Sprawdź, od kogo kupujesz

Wymarzone mieszkanie w wymarzonej lokalizacji. Cena niewątpliwie atrakcyjna rynkowo i przystępna dla naszego portfela. Prospekt ilustrujący przyszłą inwestycję wydrukowany na najładniejszym papierze, a „na deser” przemiła pani obsługująca biuro firmy. STOP. Jeżeli nie decydujesz się na pomoc pośrednika nieruchomości, wykonaj samodzielnie minimum czynności, by sprawdzić dewelopera, aby okazja nie zmieniła się w stratę…

 

Co możesz zrobić?
Postaraj się sprawdzić kondycję finansową dewelopera i jego wiarygodność. Podpowiadamy w kilku punktach, na co należy wrócić szczególną uwagę.

1. WIARYGODNOŚĆ Przeszukaj Internet, by sprawdzić wcześniejsze inwestycje dewelopera. Jeżeli nie znajdujesz ani jednej, nie masz pewności co do standardu wykonania, którego możesz się spodziewać. Oczywiście fakt, iż jest to pierwsza inwestycja danego dewelopera nie może go skreślać już na starcie, ale powinien wzbudzić czujność kupującego. 

2. OPINIE Pojedź do kilku zrealizowanych inwestycji tego dewelopera i wciel się w dziennikarza śledczego – zobacz jakość wykonania budynku, porozmawiaj z mieszkańcami –  podpytaj ich, czy nie mają żadnych problemów z deweloperem, czy są zadowoleni z oddanych mieszkań. Mnóstwo zrealizowanych inwestycji doczekało się również forów internetowych, gdzie można poczytać o plusach i minusach budynków. O ile narzekanie na nich na uciążliwych sąsiadów nie jest argumentem, który powinniśmy brać po uwagę, to już wady konstrukcyjne, procesy sądowe itp. powinny zapalić u nas czerwone światło w rozważaniu zakupu lokalu u tego dewelopera. 

3. OGRANICZONE ZAUFANIE Nie wierz we wszystko pani w biurze, która oferuje Ci zakup na etapie dziury w ziemi, pokazując szczegóły jedynie w folderze reklamowym. Pojedź na miejsce planowanej inwestycji, aby przekonać się osobiście, czy zagospodarowanie zieleni w sąsiedztwie, przedszkola, szkoły i sklepy rzeczywiście istnieją, czy też znajdują się tylko w zapewnieniach dewelopera. Przewertuj też plany zagospodarowania terenu w pobliżu interesującej cię inwestycji, żeby nie okazało się, że za rok pod twoimi oknami rozpocznie się budowa trasy szybkiego ruchu…

4. STAN PRAWNY Sprawdź (lub poproś o to znajomego znającego się na rzeczy) aktualność decyzji zezwalającej na budowę. W KRS-ie możesz zweryfikować sytuację finansową firmy, warto zorientować się również, czy nie ma ona zaległości w ZUS-ie oraz czy nie jest w stanie upadłości.

5. PZFD Jak radzą specjaliści Maxon Nieruchomości – „Kupując mieszkanie na własną rękę, zdecydowanie warto pokusić się o sprawdzenie, czy dewloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Związek ten zrzesza firmy przestrzegające dobrowolnego Kodeksu Dobrych Praktyk, a więc już na wstępie zyskujemy minimalną gwarancję, że nie jest to kompletnie nieznany deweloper“. Pamiętajmy jednak, by nie skreślać tych, którzy do Związku nie przynależą.

6. WYMOGI Kupującym życie ułatwia nieco ustawa deweloperska z 2011 r. 

Zgodnie z nią deweloperzy mają obowiązek umieszczania w prospektach inwestycyjnych takich informacji, jak historia spółki realizującej inwestycję, przewidywany termin zakończenia czy też plan zagospodarowania tego konkretnego terenu. Prospekty inwestycyjne to solidna porcja informacji, z których deweloperowi trudno byłoby się wycofać.

Olbrzymim plusem i rodzajem gwarancji ochronnej dla funduszy przeznaczanych przez nas na zakup mieszkania jest również rachunek powierniczy (otwarty bądź zamknięty). Ten pierwszy sprawia, że pieniądze wpłacane przez klienta przez pewien moment znajdują się w banku, a następnie przekazywane są inwestorowi zgodnie z kolejnymi etapami realizacji inwestycji. W przypadku rachunku zamkniętego zabezpiecza nas on bardziej przed upadłością inwestora, ponieważ  pieniądze przekazywane są dopiero po zakończeniu inwestycji.

Niestety, nie przewidzimy wszystkiego od A do Z, więc kupowanie mieszkania na etapie planów pozostaje zawsze ryzykowną inwestycją. Możemy jednak starać się zminimalizować to ryzyko, podejmując powyższe działania lub korzystając z pomocy fachowców. Służymy radą i pomocną dłonią w tym zakresie!

Ważny adres! http://pzfd.pl/  – strona Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Pozostałe aktualności

Czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku?

Wybór pomiędzy mieszkaniem w bloku a własnym domem jest jednym z najważniejszych dylematów mieszkaniowych, z którymi mogą zmierzyć się zarówno osoby planujące zakup nieruchomości, jak i ci, którzy zastanawiają się nad zmianą miejsca zamieszkania. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a decyzja ta często zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz możliwości finansowych.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla singla?

Decyzja dotycząca zakupu lub wynajmu nieruchomości może być trudna, ale z właściwym podejściem możesz znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Przeczytaj, jakie kupić mieszkanie dla singla!

Czytaj więcej

Zakup mieszkania nad morzem - jakie ma zalety?

Marzenie o posiadaniu własnego mieszkania nad morzem jest powszechne i fascynujące dla wielu osób. Odsetek ludzi decydujących się na zakup nieruchomości w nadmorskich miejscowościach stale rośnie. Przedstawiamy różne zalety posiadania mieszkania nad morzem, które przekonają nawet najbardziej niezdecydowanych!

Czytaj więcej