu dla Wynajmującego i doświadcz spokoju ducha, wiedząc, że Twoje sprawy znajdują się w dobrych rękach.

Czytaj więcej