Wakacje kredytowe. Banki gotowe na przyjmowanie wniosków.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Od jutra banki rozpoczną przyjmowanie wniosków. 

Jakie są zasady korzystania z wakacji kredytowych? 

  • skorzystać z nich mogą klienci spłacający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. 
    nie ma znaczenia wysokość kredytu ani sytuacja finansowa klienta.
  • wniosek należy złożyć przed datą spłaty raty. Jest to szczególnie ważne w przypadku raty sierpniowej.
  • wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, za pomocą systemu bankowości elektronicznej. Zgodnie z ustawą, zawieszenie następuje z dniem doręczenia wniosku bankowi
  • zawiesić będzie można dwie raty w okresie 1 sierpnia-30 września 2022 r., dwie raty w okresie 1 października-31 grudnia 2022 r. oraz cztery raty w 2023 r. – po jednej racie w każdym z kwartałów.

 

Kto nie może skorzystać z możliwości przerwy w spłacie?  Są to np.:  

  • kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie innej niż PLN (np. we frankach) 
  • osoby, które kredyt wykorzystały w celach inwestycyjnych, np. kupując mieszkanie na wynajem. 

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres kredytowania zostaje przedłużony o odpowiedni czas okresu zawieszenia kredytu. 

Cześć klientów zareagowała na podwyżki stóp procentowych chęcią wcześniejszej spłaty kredytu. Zgodnie z danymi BIK, w czerwcu po raz pierwszy częściowe nadpłaty i wcześniejsze spłaty całości kredytów przekroczyły 6 mld zł. To trzy razy więcej niż rok wcześniej. 

Oszczędności wynikające z zawieszenia rat mogą zostać wykorzystane przez część kredytobiorców jako kapitał do nadpłaty kredytu, a tym samym – zmniejszenia późniejszych odsetek. 

Pozostałe aktualności

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Wybór odpowiedniego mieszkania to decyzja, która często wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z kluczowych zagadnień, które mogą wpłynąć na tę decyzję, jest bezpieczeństwo lokalu. W szczególności wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno wadom, jak i zaletom mieszkania na parterze, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej