Ustawa deweloperska - co się zmienia?

1-go lipca 2022 r. weszła w życie nowa ustawa deweloperska. Jej głównym celem jest lepsza ochrona nabywców lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych.

Jedna z wprowadzanych zmian to stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, którego zadaniem będzie m.in. wypłacanie pieniędzy w przypadku upadłości dewelopera lub banku. Fundusz Gwarancyjny ma zwracać nabywcy środki stanowiące różnicę między wysokością środków wpłaconych przez nabywcę na mieszkaniowy rachunek powierniczy, a wysokością środków zwróconych nabywcy przez bank z mieszkaniowego rachunku powierniczego. Autorem projektu jest prezes UOKiK. 

Przedsięwzięcia deweloperskie, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się przed 1 lipca, będą realizowane na starych zasadach (maksymalnie do 1 lipca 2024 r.).  Wielu deweloperów starało się więc wprowadzić do sprzedaży jak największą liczbę mieszkań jeszcze przed wejściem w życie ustawy. 

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zapewnić kupującym 100% ochrony – zarówno w przypadku wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy otwarty, jak i zamknięty. 

Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera lub bank zarządzający rachunkiem powierniczym, klienci odzyskają wszystkie swoje pieniądze. Ponadto DFG wypłaci je, jeśli kupujący skorzysta z ustawowej możliwości odstąpienia od umowy z deweloperem, np. z powodu zaprzestania budowy lub nieusunięcia istotnej wady mieszkania lub domu.
Deweloperzy będą musieli odprowadzać składki na DFG w formie określonego procentu każdej wpłaty klientów na rachunek powierniczy. 

Nie będzie już możliwa sprzedaż mieszkań bez rachunku powierniczego. Jest on wymagany dla każdego zadania inwestycyjnego w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego (to ważne szczególnie w przypadku wieloetapowych, rozłożonych na lata przedsięwzięć) oraz utrzymywany do czasu przeniesienia własności z ostatniej umowy deweloperskiej (a nie, jak wcześniej, do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie mieszkań bądź zgłoszenia zakończenia budowy). 

Zasady umowy rezerwacyjnej.

W nowelizacji uregulowano również kwestię często stosowanej umowy rezerwacyjnej. Została tak określona umowa między deweloperem a osobą zainteresowaną ofertą sprzedaży, która polega na czasowym wyłączeniu z oferty sprzedaży lokalu albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezerwującego. Projekt wprowadza wymóg formy pisemnej dla umowy rezerwacyjnej pod rygorem nieważności. Wprowadzono także również zakres umowy rezerwacyjnej (musi zawierać m.in. informację o wysokości opłaty, oraz okresie na jaki lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny wybrany przez rezerwującego będzie wyłączony z oferty sprzedaży). Maksymalna wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może przekraczać 1% ceny lokalu, określonej w prospekcie informacyjnym. 

Opłata rezerwacyjna będzie zwracana rezerwującemu, jeśli:
1) nie uzyskał on pozytywnej decyzji kredytowej lub przyrzeczenia udzielenia kredytu w związku z negatywną oceną zdolności kredytowej,
2) deweloper nie wykonuje zobowiązania wynikającego z umowy rezerwacyjnej 
3) deweloper dokonał zmiany w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach bez poinformowania rezerwującego,
4) deweloper nie usunął wad zgłoszonych do protokołu odbioru i w związku z tym nabywca nie przystąpił do podpisania umowy przenoszącej własność nieruchomości

W kilku przypadkach, m.in. niewykonania umowy rezerwacyjnej lub nieusunięcie wad zgłoszonych do protokołu odbioru, deweloper jest zobowiązany zwrócić dwukrotność umowy rezerwacyjnej. Są to zmiany korzystne dla nabywców - do tej pory umowy rezerwacyjne regulowane były zasadami ogólnymi kodeksu cywilnego oraz zasadą swobody umów, co często było wykorzystywane przez deweloperów, wymagających wysokich i bezzwrotnych opłat rezerwacyjnych, nawet jeśli do transakcji nie dochodziło z winy nabywcy. 

Podczas dyskusji na temat projektu ustawy, wiosną 2022 pojawiły się opinie wskazujące na dodatkowe obciążenia finansowe i obowiązki nałożone na deweloperów i związane z tym potencjalne przerzucenie części kosztów na klientów i wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym, a co za tym idzie – w dłuższej perspektywie również na rynku wtórnym. W obecnej sytuacji rynkowej bardziej prawdopodobny wydaje się jednak scenariusz, w którym deweloperzy zmuszeni będą ograniczyć własną marżę. 

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej