Jak określić wartość nieruchomości?

Ustalając cenę nieruchomości, łatwo popełnić błędy, opierając się na niewłaściwych źródłach informacji lub nieprawidłowych przesłankach. Zapraszamy do lektury artykułu, aby dowiedzieć się jak określić wartość nieruchomości.

Istnieje wiele powodów, dla których właściciele nieruchomości mogą zawyżać jej cenę.

Oto kilka z nich:
1. Nadzieja na uzyskanie większego zysku – w przypadku, gdy na rynku nieruchomości panuje duże zapotrzebowanie, a ceny są wysokie.
2. Brak świadomości rynkowej - niektórzy właściciele nieruchomości mogą nie zdawać sobie sprawy z aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i zawyżać cenę 
3. Chęć negocjacji - niektórzy właściciele nieruchomości mogą celowo zawyżać cenę, aby zostawić sobie margines do negocjacji z potencjalnymi kupcami.
4. Długi czas posiadania nieruchomości - właściciele nieruchomości, którzy posiadają ją przez długi czas, mogą zawyżać jej cenę, ponieważ mają do niej sentyment i nie chcą jej sprzedać za zbyt niską cenę.

Najczęściej jednak właściciel opiera się na cenie nieruchomości prezentowanej w internecie, a oferty zamieszczane na portalach to najczęściej ceny ofertowa, które podlegają weryfikacji rynkowej. 

Cena rynkowa nieruchomości to cena, jaką jest skłonny zapłacić nabywca i którą zaakceptuje sprzedający. Pamiętajmy, żeby nie sugerować się wyłącznie opinią sąsiada czy znajomego, a przede wszystkim samodzielnie starannie przygotować się do sprzedaż lub zasięgnąć opinii dobrego agenta nieruchomości. 

MAXON Nieruchomości wspiera właścicieli nieruchomości w ustaleniu odpowiedniej ceny w oparciu o kilka źródeł informacji:
1. Własna baza danych nieruchomości i aktualna baza przeprowadzanych transakcji.
2. Raporty NBP - od kilku lat stale współpracujemy z Narodowym Bankiem Polskim, który opracowuje precyzyjne zestawienia dotyczące rynku nieruchomości. Zawierają one między innymi tak kluczowe dane jak:
- procentowa różnica między ceną wywoławczą a ceną sprzedaży;
- czas życia oferty – okres między wystawieniem nieruchomości na sprzedaż a końcową transakcją sprzedaży.
3. Baza danych transakcyjnych ZBP – mamy dostęp do bazy danych transakcyjnych Związku Banków Polskich, skąd możemy pobierać informacje o dokonanych transakcjach (o cenie, dacie, dokładnym adresie nieruchomości i innych danych związanych z nieruchomością).

Wymienione wyżej źródła informacji pozwalają nam z dużą dokładnością określić cenę, jaką będzie w stanie zaakceptować kupujący.


Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie na kredyt można wynająć?

Decyzja o zakupie mieszkania na kredyt to ważny krok w życiu wielu osób. Niektórzy kupują nieruchomość, aby zamieszkać w niej, podczas gdy inni rozważają inwestycję w celu wynajmowania mieszkania innym. Czy jednak mieszkanie nabyte na kredyt można wynająć? Omawiamy tę kwestię z uwzględnieniem zasad i rozważań dla potencjalnych inwestorów.

Czytaj więcej

Jak szybko sprzedać dom na wsi?

Jak najszybciej sprzedać dom na wsi? To pytanie nurtuje wielu właścicieli nieruchomości, a odpowiedź może zależeć od różnych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja domu, czyli jedno z kluczowych kryteriów, które wpływają na tempo sprzedaży. Domy na wsi, blisko większych miast, cieszą się zainteresowaniem osób poszukujących spokoju i bliskości natury, a jednocześnie chcących łatwo dotrzeć do centrum. Przeczytaj artykuł, jeśli chcesz szybko sprzedać nieruchomość.

Czytaj więcej

Dom czy mieszkanie w bloku?

Wybór między domem a mieszkaniem to częsty dylemat dla osób poszukujących własnego kąta. Inwestycja w własne lokum to poważne wyzwanie finansowe, z którym często trzeba się mierzyć przez wiele lat. Wybór między domem a mieszkaniem jest zatem poważną decyzją. Jeszcze kilkanaście lat temu decyzja ta często sprowadzała się do kwestii kosztów, szczególnie przy korzystaniu z kredytu mieszkaniowego. Standardowo uważano, że budowa własnego domu jest droższą opcją niż zakup gotowego mieszkania. Jednak obecnie, w zależności od lokalizacji, koszty mogą być podobne lub nawet tańsze w przypadku domu. Warto jednak zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak sąsiedztwo, oczekiwany komfort życia czy perspektywy rozwoju.

Czytaj więcej