Stare czy nowe

Od czego zaczynamy poszukiwania mieszkania? Oczywiście od odpowiedzi na pytanie, czy szukamy lokum nowego, czy też używanego. Co brać po uwagę przy podejmowaniu decyzji i jak rozegrać taki zakup najkorzystniej dla nas? Służymy miniporadnikiem przygotowanym przez Maxon Nieruchomości Sp. z o.o.

Sytuacja rodzinna

Przy kupnie nowego mieszkania, które dopiero będzie budowane, musimy liczyć się z pokryciem kosztów utrzymania dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie wynajmujemy mieszkania, mieszkając np. z rodzicami, nie odczujemy dotkliwie tej kwestii, ale już uszczuplenie konta o kwotę, dzięki której zyskiwaliśmy co miesiąc odsetki, wpłacenie jej na rzecz zakupionej nieruchomości przy jednoczesnym opłacaniu wynajmowanego lokum może odbić się na rodzinnym budżecie.

Dodatkowe koszty na starcie

Zakup nowego mieszkania to jego wykończenie i dostosowanie do własnych potrzeb. Pamiętajmy, aby uwzględnić ten koszt w całkowitej kwocie przeznaczanych na zakup mieszkania pieniędzy. Koszt wykończenia 1 m² nowego mieszkania to średnio 1000 zł. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym często wystarcza jego odświeżenie – pomalowanie ścian, wycyklinowanie podłogi lub wymiana sanitariatów.

Na kartce czy na ziemi?

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, czy należymy do tego typu kupujących, którzy wolą zwizytować nabywaną nieruchomość, obejrzeć ściany, porozmawiać z sąsiadami o plusach i minusach okolicy, czy też lubimy oglądać katalogi reklamowe danej inwestycji, oparte na wizualizacjach. Ryzyko płynące z zakupu samego projektu to niespełnienie naszych oczekiwań, zarówno w obrębie lokalu, jak i np. najbliższego zagospodarowania zieleni. Złotym środkiem może się okazać zakup mieszkania w fazie budowy, co pozwala nam na wprowadzenie różnego rodzaju zmian, podyktowanych własnymi potrzebami i przemyśleniami związanymi z wymarzonym lokalem.

Wyśnione nowe…

Na etapie rozważania ceny kupowanej nieruchomości musimy od razu brać pod uwagę wysokość opłat transakcyjnych. Zdecydowanie korzystniej maluje się to w sytuacji zakupu nowego lokalu, bezpośrednio od dewelopera. Przy mieszkaniu z rynku wtórnego trzeba uwzględnić dodatkowo podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% od kwoty podanej na umowie kupna, a także wynagrodzenie dla pośrednika, jeżeli korzystaliśmy z jego usług. W przypadku kredytowania nieruchomości trzeba doliczyć podatek od czynności cywiloprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej oraz wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Hołd starości

Chcę mieszkania z klimatem – takie stwierdzenie co raz częściej słyszymy od młodych ludzi marzących o własnym lokum. Może być mniejsze, bez windy w budynku, oby wysokie, oby w kamienicy lub w dobrej lokalizacji, pozwalającej na wygodne życie. W przypadku osób przywiązanych do danej dzielnicy, preferujących określony typ budownictwa bardzo często zakup mieszkania na rynku wtórnym okazuje się być jedynym słusznym rozwiązaniem.

Mieszkanie z rynku pierwotnego Mieszkanie z rynku wtórnego
Możliwość dokonania zmian na etapie budowy. Możliwość zwizytowania nieruchomości,
a nie tylko obejrzenia wizualizacji.
Budynek i mieszkanie nie wymagają remontu. Upatrzone mieszkanie może wymagać tylko niewielkiego remontu ALBO gruntownych zmian.
Minus w postaci oczekiwania na oddanie mieszkania/domu i konieczności poniesienia nakładów na urządzenie wnętrza. Minus w postaci wyższych kosztów transakcyjnych.
Niższe koszty transakcyjne. Możliwość negocjacji cenowych.
Winda w budynku. Weryfikacja otoczenia. Budynek jest zamieszkały; możliwość porozmawiania z sąsiadami.
Możliwość uzyskania dopłaty w ramach program MdM. Możliwość uzyskania dopłaty w ramach program MdM, zgodnie z nowelizacją ustawy.

Pozostałe aktualności

Odpowiedzialność biura nieruchomości w procesie sprzedaży lub wynajmu

Wielu Klientów pyta, jaki zakres odpowiedzialności ponosi biuro nieruchomości w całym procesie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości? Co dzieje się, gdy jedna ze stron transakcji okaże się nieuczciwa? Czy biuro nieruchomości ma narzędzia, która pozwalają na sprawdzenie stron transakcji pod względem wiarygodności i wypłacalności?

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania a udostępnienie kluczy do mieszkania przed podpisaniem umowy przyrzeczonej sprzedaży.

Proces sprzedaży mieszkania zaczyna się z chwilą zawarcia umowy przez waściciela mieszkania z biurem nieruchomości. Wówczas to następuje cykl działań zmierzających do przygotowania solidnej oferty, która ma trafić do jak największej liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania.

Czytaj więcej

Błędy merytoryczne w Księdze Wieczystej. Co robić?

Księga Wieczysta przedstawia stan prawny nieruchomości, a informacje w niej zawarte powinny być zgodne ze stanem rzeczywistym. Nie zawsze jednak tak jest pomimo, że wpisów do Księgi Wieczystej dokonuje się w ściśle określonej procedurze i na ściśle określonych wzorach wniosków.

Czytaj więcej