Jak określić cenę sprzedaży nieruchomości?

Darzysz swój dom lub mieszkanie sentymentem. Tylko Ty znasz wartość włożonego tam wysiłku i zainwestowanych środków, być może wiążesz z tym miejscem osobiste wspomnienia. Naturalne więc, że uważasz swoją ofertę za lepszą niż większość konkurencyjnych. Czy to wystarczy do ustalenia właściwej ceny sprzedaży?

Dlaczego właściwa cena jest tak ważna?

Sterując ceną ofertową można wpłynąć na czas sprzedaży (dużo bardziej, niż umieszczeniem w ofercie słów PILNE lub OKAZJA, na które kupujący po prostu nie reagują.

Na początek podstawowe pojęcia:

CENA OFERTOWA
To ta, której życzy sobie sprzedający. To właśnie ją zobaczysz na portalach z ogłoszeniami.


CENA TRANSAKCYJNA
To rzeczywista cena sprzedaży. Wartość nieruchomości zazwyczaj ustalana jest na podstawie średnich cen transakcyjnych (nie ofertowych) w danej okolicy. Analizując konkurencyjne oferty pamiętaj, że wyjściowa cena ofertowa często różni się od tej transakcyjnej nawet o 20%.

Agenci Maxon Nieruchomości prezentują swoim klientom raporty cenowe transakcji w najbliższej okolicy omawianego domu lub mieszkania – nie są to informacje dostępne publicznie

Konkurencja
Jaki wybór ma potencjalny nabywca? Czy wiele jest na rynku ofert podobnych do Twojej? Czy nieruchomość prezentuje unikalną wartość? Za punkt odniesienia wybierz nieruchomości podobne to Twojej – o zbliżonym metrażu, roku budowy budynku, położeniu na piętrze/ parterze, stanie technicznym itd.

Twoje minimum

Kupujący będą zakładać, że cena ofertowa jest dopiero wstępem do negocjacji i sprzedający jest skłonny do jej obniżenia. Jeśli podasz tu kwotę będącą dla Ciebie absolutnym minimum, może to utrudnić rozmowy z potencjalnym nabywcą już na samych początku. Pamiętaj jednak, że Twoja wyjściowa propozycja nie może być również zbyt wysoka, aby nie odstraszać potencjalnych zainteresowanych.

Co w cenie? 

Wyobrażenia na temat tego, co „domyślnie” powinno zostać wliczone w cenę, mogą być bardzo różne. Szczególnie, jeśli Twoja nieruchomość posiada wiele stałych elementów (np. lamp), doprecyzuj to w ofercie. Przemyśl i wyraźnie wskaż nabywcy, co chcesz zostawić i sprzedać jako całość, a co zabrać ze sobą. Przygotuj się również na sytuację, w której może zapytać, czy w cenie mieszkania otrzyma stół z jadalni lub sofę z salonu.

Potrzebujesz pomocy w wycenie swojej nieruchomości? 

Daj nam znać! 

 

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? Poznaj powody!

Sprzedaż mieszkania może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym, a czasami właściciele nieruchomości mogą napotkać trudności w znalezieniu nabywcy. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wpływać na brak zainteresowania daną nieruchomością i prowadzić do dłuższego czasu wystawienia jej na sprzedaż.

Czytaj więcej

Dom pod miastem czy w mieście? 15 aspektów, które musisz znać!

Decyzja o zakupie nieruchomości to zawsze kluczowy moment w życiu każdego człowieka. Gdy nadejdzie czas wyboru między domem na przedmieściach a mieszkaniem w samym sercu miasta, wiele osób zastanawia się, która opcja jest bardziej korzystna. W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się zaletom obu możliwości, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Czytaj więcej

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej