Stare czy nowe

Od czego zaczynamy poszukiwania mieszkania? Oczywiście od odpowiedzi na pytanie, czy szukamy lokum nowego, czy też używanego. Co brać po uwagę przy podejmowaniu decyzji i jak rozegrać taki zakup najkorzystniej dla nas? Służymy miniporadnikiem przygotowanym przez Maxon Nieruchomości Sp. z o.o.

Sytuacja rodzinna

Przy kupnie nowego mieszkania, które dopiero będzie budowane, musimy liczyć się z pokryciem kosztów utrzymania dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie wynajmujemy mieszkania, mieszkając np. z rodzicami, nie odczujemy dotkliwie tej kwestii, ale już uszczuplenie konta o kwotę, dzięki której zyskiwaliśmy co miesiąc odsetki, wpłacenie jej na rzecz zakupionej nieruchomości przy jednoczesnym opłacaniu wynajmowanego lokum może odbić się na rodzinnym budżecie.

Dodatkowe koszty na starcie

Zakup nowego mieszkania to jego wykończenie i dostosowanie do własnych potrzeb. Pamiętajmy, aby uwzględnić ten koszt w całkowitej kwocie przeznaczanych na zakup mieszkania pieniędzy. Koszt wykończenia 1 m² nowego mieszkania to średnio 1000 zł. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym często wystarcza jego odświeżenie – pomalowanie ścian, wycyklinowanie podłogi lub wymiana sanitariatów.

Na kartce czy na ziemi?

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, czy należymy do tego typu kupujących, którzy wolą zwizytować nabywaną nieruchomość, obejrzeć ściany, porozmawiać z sąsiadami o plusach i minusach okolicy, czy też lubimy oglądać katalogi reklamowe danej inwestycji, oparte na wizualizacjach. Ryzyko płynące z zakupu samego projektu to niespełnienie naszych oczekiwań, zarówno w obrębie lokalu, jak i np. najbliższego zagospodarowania zieleni. Złotym środkiem może się okazać zakup mieszkania w fazie budowy, co pozwala nam na wprowadzenie różnego rodzaju zmian, podyktowanych własnymi potrzebami i przemyśleniami związanymi z wymarzonym lokalem.

Wyśnione nowe…

Na etapie rozważania ceny kupowanej nieruchomości musimy od razu brać pod uwagę wysokość opłat transakcyjnych. Zdecydowanie korzystniej maluje się to w sytuacji zakupu nowego lokalu, bezpośrednio od dewelopera. Przy mieszkaniu z rynku wtórnego trzeba uwzględnić dodatkowo podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% od kwoty podanej na umowie kupna, a także wynagrodzenie dla pośrednika, jeżeli korzystaliśmy z jego usług. W przypadku kredytowania nieruchomości trzeba doliczyć podatek od czynności cywiloprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej oraz wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Hołd starości

Chcę mieszkania z klimatem – takie stwierdzenie co raz częściej słyszymy od młodych ludzi marzących o własnym lokum. Może być mniejsze, bez windy w budynku, oby wysokie, oby w kamienicy lub w dobrej lokalizacji, pozwalającej na wygodne życie. W przypadku osób przywiązanych do danej dzielnicy, preferujących określony typ budownictwa bardzo często zakup mieszkania na rynku wtórnym okazuje się być jedynym słusznym rozwiązaniem.

Mieszkanie z rynku pierwotnego Mieszkanie z rynku wtórnego
Możliwość dokonania zmian na etapie budowy. Możliwość zwizytowania nieruchomości,
a nie tylko obejrzenia wizualizacji.
Budynek i mieszkanie nie wymagają remontu. Upatrzone mieszkanie może wymagać tylko niewielkiego remontu ALBO gruntownych zmian.
Minus w postaci oczekiwania na oddanie mieszkania/domu i konieczności poniesienia nakładów na urządzenie wnętrza. Minus w postaci wyższych kosztów transakcyjnych.
Niższe koszty transakcyjne. Możliwość negocjacji cenowych.
Winda w budynku. Weryfikacja otoczenia. Budynek jest zamieszkały; możliwość porozmawiania z sąsiadami.
Możliwość uzyskania dopłaty w ramach program MdM. Możliwość uzyskania dopłaty w ramach program MdM, zgodnie z nowelizacją ustawy.

Pozostałe aktualności

Ekologiczne budownictwo jako nowy trend w polskich miastach

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych i ekonomicznych, ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotnym tematem na polskim rynku nieruchomości. Ten globalny trend dociera również do Polski, gdzie deweloperzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Czy przyszłość budownictwa w polskich miastach rzeczywiście należy do ekologii?

Czytaj więcej

Co to jest najem instytucjonalny?

Rosnące ceny nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, stanowią poważny problem dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu. Dla wielu Polaków zakup mieszkania stał się poza zasięgiem finansowym, zwłaszcza w obliczu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiła się alternatywa w postaci najmu instytucjonalnego, czyli wynajmu mieszkań przez profesjonalnych deweloperów i inwestorów, a nie osoby prywatne.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej