Światowe standardy współpracy z biurem nieruchomości

W zachodnich krajach Unii Europejskiej, jak również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie standardem jest współpraca właściciela nieruchomości tylko z jednym biurem nieruchomości. Dlaczego? Powodów jest wiele, a do najważniejszych z nich należy fakt, że właściciel nie czuje się specjalistą w tym zakresie oraz, że nie musi zajmować się całym procesem sprzedaży lub wynajmu, począwszy od odbierania telefonów, rozmów z klientami, prezentacjami, a skończywszy na negocjacjach. Zlecenie wykonania kompleksowej usługi wyspecjalizowanej firmie zdejmuje z niego te wszystkie obowiązki, nie angażuje prywatnego czasu i przede wszystkim znacznie eliminuje powstawanie niezręcznych sytuacji.

Współpraca z jednym biurem nieruchomości jest dla właściciela najkorzystniejsza, gdyż współpracuje on wyłącznie z jednym agentem. Tylko jeden agent odpowiada za promowanie nieruchomości w Internecie i poza nim, tylko jeden agent udziela informacji potencjalnym nabywcom i prezentuje nieruchomość, tylko jeden agent kontaktuje się z właścicielem. Te wszystkie czynniki powodują, że cały proces sprzedaży lub wynajmu nieruchomości przebiega profesjonalnie. Co więcej, nagłe i nieoczekiwane sytuacje pozwalają na błyskawiczne ustalenie strategii z właścicielem oraz na niezwłoczne działania (przy jednoczesnej współpracy w wieloma biurami nieruchomości takie działania nie są możliwe).

Właściciel nieruchomości, który zdecydował się współpracować z biurem nieruchomości na zasadzie „wyłączności” otrzymuje status VIP. Jego nieruchomość traktowana jest priorytetowo i oprócz tego, że ma przydzielonego „osobistego agenta”, na rzecz sprzedaży lub wynajmu jego nieruchomości działają wszyscy agenci biura, a także wielu z innych biur nieruchomości.

Statystycznie nieruchomości właścicieli, którzy współpracują tylko z jednym biurem nieruchomości, sprzedają się lub wynajmują znacznie szybciej niż te, które występują w wielu biurach nieruchomości. Nie dziś bowiem stwierdzono, że nadmiar informacji powoduje chaos. Tak dzieje się także w przypadku powielania tej samej oferty w Internecie (różnej jakości zdjęcia, opisy i przede wszystkim różnica w cenie ofertowej). Biura nieruchomości chcąc zainteresować potencjalnego klienta własną ofertą, stosują różne wybiegi, które niestety obniżają jej atrakcyjność i wielu przypadkach też wiarygodność. Z tego informacyjnego chaosu powstaje tylko negatywny obraz oferty.

Można tego uniknąć tylko w jeden sposób – współpracując z jednym biurem nieruchomości.

Maxon Nieruchomości wpisuje się w nurt światowych standardów i dąży do jak największego zadowolenia swoich Klientów, podejmując próby przedstawiania faktów przemawiających za współpracą „na wyłączność”. Coraz większa liczba właścicieli współpracujących z Maxon Nieruchomości przyjmuje standardy współpracy przyjęte już dawno w krajach, gdzie rynek nieruchomości cechuje się wysoką kulturą i profesjonalizmem.

Zmiana na polskim rynku nieruchomości zachodzi powoli, ale pozytywne jest to, że właściciele nieruchomości coraz chętniej współpracują z jednym biurem nieruchomości, wychodząc ze słusznego założenia, że ludzie, którzy na wszystkim się znają po prostu nie występują – to po pierwsze, a po drugie – warto mieć „osobistego agenta”, który zajmie się wszystkim od A do Z.

                                                                                                        Dariusz Ziemkowski

                                                                                                        Ekspert ds. nieruchomości mieszkaniowych

Pozostałe aktualności

Planujesz sprzedać nieruchomość?

Procesowi sprzedaży nieruchomości może towarzyszyć ogromny stres, setki pytań, wątpliwości oraz istotnych decyzji, które często trzeba podejmować szybko, aby nie stracić korzystnej oferty. Sprawdź, od czego zacząć:

Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy AML - wpływ na pracę pośredników nieruchomości

31 października 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Będzie mieć znaczący wpływ na pracę pośredników nieruchomości.

Czytaj więcej

Czy podwyżka stóp procentowych wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła na początku października decyzję o podwyżce stóp procentowych. Czy wpłynie ona na ilość udzielanych kredytów hipotecznych oraz sytuację na rynku nieruchomości?

Czytaj więcej