Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz.

Sprzedaż nieruchomości wymaga od nas dużego zaangażowania i zebrania sporej ilości dokumentów, niezbędnych do dokonania transakcji.

Po odebraniu dokumentów z urzędów należy je dokładnie sprawdzić, by mieć pewność że są prawidłowo wystawione i nie ma literówek ani błędów, które mogą opóźnić proces sprzedaży. Jeśli korzystamy z usług biura obrotu nieruchomościami, pośrednik nie tylko zweryfikuje listę niezbędnych zaświadczeń ale również załatwi większość formalności za nas, jeśli mamy takie życzenie.

Odpis z księgi wieczystej

Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest to obligatoryjne) należy dokonać jej odpisu. W KW znajdują się podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości a także dane na temat lokalizacji, zbywającego lokal, oraz informacje o rodzaju nieruchomości. Po odpis w wersji papierowej  należy się zgłosić do Sądu Rejonowego właściwego do lokalizacji mieszkania.  Jeśli dla danej nieruchomości prowadzona jest e-KW, można ją uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek na specjalnym formularzu można pobrać ze strony sądu lub ministerstwa sprawiedliwości. Oplata za odpis wynosi ok 30 zł.

Tytuł prawny nabycia nieruchomości

Jest to dokument potwierdzający,  w jaki sposób sprzedający wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomości która kupiliśmy w stanie deweloperskim, potrzebny będzie akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu, w przypadku nieruchomości która nabyliśmy na rynku wtórnym, musimy mieć akt notarialny umowy sprzedaży. W przypadku kiedy nieruchomość otrzymaliśmy jako darowiznę, musimy przygotować akt notarialny umowy darowizny oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego poświadczające zapłatę podatku od spadku i darowizn. Nieruchomość mogła też trafić do rąk sprzedającego w postępowaniu spadkowym. Wtedy konieczne będzie okazanie dokumentu poświadczającego o dziedziczeniu nieruchomości.

Aktualne zaświadczenie ze spółdzielni

Jest to zaświadczenie potwierdzające że sprzedający jest członkiem spółdzielni oraz przysługuje mu prawo do lokalu.

Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych
Wydawane jest przez spółdzielnię mieszkaniową (lub wspólnotę w przypadku własnościowego prawa do lokalu).

Niezbędne będzie również zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców.

Kupujący może również zażądać od nas dokumentu potwierdzającego brak zaległości w opłatach podatku od nieruchomości  i z tytułu wieczystego użytkowania gruntu.

Podczas sprzedaży nieruchomości obecność notariusza jest niezbędna, gdyż jedynie on może sporządzić akt notarialny. Dlatego nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą dowodu osobistego który potwierdzi naszą tożsamość.  

 



Pozostałe aktualności

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej

Zakup mieszkania - na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, zarówno z perspektywy finansowej, jak i życiowej. Nieruchomość, która spełnia oczekiwania, powinna oferować nie tylko odpowiednią lokalizację, ale również szereg udogodnień, które zwiększą komfort codziennego życia. W artykule omówimy kluczowe aspekty, na które kupujący zwracają uwagę przy wyborze mieszkania.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej