Stan wielkiej płyty - powód do niepokoju?

Pozbawione kolorów, wysokie, przygnębiające – tak najczęściej opisujemy bloki z minionej epoki. Kto z nas nie ma choćby jednego krewnego lub znajomego w mieszkaniu w budynku z wielkiej płyty?

Początki

Budownictwo wielkopłytowe to nic innego jak modułowe budowanie bloków z elementów betonowych i mocowań ze stalowych prętów (tzw. agrafki). Pierwszy „wielkopłytowiec“ powstał w Polsce w latach 50. XX wieku, w Krakowie, ale prawdziwym przebojem wdarł się w polski krajobraz dopiero 20 lat później, jako odpowiedź na kryzys mieszkaniowy. Ostatnie dwa budynki powstały zaledwie 4 lata temu, więc już na wstępie należy zaznaczyć, że stan poszczególnych „wielkopłytowców" znacznie się różni. Ich żywotność przewidziano na 60-70 lat, choć niektóre dane mówią nawet o 100 latach. Eksperci podkreślają jednak, że takie założenia to mit. Według szacunków w blokach z wielkiej płyty mieszka ok. 12 milionów Polaków.

Temat budynków z epoki PRL-u powraca i wydaje się być gorący w związku z zapowiedzią sfinansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ekspertyzy wielkiej płyty przez Instytut Techniki Budowlanej w najbliższej przyszłości. To pierwsze badania blokowisk na tak dużą skalę.

Przedmiot badań

Jakość materiałów, z których budowano bloki, pozostawia wiele do życzenia. W miejscach łączenia płyt, trudnych do uszczelnienia, mogła nastąpić korozja stali. Wśród minusów tego typu budynków eksperci wymieniają również m.in. korodowanie w wilgotnych warunkach wieszaków mocujących płyty elewacyjne, słabą wentylację, niemalże zerową infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych czy też elewacje zewnętrzne – złe zakotwiczenie może powodować uszkodzenia np. podczas wichury. Badaniami mają zostać objęte szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych. Właściciele lokali mogą być proszeni o zgodę na wykonanie odkrywek.

Są też zalety

Wielkopłytowe budownictwo nadal cieszy się dużą popularnością na rynku wtórnym. Być może wynika to z faktu, iż takie mieszkania traktowane są jako przejściowe – na kilka, maksymalnie kilkanaście lat. Niższa cena za metr przekłada się na brak konieczności zaciągania kredytu na zakup lokalu, często również mieszkania w tych budynkach traktowane są jako inwestycja pod wynajem – np. dla studentów – ze względu na dobrą lokalizację większości blokowisk (świetne skomunikowanie z centrum miasta). Niewątpliwą zaletą pozostaje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura w okolicy (przedszkola, sklepy i inne obiekty usługowe). Wśród plusów należy wymienić również przestrzeń między budynkami – w przeciwieństwie do nowego budownictwa, mieszkając w „wielkopłytowcu", nie zaglądamy sąsiadom w okna...

Tylko spokojnie...

Eksperci uspokajają, że żadna katastrofa nam nie grozi i budynki się nie zawalą, ale oczywiście wymagają ciągłych napraw i ulepszeń. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podkreśla, że badania nie mają na celu straszenia mieszkańców wielkiej płyty, a jedynie ocenę stanu budynków, w tym tzw. elementów wrażliwych, co nie jest tożsame z istniejącym obecnie jakimkolwiek zagrożeniem. Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, wspomina, że Instytut wytypuje jedynie rodzaje budynków, które będą mogły wymagać naprawy.

Spółdzielnie mieszkaniowe podkreślają natomiast, że w związku z rzetelnymi przeglądami technicznymi budynków badania nie mają najmniejszego sensu. Jeżeli jednak opinia ekspertów okaże się mocno negatywna, wskazując np. na 10-letnią żywotność budynku, sprzedaż mieszkań może spaść dramatycznie. Nic dziwnego, że zarządcy nieruchomości i właściciele lokali podchodzą do zapowiadanych badań z małym entuzjazmem.

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenia domu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy jako jego właściciele. Naszym celem jest zapewnienie nieruchomości jak największego bezpieczeństwa i ochrony. Jednakże, czy ubezpieczenie domu jest zawsze konieczne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji? Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie domu? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć praktycznych porad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ubezpieczeniem swojego domu, w tym także domu w budowie. Celem jest umożliwienie świadomego wyboru polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nie tylko ochronę naszego domu, ale również spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Dom dla pary - jaki wybrać?

Przy wyborze domu dla pary istotne jest uwzględnienie zarówno bieżących potrzeb, jak i przyszłych planów. Poszukując idealnej przestrzeni, warto skupić się na praktyczności, komforcie i możliwości dostosowania do zmieniających się sytuacji życiowych. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom domów, ich zaletom oraz sposobom dopasowania do potrzeb. Celem jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale również zapewni funkcjonalność i wygodę, tworząc tym samym idealną przestrzeń do życia dla dwóch osób!

Czytaj więcej