Podatek od nieruchomości - kluczowe znaczenie ewidencji gruntów i budynków

Przy wyliczeniu podatku od nieruchomości organ podatkowy kieruje się informacją zawartą w ewidencji gruntów i budynków.

Podstawę opodatkowania budynków  podatkiem od nieruchomości  stanowi ich powierzchnia użytkowa. Z kolei rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku w zależności od funkcji, którą pełni budynek (np. czy jest to budynek mieszkalny lub związany z prowadzeniem działalności gospodarczej). Różnice w stawkach są znaczące, bowiem według stanu prawnego na dzień 02.02.2018 r. roczne stawki maksymalne nie mogą przekroczyć dla budynków mieszkalnych - 0,51 zł/ 1 m2 powierzchni użytkowej, a dla powierzchni budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,31 zł/ 1 m2 powierzchni użytkowej (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r., t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1785 z późn. zm.).

Organ podatkowy związany jest w zakresie orzekania danymi z ewidencji gruntów i budynków, przyjmując za podstawę klasyfikacje nieruchomości w niej wskazaną. Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią dokument urzędowy w rozumieniu art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z pózn. zm.).

Powyższe stanowisko, iż organy podatkowe są one związane zapisami w ewidencjach, jest zgodnie z aktualną linią orzeczniczą (zob. wyrok NSA z 24 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 3097/17; wyrok NSA z 25 października 2017 r., sygn. akt II FSK 1475/17; wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. akt. II FSK 3108/12). Informacje dotyczące funkcji budynku (lokalu) mają dla organu podatkowego charakter wiążący i nie mogą być przez nie samodzielnie korygowane w ramach postępowania podatkowego, bez zmiany tych wpisów w ewidencji gruntów.

Podsumowując, jeżeli podatnik uważa, że powinien klasyfikacja budynku jest inna, a co za tym idzie powinien płacić niższy podatek od nieruchomości ze względu na faktyczne inne przeznaczenie nieruchomości, musi dążyć do zmiany zapisów w ewidencji gruntów i budynków.

Pozostałe aktualności

Cena ofertowa a cena transakcyjna - na czym polega różnica

Cena ofertowa i cena transakcyjna to dwa różne pojęcia związane z procesem sprzedaży nieruchomości. Różnica między nimi dotyczy procesu negocjacji i finalizacji transakcji.

Czytaj więcej

Jak określić wartość nieruchomości?

Ustalając cenę nieruchomości, łatwo popełnić błędy, opierając się na niewłaściwych źródłach informacji lub nieprawidłowych przesłankach. Zapraszamy do lektury artykułu, aby dowiedzieć się jak określić wartość nieruchomości.

Czytaj więcej

Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Planujesz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość i zastanawiasz się, czy skorzystać z usług pośrednika? W naszym tekście omówimy zalety współpracy z agentem nieruchomości, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej