Jak sprzedać nieruchomość przebywając za granicą?

Od wielu lat, Polacy masowo wyjeżdżają za granicę pozostawiając swoje nieruchomości pod opieką rodziny bądź znajomych. Czasami decydują się na dłuższy pobyt lub osiedlenie w innym kraju, i wówczas pojawia się pomysł sprzedaży mieszkania lub domu w Polsce. Z relacji osób, które tak postąpiły wynika, że był to dla nich nie lada problem. Tymczasem sprawa nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda.

 

 

Jak wygląda procedura zawarcia formalnej współpracy

 

Osoby, które podejmą decyzję o sprzedaży mieszkania lub domu, a przebywają poza granicami Polski, w zasadzie powinny wykonać jeden telefon – do wybranego biura nieruchomości. W trakcie rozmowy agent wyjaśni i omówi warunki współpracy i dalszy tok postępowania. Z reguły wygląda to następująco:

 

  • agent wysyła za pośrednictwem poczty elektronicznej umowę pośrednictwa oraz niezbędne informacje, które mają na celu sformalizowanie współpracy,
  • osoba przebywająca za granicą drukuje umowę w dwóch egzemplarzach, wypełnia ją i odsyła podpisany skan. Dodatkowo dwa wypełnione i podpisane egzemplarze wysyła kurierem na adres biura nieruchomości (na koszt biura),
  • skan umowy nie uprawnia do podjęcia działań przez agencję nieruchomości, ale pozwala na robocze przygotowanie oferty,
  • po otrzymaniu oryginałów umowy pośrednictwa przez agencję, umowa zostaje podpisana przez uprawnioną osobę i jeden egzemplarz zostaje odesłany na koszt biura do Właściciela,
  • jeżeli kluczami do mieszkania dysponuje ktoś w Polsce, zostają one przekazane za pokwitowaniem agentowi prowadzącemu ofertę, a jeżeli nie, zostają one przekazane kurierem, podobnie jak w przypadku umowy pośrednictwa.
 

 

Co dalej?

 

Kolejne kroki agenta wymagają przygotowania oficjalnej oferty sprzedaży, w tym zlecenie wykonania profesjonalnych zdjęć, zamieszczenie oferty na kilkunastu portalach branżowych, poszukiwanie kupującego wśród osób zgłaszających się do biura i prowadzenie prezentacji.

Jeżeli Sprzedający upoważni agenta, może on także prowadzić w imieniu Sprzedającego negocjacje z Kupującym.

 

Sprzedajemy!

 

Gdy już agent znajdzie Kupującego i zostanie ustalona cena sprzedaży, należy wyznaczyć datę podpisania umowy sprzedaży u Notariusza. W większości przypadków Właściciele przyjeżdżają na podpisanie aktu notarialnego, jednakże w wyjątkowych sytuacjach dzieje się inaczej. Zdarzają się sytuacje, że Właściciel jeszcze przed sprzedażą nieruchomości przebywa kilka dni w Polsce i upoważnia notarialnie agenta do sprzedaży jego nieruchomości. W ten sposób chce zabezpieczyć się przed sytuacją, gdyby z jakiś nieprzewidzianych powodów nie mógł przyjechać do Polski na podpisanie umowy.

 

Sprzedane!

 

Niezależnie od tego, czy umowę sprzedaży w Kancelarii Notarialnej będzie podpisywał osobiście Właściciel czy upoważniony przez niego agent, pozostaje jeszcze jedna czynność do wykonania, a mianowicie wydanie nieruchomości nowemu Właścicielowi i sporządzenie protokołów zdawczo-odbiorczych. Dzieje się to po otrzymaniu zapłaty przez Sprzedającego i w ściśle określonym terminie wskazanym w umowie sprzedaży. W tym przypadku Sprzedający także może upoważnić agenta do wydania nieruchomości nowemu Właścicielowi.

 

Sprzedaż nieruchomości przez osoby przebywające poza granicami kraju nie musi być kłopotliwe. Wystarczy zlecić przeprowadzenie całego procesu sprzedaży agencji nieruchomości i cieszyć się po pewnym czasie ze skutecznie przeprowadzonej transakcji.

 

Pozostałe aktualności

Sprzedaż mieszkania – na co szczególnie uważać?

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uwagi na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż nieruchomości po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie, warto znać kluczowe aspekty, aby transakcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziesz poradnik, który pomoże Ci uniknąć pułapek i zwrócić szczególną uwagę na istotne kwestie związane ze sprzedażą mieszkania.

Czytaj więcej

Zakup mieszkania - na jakie udogodnienia zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, zarówno z perspektywy finansowej, jak i życiowej. Nieruchomość, która spełnia oczekiwania, powinna oferować nie tylko odpowiednią lokalizację, ale również szereg udogodnień, które zwiększą komfort codziennego życia. W artykule omówimy kluczowe aspekty, na które kupujący zwracają uwagę przy wyborze mieszkania.

Czytaj więcej

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej