Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Planujesz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość i zastanawiasz się, czy skorzystać z usług pośrednika? W naszym tekście omówimy zalety współpracy z agentem nieruchomości, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Zapraszamy do lektury.

 

Jeśli nie chcesz ponosić kosztów współpracy z agencją, możesz zdecydować się na samodzielne poprowadzenie procesu sprzedaży. Zwróć jednak uwagę, że suma indywidualnych kosztów oraz Twojego czasu może być równie wysoka.

Standardem przyjętym na rynku jest pobieranie przez pośrednika prowizji od 2 do 5% (w zależności od rodzaju zawartej umowy i ceny samej nieruchomości). Niektóre agencje reklamują swoje usługi tym, że obciążają prowizją wyłącznie kupującego – jest to jednak pozorna oszczędność, gdyż porównując dostępne oferty, potencjalny nabywca doliczy tę kwotę do ceny Twojej nieruchomości. 

 

Koszty

W przypadku samodzielnej sprzedaży domu lub mieszkania, zaplanuj budżet na pokrycie kosztów: 
• rzeczoznawcy, jeśli chcesz upewnić się, że cena ofertowa będzie opłacalna zarówno dla Ciebie, jak i kupujących;
• profesjonalnego fotografa - najlepiej z doświadczeniem w fotografii nieruchomości;
• usług home-stagingu;
• zamieszczenia Twojej oferty na portalach ogłoszeniowych oraz systematycznego jej podbijania i wyróżniania, często przez kilka miesięcy;
• prawnika – może się okazać, że dokumentacja Twojej nieruchomości wymaga weryfikacji i uzupełnienia.

 

Czas

Pamiętaj również, aby zapewnić sobie czas niezbędny na:
• odbieranie telefonów i objaśnianie wszystkim zainteresowanym szczegółów oferty;
• kontakty z pośrednikami (nawet, jeśli wyraźnie zaznaczysz w ogłoszeniu, że nie chcesz z nikim współpracować, możesz spodziewać bardzo dużej ilości prób nawiązania kontaktu i ofert);
• przygotowanie Twojego domu lub mieszkania do zdjęć, ich wykonanie i edycję;
• stworzenie profesjonalnej oferty i monitorowanie jej obecności na portalach;
• osobiste prezentacje (i przygotowanie Twojej nieruchomości przed każdą wizytą potencjalnego nabywcy);
• skompletowanie i weryfikację niezbędnych dokumentów;
• przeprowadzanie negocjacji cenowych;
• stworzenie umowy przedwstępnej;
• wybór profesjonalnej kancelarii notarialnej.
Po kilku tygodniach możesz zacząć odczuwać frustrację - dom lub mieszkanie wciąż nie zostało sprzedane, a telefon zaczyna milczeć. Skrzynka pocztowa z kolej zapełnia się mailami od agentów nieruchomości, chętnych do nawiązania współpracy. Po miesiącu możesz odświeżyć ofertę w Internecie, obniżyć cenę i czekać – niestety bez gwarancji powodzenia. 

 

Decydując się na współpracę z pośrednikiem, zyskujesz po swojej stronie eksperta, który zajmie się zdecydowaną większością zadań.

Możesz zdecydować się na jeden z dwóch wariantów współpracy:
• Umowę otwartą – pozwala ona na prezentowanie oferty przez kilka agencji jednocześnie;
• Umowę wyłączną – w ramach której Twoja oferta jest przekazywana do wszystkich agencji i pośredników zrzeszonych w systemie MLS, ale reprezentuje Cię tylko jeden agent
Umowa na wyłączność to rozwiązanie, które zapewni Ci więcej korzyści niż kilkanaście nawet umów otwartych. Zawierając ją, zyskujesz:
• pełne zaangażowanie wybranej agencji. Agent bierze na siebie ogromną odpowiedzialność – masz pewność, że zrobi wszystko, aby sprzedać Twoją nieruchomość. Otrzymujesz status VIP, a Twoja nieruchomość traktowana jest priorytetowo;
• pomoc w wycenie nieruchomości;
• działania marketingowe (profesjonalne zdjęcia lub nagranie spaceru 3D, publikację i monitorowanie oferty na kilku portalach tematycznych, publikację na portalu maxon.pl oraz, w zależności od rodzaju umowy, możliwą promocję poprzez portale społecznościowe);
• baner reklamowy umieszczony na inwestycji (w miarę możliwości)
• obsługę wszystkich zapytań od klientów, przekazywanie im informacji i przeprowadzanie prezentacji nieruchomości (jeśli przekażesz agentowi klucze, może to zrobić nawet bez Twojego udziału);
• pomoc w skompletowaniu wymaganych dokumentów*
• szeroką bazę potencjalnych nabywców. Profesjonalne agencje korzystają z systemów wymiany ofert, w ramach których współpracują z dziesiątkami innych podmiotów, zapewniając odpowiednią reklamę Twojej oferty na całym rynku.
• wsparcie eksperta na każdym etapie sprzedaży.

Korzystając z usług tylko jednej agencji oszczędzasz również swój czas i uwagę – jesteś w stałym kontakcie z jednym pośrednikiem, który reprezentuje Cię w maksymalnej liczbie zadań związanych ze sprzedażą Twojej nieruchomości i wie o niej wszystko. Tylko jeden agent odpowiada za promowanie nieruchomości w Internecie i poza nim, udziela informacji potencjalnym nabywcom i prezentuje nieruchomość. Te wszystkie czynniki powodują, że proces sprzedaży przebiega profesjonalnie. Co więcej, nagłe i nieoczekiwane sytuacje pozwalają na błyskawiczne ustalenie strategii oraz niezwłoczne działania (przy jednoczesnej współpracy w wieloma biurami nieruchomości nie jest to możliwe).  Kontrola jednego agenta nad wszystkimi składanymi ofertami pomaga również w sprzedaży nieruchomości za wyższą cenę niż w przypadku współpracy z wieloma agencjami na umowach otwartych.
Statystycznie, nieruchomości właścicieli, którzy współpracują tylko z jednym biurem nieruchomości, sprzedają się znacznie szybciej niż te, które są prezentowane przez kilka agencji. Nadmiar informacji powoduje chaos. Pojawienie się w Internecie różnych wariantów tej samej oferty (różnej jakości zdjęcia, opisy, a nawet inne ceny) wpływa na niespójny, negatywny obraz nieruchomości – kupujący może zastanawiać się, co jest z nią nie tak, skoro wymaga tak wielu działań ze stronu różnych podmiotów. 

Umowę pośrednictwa można podpisać zdalnie – jest to całkowicie bezpieczne (profesjonalna agencja wykorzystuje nowoczesne narzędzia informatyczne), oszczędza czas oraz eliminuje ryzyko jeśli z jakichkolwiek powodów należy ograniczać kontakty osobiste.

*Na życzenie i koszt sprzedającego i po udzieleniu pełnomocnictwa

Pozostałe aktualności

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej

Pakiet dla Wynajmującego

Posiadasz nieruchomość i myślisz o jej wynajmie? Skorzystaj z naszego Pakietu dla Wynajmującego i doświadcz spokoju ducha, wiedząc, że Twoje sprawy znajdują się w dobrych rękach.

Czytaj więcej

Mieszkanie na parterze czy na piętrze – które wybrać?

Decydując się na nowe miejsce zamieszkania, jednym z głównych dylematów jest wybór między mieszkaniem na parterze a na wyższym piętrze. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Poniżej przedstawiamy analizę zalet i wad obu wariantów, aby ułatwić wybór odpowiednią nieruchomość.

Czytaj więcej