Wakacje kredytowe. Banki gotowe na przyjmowanie wniosków.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Od jutra banki rozpoczną przyjmowanie wniosków. 

Jakie są zasady korzystania z wakacji kredytowych? 

  • skorzystać z nich mogą klienci spłacający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. 
    nie ma znaczenia wysokość kredytu ani sytuacja finansowa klienta.
  • wniosek należy złożyć przed datą spłaty raty. Jest to szczególnie ważne w przypadku raty sierpniowej.
  • wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, za pomocą systemu bankowości elektronicznej. Zgodnie z ustawą, zawieszenie następuje z dniem doręczenia wniosku bankowi
  • zawiesić będzie można dwie raty w okresie 1 sierpnia-30 września 2022 r., dwie raty w okresie 1 października-31 grudnia 2022 r. oraz cztery raty w 2023 r. – po jednej racie w każdym z kwartałów.

 

Kto nie może skorzystać z możliwości przerwy w spłacie?  Są to np.:  

  • kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie innej niż PLN (np. we frankach) 
  • osoby, które kredyt wykorzystały w celach inwestycyjnych, np. kupując mieszkanie na wynajem. 

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres kredytowania zostaje przedłużony o odpowiedni czas okresu zawieszenia kredytu. 

Cześć klientów zareagowała na podwyżki stóp procentowych chęcią wcześniejszej spłaty kredytu. Zgodnie z danymi BIK, w czerwcu po raz pierwszy częściowe nadpłaty i wcześniejsze spłaty całości kredytów przekroczyły 6 mld zł. To trzy razy więcej niż rok wcześniej. 

Oszczędności wynikające z zawieszenia rat mogą zostać wykorzystane przez część kredytobiorców jako kapitał do nadpłaty kredytu, a tym samym – zmniejszenia późniejszych odsetek. 

Pozostałe aktualności

Zmiany w odpisach amortyzacyjnych od mieszkań

Odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych mogą zostać wliczone w koszty tylko do końca 2022 roku.

Czytaj więcej

O 66,8 procent spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu

O 66,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu br. – wynika z najnowszego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

Czytaj więcej

Ustawa deweloperska - co się zmienia?

1-go lipca 2022 r. weszła w życie nowa ustawa deweloperska. Jej głównym celem jest lepsza ochrona nabywców lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej