Podatek od nieruchomości - kluczowe znaczenie ewidencji gruntów i budynków

Przy wyliczeniu podatku od nieruchomości organ podatkowy kieruje się informacją zawartą w ewidencji gruntów i budynków.

Podstawę opodatkowania budynków  podatkiem od nieruchomości  stanowi ich powierzchnia użytkowa. Z kolei rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku w zależności od funkcji, którą pełni budynek (np. czy jest to budynek mieszkalny lub związany z prowadzeniem działalności gospodarczej). Różnice w stawkach są znaczące, bowiem według stanu prawnego na dzień 02.02.2018 r. roczne stawki maksymalne nie mogą przekroczyć dla budynków mieszkalnych - 0,51 zł/ 1 m2 powierzchni użytkowej, a dla powierzchni budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,31 zł/ 1 m2 powierzchni użytkowej (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r., t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1785 z późn. zm.).

Organ podatkowy związany jest w zakresie orzekania danymi z ewidencji gruntów i budynków, przyjmując za podstawę klasyfikacje nieruchomości w niej wskazaną. Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią dokument urzędowy w rozumieniu art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z pózn. zm.).

Powyższe stanowisko, iż organy podatkowe są one związane zapisami w ewidencjach, jest zgodnie z aktualną linią orzeczniczą (zob. wyrok NSA z 24 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 3097/17; wyrok NSA z 25 października 2017 r., sygn. akt II FSK 1475/17; wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. akt. II FSK 3108/12). Informacje dotyczące funkcji budynku (lokalu) mają dla organu podatkowego charakter wiążący i nie mogą być przez nie samodzielnie korygowane w ramach postępowania podatkowego, bez zmiany tych wpisów w ewidencji gruntów.

Podsumowując, jeżeli podatnik uważa, że powinien klasyfikacja budynku jest inna, a co za tym idzie powinien płacić niższy podatek od nieruchomości ze względu na faktyczne inne przeznaczenie nieruchomości, musi dążyć do zmiany zapisów w ewidencji gruntów i budynków.

Pozostałe aktualności

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej

Zakup mieszkania - na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, zarówno z perspektywy finansowej, jak i życiowej. Nieruchomość, która spełnia oczekiwania, powinna oferować nie tylko odpowiednią lokalizację, ale również szereg udogodnień, które zwiększą komfort codziennego życia. W artykule omówimy kluczowe aspekty, na które kupujący zwracają uwagę przy wyborze mieszkania.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej